18F2550

Başlatan EMKE, 17 Temmuz 2014, 10:32:00

Mastercodex

Öncelikle internette sigorta ayarları ile ilgili birçok kaynak mevcut. Daha çok araştırma  ile daha çok sonuca ulaşılabilir. Aşağıdaki kodlar çalışan programımdaki 18f2250 için sigorta ayarlarıdır. Ben problemsiz kullanıyorum. İnşallah işine yarar.

asm                                                                   
__CONFIG _CONFIG1L, _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L                             
__CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_HS_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_OFF_1H
__CONFIG _CONFIG2L, _PWRT_ON_2L & _BOR_OFF_2L & _VREGEN_OFF_2L
__CONFIG _CONFIG2H, _WDT_OFF_2H
__CONFIG _CONFIG3H, _MCLRE_ON_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H
__CONFIG _CONFIG4L, _STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L &_XINST_OFF_4L  & _DEBUG_OFF_4L
__CONFIG _CONFIG5L, _CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L
__CONFIG _CONFIG5H, _CPB_OFF_5H & _CPD_OFF_5H
__CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
__CONFIG _CONFIG6H, _WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H  & _WRTD_OFF_6H
__CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
__CONFIG _CONFIG7H, _EBTRB_OFF_7H
endasm

DEFINE OSC 4

Devremde kullanılan kristalim 20Mhz , Kondansatörler 22pf dır.
Mastercodex® 3D Teknoloji
----------------------------------
http://www.mastercodex.com
info@mastercodex.com

ete

Sigorta ayarında seçilen frekans 20 Mhz ye göre. Ama ,
Define Osc 4 orada yanlış olmuş. Sende Define Osc 20 olmalı.
Ete

EMKE

ete hocam ve mastercodex cevaplar için teşşekürler ,ete hocam dün yazmayı unutmuşum size gönderdiğim mesajda ama program içerisinde defıne osc 4 olarak tanımlı idi ben sadece programdan almamış buraya atarken birde dün size sorunu yazdığımda kristal 4 mhz ve kondansatörler 22 pf dı mastercodex bugn 20 mhz ile senin dediğin gibi deneyeceğim çok teşekkür ederim birde internette o kadar çok bilgi var çok araştrdım ama sağlıklı bir sonuca ulaşamadığım için burdan yardım istedim sağolun iyi çalışmalar sonucu yazıcam buraya.

Mastercodex

Evet hocam haklısınız ben yanlış yazmışım. :) Bu ayarlar ile ben sorunsuz kullanıyorum.
Mastercodex® 3D Teknoloji
----------------------------------
http://www.mastercodex.com
info@mastercodex.com

EMKE

mastercodex çok teşşekür ederim 20Mhz  kristal ile program uçtu nerdeyse :) çok sağol aslında biraz benim kafasızlığım oldu aklıma 10 yada 20 Mhz kristal takmak gelmişti ama sorunun bunlardan değilde sigorta ayarları karmaşık olduğu için bundan kaynaklandığını sandığım için bu kadar uğraştım . Ama şükür hepinizin yardımlarıyla sorun ortadan kalktı çok teşekkürler ete hocam ve mastercodex .

erdoganacun

değerli  arkadaşlar  ben  microbasıc  yazılmış  saat  projem var   18F2550  kullanıyorum  malum çok pahalı  zaten usb  kısmınıda  kullanmıyorum. biraz  araştırdım  benzer  18F25K22    var  malesef  onunla  çalıştıramadım . acaba  18F2550  yerine  ne kullanabilirim   saygılarım