Selonoid bobin ve pic cscc

Başlatan Şahin35, 11 Temmuz 2014, 14:57:46

Şahin35

Hocam merhabalar size ıkı tane sorum olucak.
1) hocam bi devrede selonoid bobin var .bu bobin enerjilendiğinde içindeki mili cekiyor. enerji kesildiğinde mil eskı konumuna gelıyor.Burda bi sıkıntım yok.Sıkıntı su sekıl ben devreye 12 saat sonra enerjı verdıgımde ıse selonoıd bobın enerjı almıyor.alıyorda içinde mili cektırmıyor.Ard arda 3-4 kere gönderme yaptı mı bu sefer selonoid bobin mili hareket edıyor. enerjıyı verıyorum.mili iteklıyor. sonra tekrar eskı halıne gelıyor..Selonoıd bobın 3.25 ohm luktur.ne yapabılırız.??
2) hocam pic  devresinde pilin degerini azaldıgını nasıl anlarız? ve pil degeri azaldıgında alarm vermesini nasıl yaparız .
  Şimdiden tesekkurler hocam ....

ete

3,25 ohm neredeyse kısa devre demektir bir çekişte pilin anasını ağlatır pil için hiç de uygun bir cihaz değil maalesef.
Pil değerini belirtmemişsin pilin ölçülmesi ya komparatör yada adc kanalı ile yapılabilir. Tabiikipilin sağlıklı ölçüm yapabileceği değerin altına düşmemesi gerekir.

Ete

Şahin35

4 adet 1.5 v luk pil lullancam hocam.Toplamda 6 volt yapıyor. devremde pil 3,5 v asagısına ındıgınde ıkaz verıcek hocam. ben adc kullanmadım .

ete

6 V luk pil ile devreyi yada işlemciyi nasıl çalıştırıyorsun. İŞlemciye 6 V vermiyorsundur herhalde.?
Arada regülatör benzeri bir şey kullanıyorsan sistem çalışmayacaktır. 6V luk değeri 5V ta nasıl düşürüyorsun?

Ete

İlyas KAYA

Tabi bir de selenoid çektiğinde PIC resetliyor çünkü besleme nerede ise sıfıra iniyor.

Sistemi nerede ve nasıl kullanacağınızı yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
Bence yanlış bir yoldan gidiyorsunuz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!