U

Simetrik Güç Kaynağı

Başlatan umitco, 26 Kasım 2011, 13:42:55

umitco

Opamp'larla ilgili okuduğum dökümanlarda "OP-AMP ların + ve - girişlerinde simetrik voltaj kullanılması gereklidir" bilgisine ulaştım. Bu , simetrik volt verilmezse tam randuman alınmaz demekmidir.

İnternetten edindiğim ve resmini eklediğim , simetrik voltaj almak için yaptığım devrede  çıkışlarda +16 ve  -16 Volt alabiliyorum,bu normalmidir ?  Devrenin girişine 2x12 Volt trafo bağlıyorum. 4700uf şu an yok, 2200 uf 35V kodansatör bağladım.

onur

AC volt doğrultulup filtre edildikten sonra yükselir bu hesap:

1.41 x AC voltaj 1.41x12=16.62 volt eder.
umarım voltajın neden yülkseldiğini anlata bilmişimdir.

2200 mf kondansatörde yeterlidir illa 4700 olması şart deyil, tabiki arsında çaok fark var ama işini yinede görür.
Küfür şeytana mahsustur, tövbe insana.. Aşk kadına yakışır, sevmek adama

umitco

"16Volt olması normal" bilgisi benim için şu an yeterli,teşekkürler ONUR

inventor

Alıntı yapılan: umitco - 26 Kasım 2011, 13:42:55
    Opamp'larla ilgili okuduğum dökümanlarda "OP-AMP ların + ve - girişlerinde simetrik voltaj kullanılması gereklidir" bilgisine ulaştım. Bu , simetrik volt verilmezse tam randuman alınmaz demekmidir.

Opampların simetrik besleme ile beslenme zorunluluğu yoktur. Simetrik beslemenin kullanılma nedenini şöyle açıklayabiliriz;

Bir opampın çıkışından kare dalga almamız gerekiyor diyelim. Kare dalganın 1 ( + ) konumunun +5 V olmasını , 0 ( - ) konumununda 0 V olmasını istiyoruz. Bu durumda normal besleme işimizi görecektir.

Ancak, 1 konumunda + 5V , 0 konumunda - 5 V istiyorsak o zaman simetrik besleme kullanmak zorundayız. Ana amaç budur.

Simetrik beslemenin başka yararları da vardır. Giriş ( inverting-notinverting ) aralığı yüksek olur. Çıkış bilgisi ihtiyaca göre daha kolay kuple edilebilir vb.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Mastercodex

Merhaba Arkadaşlar ,

Yukarıdaki resimde olduğu gibi bir trafo ile  +/- 15v , +/- 10v ve +/- 2v olarak üç adet çıkış almak mümkünmü ? Ayrıca devreyi proteusta tasarlayacağım ama bir türlü Transformatör ayarını yapamadım.Tran-2P2S componentinin primary uçlarını 220v / 50 Hz olarak ayarlıyorum ama diğer özelliklerini ayarlıyamıyorum. Bu komponentin ayarlarını bilen varmı ?
Mastercodex® 3D Teknoloji
----------------------------------
http://www.mastercodex.com
info@mastercodex.com

Mastercodex

Arkadaşlar ekteki devre doğrumudur ? trafo ayarlarını yapamadığım için simule edemedim. Trafo 2x24V , birinci kat +/- 20V , ikinci kat +/- 10v , üçüncü kat ise +/- 2-3V arası ayarlanabilenecektir. Bu devreyi Supertex MD1711DB2 demoboard ile kullanacağım. Demoboard üzerinde 3 farklı simetrik besleme girişi mevcut. Bu devreye ek olarak sizin tavsiye edebileceğiniz bir devre var ise o devreyi de değerlendirebilirim.
info@mastercodex.com

ete

15v için 7815 ve 7915 çiftini kullanman daha doğru olur. Hatta 10v için bulabilirsen sabit regülatör daha uygun olur. 2V için lm317 kullanabilirsin.
Devrede gördüğüm tek eksiklik trafo orta ucu ile devrenin ortak şasesi birleştirilmemiş gözüküyor.
Ete

Mastercodex

Hocam ilginiz için teşekkürler.İlk katta mutlaka lm317-lm337 çiftini kullanmalıyım.Çünkü bu gerilim Demoard a bağlı Liquid crstallerin kontrast oranını etkliyor.Dediğiniz gibi LM7810-LM7910 çifti ikinci kat için ideal olur , son katta ise yine LM317-LM337 çiftini kullanarak 2v-3v arası bir ayarlama yapabilirim. Trafonun orta ucu ile toprak ucunu birleştireceğim.

Bu arada birşey daha sormak isterim. İlk katta +15v , -15v toplamda 30v oluyor değilmi ? Ayrıca devreyi simule etmek için Tran-2P2S componentinin ayarlarını biliyormusunuz. Trafo 2x24V olacak ama bir türlü değerleri bulamadım.

Araştırıp , çaba gösterip birşeyler ortaya çıkarmayı çok ama çok seviyorum ama bazen bazı teknik konular beni aşıyor. Böyle durumlarda mecburen yardım alabileceğim yerlere başvurmam gerekiyor.
info@mastercodex.com

ete

Simetrik +15 - 15v Toplamda 30V eder elbette.
İsisde trafo ayarlarını hatırlayamadım. Bir keresinde yapmıştım bir şeyler ama özellikler kısmında verilen parametrelerle oynayarak bir şeyler yapmıştım diye hatırlıyorum. Şu anda önümde çalışan bir isis olmadığı için çok fazla şey söyleyemeyeceğim. Bir ara bakar bulursam söylerim.

Ete

Mastercodex

Trafo olmadan sinüs besleme ile ekteki gibi halletiim.Nasıl olsa trafoyuda bağlasam öyle olacaktı. Ekteki simülasyon süper çalışıyor . Eğer pratiktede çalışırsa süper olur. Bu devrede trafo kullanılma ihtiyacı var .Birde olaya şu boyuttan bakmayı denedim ve simülasyon oldu . DC-DC step up devresinin girişine 5v uyguladım çıkışından +/- 24v aldım. Sonrasında ikinci katta 7810/7910 çifti ve üçüncü kattada lm317/337 çifiti ile bu devre kuruluyor. Böylece trafo derdi ortadan kalkıyor. PC nin USB sinden aldığımız 5V ile üç çıkışlı simetrik bir besleme elde ediyoruz. Tabiki bu arada emin değilim ama herhalde akım değeride düşüyor.

Bazen kendi kendime hayret ediyorum. Çünkü kendim bilgisayar programcısıyım ve elektronikten hiç anlamıyordum. Demekki çok profesyonel olmasada insan araştıra araştıra pratik yapa yapa istediği yere gelebiliyor. Mesela geçenlerde Mosfetler konusunda yardıma ihitiyacım oldu.Hiç anlamadığım bir component.Hayatımda hiç kullanmadım ve çalışma prensibinide hiç bilmem ama araştırma yaparak ve PWM.c arkadaşımında yardımıyla devremi kurdum ve süper çalışıyor. Böylelikle çalışma mantığınıda öğrenmiş oldum.

Sizin hep dediğiniz gibi ister Pic yazılımda ister elektronik yapılandırmada önemli olan önce araştırma ve pratik yaparak çaba göstermek sonrasında yardım talep etmek.Bazen sizden veya diğer arkadaşlardan bilgi isteyenlere bakıyorum , hiç araştırmamış konuyu kavramamış sadece nasıl olsa yardım ederler ve yaparım mantığı ile hareket eden arkadaşlara çok ama çok kızıyorum.

Eğer Eskişehir'e yolunuz düşerse 3D Pasif Polarizasyon modülatörümüde size tanıtma ve gösterme imkanım olur. Çünkü bu seviyeye gelmemde çok büyük katkınız var.Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Yardımlarınız için teşekkürler.
info@mastercodex.com

F®T

bu tip devrelerde 0 noktası fazla akım çekilince kayabiliyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mastercodex

Mecburen besleyeceğim demoboard  üç değişik simetrik besleme ile çalıştığı için böyle bir devreyi kullanmak zorundayım. Devreyi kurup hemen denemesini yapacağım.
info@mastercodex.com