bir motoru iki farklı sistemle kontrol etme

Başlatan McB, 06 Ağustos 2014, 23:09:54

McB

Merhaba arkadaşlar.

İki sistemin bir motoru aynı anda kontrol etmesi gerekiyor. Örnek vererek acıklamak gerekirse; a sistemi ve b sistemi olmak üzere iki sistemimiz var. A sistemi motoru kullanmak istediği zaman b sistemi aradan cekilecek. A sistemi motoru kullanmadığı zaman b sistemi kullanıcak. Fakat a sisteminden ohiç bir şekilde bilgi alamıyorum, sadece motor ucları var. mtor uclarını b sisteminin girişinden okuyup her hangi bi değer geldiğinde okunan değerin aynısını b sisteminin pwminden motoru sürsem ne kadar sağlıklı olur? A sisteminden cıkan motor pwmleri aynı şekilde motoru ulaşması gerekiyor. Bunu en hassas şekilde nasıl yapabilirim?

not motor iki sistemde de iki yönede dönüyor.
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

İlyas KAYA

Motor uçlarını role ile sistemlerden ayırabilirsin.

A sisteminden gelen motor çıkışını B sistemi kontrol eder.
B sisteminden gelen motor çıkışını A sistemi kontrol eder.

Eğer B motor çıkışında herhangi bir voltaj yada sinyal yok ise A sistemi roleyi devir alır ve kendi sürücüsü üstünden motoru sürer.

Aynı şekilde B sistemi de A çıkışında bir sinyal yok ise kendi rolesi üzerinden motoru sürer.

Yalnız iki sistemden aynı anda kontrol sinyali gelirse ne olur ?
Sistemler aynı mekanda ise neden böyle birşeye ihtiyaç duydunuz ?
Neden tek bir sistemde birleştirmediğinizi anlayabilmiş değişim.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

McB

İki sistemden kastım biri printer diğeride benim kurucağım sistem. Benim kurcağım sistem yazıcı acılmadan yazıcıın motorunu kullanacak ve işi bitince yazıcıyı açıcak.  Yazıcı işini bitirdikden sonra benim sistem tekrar devereye girerek bi kaç işlem daha yapıcak.

Yazıcının motor uclarını analog olarak okuyup her iki durumda da b sistemi üzerinden motoru sürsem ne kadar sağlıklı olur?
Fatih Sultan Mehmet

gogoce

motor uçlarından bir köprü diyot ile doğrultma yapıp diyot uçlarından analog değer okusan kolay olabilir mi acaba . Bir değer okuyabiliyorsan motor uçlarında bir gerilim var o halde printer motoru sürüyor gibi bir algoritma yapabilirsin .hem printerden gelen motor uçlarını röle ile izole etmen kanusunda İlyas KAYA usta ile hemfikirim .
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

McB

Röleyle yapıcam sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler.
Fatih Sultan Mehmet