rf elcik için alıcı devresi yardım

Başlatan okkan_020, 02 Ağustos 2014, 11:31:12

okkan_020

merhaba arkadaşlar herşeyini kendim yapacagım otomatik bahçe kapım için rf alıcı verici devresini hazır almaktansa kendim yapıp elektronik bilgime birşeyler katmak istedim gerek pil durumu gerek kutulama zorlugu için hazır elcik aldım alıcı devresi yapmam gerekiyo araştırdıgım kadarıyla pt2260-pt2272 entegreleriyle yapıldıgını ögrendim fakat benim aldıgım elcikte böyle bi entegre yok güvenlik çok üstün olmasına gerek yok 2 kanallı aç kapa olsa yeter alıcı devre yapmam için nasıl bir yol izlemem gerekiyo daha önce rf ile bi çalışmam olmadı pt entegresi yerine pic te kullanabilirim  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

AHMET ÇALIŞKAN

Merhaba Arkadaşım,

Umarım yardımcı olur. Rf Rx ve Tx leri UDEA elektronikten  alabilirsin.
PT Serisi 2262 ve 2272  Özdisan Elektronikte mevcut.

Selamlar.

Ahmet

okkan_020

Cevabin icin tesekkurler dostum benim kumanda da pt entegresi yok nasıl bi yol izlemeliyim bi kumanda daha buldum onda da yok pt entegresi 

ete

Okkan_020,
En büyük hatayı hiç sormadan kendi kafana göre bir elcik almakla yapmışsın. Önce amacını söyleyip burada sorman ve öneri alman daha doğru olurdu. İş işten geçtikten sonra geri dönüş zor değil ama masraflı olabilir.

Yapmayı planladığın iş iki şekilde yapılabilir. İllaki PT serisi entegre kullanman gerekmiyor. Ancak kullanırsan şifrreleme açısından ve kullanım kolaylığı açısından senin için daha iyi olurdu. Hangi şekli tercih edersen et ön şart alıcı ile vericinin aynı frekansta çalışıyor olması gerekir. Bunlar genellikle çift haline getirilip öyle satılırlar. Frekansları tutmayan çiftler bir birlerini görmezler. Düşünün 433Mhz var 433,92 Mhz var. bu iki frekans 433 diye satılmaktadır. Ama bir birlerini görmeyebilirler. Bu nedenle çift olarak alınmaları yada frekanslarını bilerek alınmaları gerekir.

Birinci şekil kullanımda bir mikroişlemci yardımı ile ve seri iletişim formatı kullanılarak elcikten bilgi yollamak ve bunu yine bir işlemci yardımı ile çalışan alıcı dervesi ile alıp gelen bilgiye göre işlemciden çıkış yaptırmak gerekir.
Aldığın elcikler maalesef bu iş için pek uygun değiller. O halde birinci şekli unutman gerekiyor.

İkinci şekilde hazır elciklerden birini alacaksın. Üzerinde ihtiyaca bağlı olarak en azından 2 buton veya 3 veya 4 buton olabilir. Bu elciklerde PT serisi entegreler kullanılacak ve kendi şifrelemesini yapacaktır.
Buna uygun alıcı üzerinde de PT serisi entegre olacak ve elcikte bastığın butona karşılık alıcıda yer alan PT entegresinden çıkış alınacaktır. Aldığın elcik de bu sisteme uymadığı için bu alternatifide ne yazıkki atlaman gerekiyor.

Bu saydıklarımın dışındaki alternatifler sana uygun değildir. Şunu aldım bunu aldım diye boşuna burada forum kirliliği yaratma lütfen. Bir iş yapacaksan gereği neyse ona uyman gerekiyor. Gereğini sana anlattım. Bu sistemlere uygun elemanlar alıp bildirirsen detaylarını konuşuruz. Almayacaksan elindekilerle isteğini işi yapmak mümkün değil. En azından tadilatsız yapmak mümkün değil.

Ete

okkan_020

Pt entegreli bi elcik alayim o zaman hocam pt entegre kullandığını bildiginiz tavsiye ettiginiz marka model varmidir.

ete

Marka olarak zaman zaman UDEA nın sitesinde yer alan elciklerden satın alıyorum. Ayrıca piyasa dan da aldıklarım var.
Fiyatlar 10-20 TL arasında değişiyor.

Ete

okkan_020

Tamam tesekkurler hocam udea dan siparis vereyim

AHMET ÇALIŞKAN

Selam  Arkadaşım,

Dilersen, PT serisi  entegrelerle 2 kanal elcik ve kutulu alıcı devresini hazırlayabilirim.

Ahmet

okkan_020

Saol dostum dedigim gibi hazir almaktansa kendime biseyler katmak  icin daha pahaliya mal olsa da kendim yapmak istiyorum.