16f88 ile proton kullanarak RB0 kesme oluşturma konusunda yardım

Başlatan gogoce, 20 Ağustos 2014, 11:15:57

gogoce

abi pici iptal ettim . Optoya direkt 330r direnç üzerinden 5v verdim sonuç 198v evde şebeke 220-225v arasında geziyor
malum vardiyeli çalışmadan cevapları geç veriyorum kusura bakma abi
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Bu olay olsa olsa MOC dan kaynaklanıyordur. Aynı denemey birde MOC41 ile yapmak lazım. 41 serisinde kendinden zero crossing mevcut. 21 serisnde yok bu özellik dolayısıyla triac ateşleniyor. sıfır noktasında tekrar triac kesime gidiyor ve gate inde yeniden tetikleme voltajını görüyor ve tekrar ateşleniyor. Bu durumda kapanıp açılma süresi kadar bir sürede triac kapalı kalıyor. Ama zaten o noktoda gerilim sıfır olduğu için triacın açık yada kapalı olması bir şey değiştirmeyecektir. Sonuçta direk sürme (moc ve triac olmadan) ile traiclı sürme farkıdır bu demek lazım başka açıklaması yoktur sanırım.
Yalnız yaptığım dimmer lerde ben çoğunlukla 219 V ları yakalarım hatta bazen 220V da yakaladığım olmuştur. Sende MOC bozuk olabilir yada kalite farkı olabilir. Bir başkası ile denemek lazım. Üstelik aynı yerden alınmamış bir moc ile olmalı bu deneme.

Ete

gogoce

hocam birde bişey dikkat ettim normalde optolar açık renkli oluyor bendeki siyah biraz kafamı karıştırdı . Sanırım moc içerisindeki diyak 30v civarında ateşleme yapıyor . Moc3021 e  direkt 5v veriyorum ama yinede 30v eksik alyorum . aklıma bu geldi moc değiştirip tekrar denemelere devam edeceğim

peki hocam siz hangi moc ile çalıştınız?

ete

F®T

Ömer senin kullandığın moc lar patates olabilir.benimde kullandığım moc beyaz renk.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

abi dizgi istanbulda hatırı sayılır bir firmada yapıldı malzemeleri de yanılmıyorsam farnel miydi neydi ordan alıyor risk alırmı dersen ona bişey diyemicem abi sonuçta burası türkiye :)

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

tamam abi denemem mi hemen başlıyorum yeni geldim işten

gogoce

abi evde moc3023 buldum beyaz onu taktım . çıkış hala 200v

gogoce

ferit abi BTA41 700B 2 Adet triyak denedim . moc3023 vardı onları denedim snuberleri iptal ettim gate direkt direnç ile moca verddim moc un snuberi iptal ettim ne yaptıysam olmadı hala 200v üzerine çıkamıyorum aklım hayalim durdu bu işte anlamadım gitti

ete

Birde direk bağlayıp voltaj ölç bakalım. Senin yük mü voltajın bir kısmını eritiyor acaba.

Ete

gogoce

hocam yük köprü diyot üzerinden beslenen 100w akkor flamanlı lamba :( neden böyle oluyor anlamadım
ama lambayı köprü diyot ac uçlarına bağlayıp tekrar ölçeyim . yarın bilgi veririm

Teşekkürler

Hattuşa

gogoce ustam beni yanlis anlamayin siz opto girisini kopruden oncemi girdiniz yoksa sonrami olur ya dalginlikla sonra girdiyseniz kopruden sonra ac olmaz diye dusunuyorum

gogoce

yok usta triyak üzerindeki yük bir köprü diyot . diyot çıkışına bir 100w akkor flamanlı lamba bağladım . lamba uçlarından dc ölçüyorum 200v üzerine çıkamadım

opto nun diyak kısmına ac giriyor . moc3021 datasheet teki devrenin aynısı eleman değerleri ve bağlantı aynı
evden devre şemasını tekrar atarım istersen

gogoce

hocam ilginçlikler devam ediyor . lambayı direkt triyaka bağladım lamba uçlarındaki gerilim 220v ac

başka bir köprü diyot yapıp lambayı köprü diyota bağladım sonuç yine 200v dc

a1-a2 tetik akımı mı yetmiyor yoksa gate akımı mı yetmiyor anlamadım gitti . 100w bir lamba daha takviye yapıp deneyeceğim