Pic uA seviyesinde kontrol ???

Başlatan Şahin35, 25 Haziran 2014, 10:01:34

Şahin35

Ete hocam merhabalar size pic ile bir kaç soru soru soracagım..
1) pic 16f628a data sheet baktım. stan by modunda pic 10nA cekıyor. bunu nasıl aktıf hale getırebiliriz. uykuya aldıgımızda pici bana uA sevıyesı lasım. ve uykudan aldıgımda da bu sevıyede kalması gerekıyor. cunku devrenin beslemesini pil ile yapacam. ve pil uzun ömürlü olsun  istiyorum.(4 adet kalem pil ile )
2) pic portunun cıkısına röle baglıcam ve baska portuna buzzer baglıcam hocam. devrenin beslemesini pil ile olucak(4 adet kalem pil) pil azaldıgı zaman bana pic belirtecek.pil sevıyesı dustugu zaman buzzer uzun surelı otme yapsın .ben anlıyım kı pil azalıyor .pili degıstrımem gerekıyor.
3)pic ın cıkısına role baglayıp selonoıd bobı kontrol edıcem. bunu dusuk amper sevıesı kontrol etmek ıstıyom. neden basta dedgım gıbı pili uzun sure kullanmak hocam. nasıl  yaparız hocam. bu konu hakkında bana bilgi veririmisiniz.

ete

İşlemci seleep modunda en düşük akımı çekerek çalışır. Çünki yalnızca uyandırma birimlerine bakmaktan başka hiç bir iş yapmaz. İş yapmayınca akımda çekmemiş olur. Ama uykudan uyanınca bütün birimler çalışmaya başlar ve yeniden normal akım çekmeye başlar. Bu durumda hep düşük akım modunda kullanamazsın demek lazım. Pil seviyesi analog bir bilgidir. Ancak ADC pinleri olan bir işlemci ile ölçülenilir. Bunun için 628  de uygun bir işlemci değil aynı kılıfta 16F88 bu iş için uygundur. Ancak pil seviyesi ölçme işini bir gerilim bölücü kullanarak bir-sıfır kontrolü ile seviye kontrolü yapacak hale getirebilirsin. Pilin bitti kabul edilecek seviyeyi low verecek şekilde gerilm bölücüden geçirip pice girersen low olunca devre kapatılır. Gerilim bölücü öyle ayarlanırki pil seviyesi bitti seviyesinin biraz üzerinde olunca high verir. Böyle bu çıkış low ise pil bitmiş diyebilirsin.
Pil ile çalışan devrelerde röle kullanmak pek akıllıca olmaz. En fazla alım çeken aletlerden birisidir. Onun yerine bir transistörle anahtarlama yapmak daha uygun olur.. Sonuç olarak böyle bir sistemi pil ile kontrol etmen zor değil ama pil ömrü açısından uygun olmaz.

Ete

Şahin35

Hocam anladım ben bı devrede gordum . pic628a ıle yapmıs ve pil azalınca buzzer sınyal verıyor.sizin dediğiniz gıbı yapsak adc ıle pekı programda nasıl bı degısıklık yapabılırız.komut bılgısı nasıl ıslenır.

ete

Bu sistemin pek çok sakıncası var. Birinci sorun referans voltajı meselesidir
Adc işlemi referans voltajı girişine göre çalışır
Beslemeyi esas alırsan pil voltajı düşünce ref voltajıda düşer ve sonuçta düşen voltaj rf voltajı olarak algılanır. Buda seviye ölçümünü engeller. Bu nedenle ref voltajı genelde bir  regülatörle düşürülür böylece düşen pil voltajı düşse bile ref voltajı sabit kalmaya devam eder en azında öyle olması beklenir. Ancak bu sistemde pratikte çok sorun çıkartabilir sen en iyisi gerilim bölücü ile yapmaya çalış. Gerilm bölücünün gnd ye bağlı olnı ayarlı direnç olarak kullanırsan voltajın düştüğü anda bu direnci ayarlayarak çıkışın low olmasını sağlarsın böylece pil seviyesi düştü siye algılarsın.
Ete

Şahin35

Anladım hocam gerilim bolucu ıle yapıcam . Tessekuur ederım :)