P

Pertinaks kablo bağlama(başlıktan belli olmuyor acil konu lütfen yardım forum).

Başlatan ptna, 11 Temmuz 2014, 16:14:36

ptna

Merhaba bütün üyelere acil yardıma ihtiyacım var bir sistem üzerine çalışıyorum.Bir makine yapıyorum makinenin eklemleri dc motorlar üzerine çalışıyor toplam 6(ya da 3) dc motor kullanacağım şu an 3 ama 6 olabilir neyse 1 tane pic üzerinden çalıştıracağım hepsini...

Şimdi sorun şu pic baskı devre falan hazır pic pertinaksa koydum pic in giriş yerine pil enerjiyi veriyor ama sorun şurada:
Dc motora picin çıkışını(çıkış pinini) kabloyla bağlasam çalışır mı?

Resimli şöyle yani:

Şöyle diyeyim size açıkça:

pertinaks kullanmasam pilden elektriği direk picin girişine kabloyla bağsalam.Başka bir kabloylada çıkıştan motora bağlasam pici çalışır mı?İllaha ki pertinaks falan gerekiyor mu?Pic düğmeye basınca çalışacak zaten direk değil ama böyle kabloyla oluyor mu?

Sıfır

ete

Düşündüğün sistem çalışır sonuçta işlemciye bağlantı lazım. Ancak o yaptığın bağlantılar aynen bobin gibi çalışır ve sürekli osilasyonlar üretir. Bu devrenin çalışmasını etkiler. Bu işi yapacaksan ya tam yap yada hiç yapma. Bu şekilde montaj ve bağlantı ile bir devre yapılmaz veya çalıştırılmaz. Her an arıza çıkarmaya meyleder bu tür devreler. Sistem ne gerektiriyorsa o şekilde yapdeğilse elini sürme.

Ete

ptna

Pic de bir komut var,düğmeye basınca çalışıyor amacımda bunun devresini kurmak ideal devre nedir ki?Pertinaks gerekir mi?O yüzden hata çıkmaz sanırım düğme pic ve motor.

enginkanat

ETE hocanın dersleri var, 1. dersten başla, pic pininden maximum kaç mA çekebileceğini öğren, bobin nedir? emk  nedir, butona bir kere bastığını sandığında aslında ne kadar çok basıp bıraktığını öğren derim bence. Bunları bir araştır belki yapmak istediğin sistemi pic olmadan da yapabilirsin

ptna

Ya yer kaplamaması lazım o yüzden öyle yapıyorum.

Birde dersler pic hakkında picsiz yapacak olsam mekanizma bayağı sürer çünkü işlemler sırayla gerçekleşecek.

İlyas KAYA

Zamanın beğrinde PIC yoktu. 555 entegresi ile kare dalga üretip 4017 ile sıralı işlemler yapardık.

Yine yapabilirsiniz PIC olmadan.

Buradan görebilirsiniz
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!