PID kontrol Sistemleri

Başlatan Mucit23, 30 Kasım 2011, 11:30:30

huzame

Alıntı yapılan: inventor - 08 Mart 2012, 00:29:32
Projeyi yapmayı çok istiyorum ama geçen süre zarfında vücudum yoğun tempoyu kaldıramadı. Uzun süreli bir hastane hayatı yaşadım. Kendi işlerim bu bir aylık dönemde iyice sıkıştı. Sağolsun bazı işlerimi ETE hocam hallediyor. Yoksa yetiştirme şansım kalmamıştı.

Rahatladığımız  anda projemizi hayata geçireceğiz inşallah. Nette Pic ile PID konusunda bitmiş bir proje bulunmuyor. Burada ise hem anlatımı hemde projesi ile güzel bir çalışma olmasını ben de istiyorum. Lütfen biraz daha bekleyelim. İnanın nete bile doğru dürüst giremiyorum.

Hasta olabileceğinizi düşünemedim. Kusura bakmayın büyük geçmiş olsun. Sağlık herşeyden önce tabiki sorun değil beklerim tabiki. Tekrar geçmiş olsun. Acil Şifalar diliyorum.

F®T

geçmiş olsun.önemli olan sağlık.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mierdogan

Diyaliz cihazlarında PID sistemini birde protective isminde ikinci bir sistem denetliyor. ve önceden belirlenmiş preset değerlerine göre çalışıyor. her iletkenlik ve ısı ölçüm noktasından çifter adet var. giriş ve çıkış şeklinde ısıtma işinide solid state relay birimi üzerinden yapıyorlar fakat dakikadaki açıp kapanma sayısını cihaz giren solüsyonların ve saf suyun ısısına göre belirliyor. ayrıyetten birde bu materyallerin ve ısınan sıvının oluşturduğu buharlaşma işlemi var sistemdeki okumayı ciddi etkiliyor bunuda degassing denilen bir sistemle tahliye ediyorlar aksi taktirde değerler tutmuyor. biraz kopuk gibi oldu ama fikir olması için karaladım bişeyler

Saygılar
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

hakki0548

Ben de PID ile ısıtıcı ve fan kullanarak 1 metretüplük bir alanın ısısını sabit bir derecede tutmaya çalışıyorum. Bu konuyu gördüm. Mesajları baştan okumaya başladım. Heyecanla okuyordum ki projenin sonuçsuz kaldığını gördüm. Keşke bitirilseydi. Aradan tam 1 sene geçmiş ama kimse birşey yazmamış. İnternette hala PIC ile yapılmış bitmiş bir proje yok. Çalışma devam ederse ben de katılırım. Elimde 3 girişli salyangoz fan var. 18f2550 ile kontrol etmeye çalışıyorum. İnşallah devam ederiz.

Bu arada az önce bahsettiğim 1 metreküplük bir alanı ısıtıcının ısıttığı havayı fanla içeri üfleyerek sabit sıcaklıkta tutmak istiyorum. PI kontrolü yeterli midir yoksa ille PID mi gerekir?

ELZEMEFE

Hava varsa işin içnde biraz zor  olacak  çok değişken bir durum ve salınım a girme ihtimal yüksek PID değerleri  biraz dikkatli seçilmeli..

harddisk

merhabalar;
bitirme projemiz için pıd ile sıcaklık kontrolü yapacağız,sıcaklığını kontrol edecğimiz şey suyun sıcaklığı olacak,elimizde bir adet emko esm-4420 cihazı var.
tristör sürücü kartını nasıl yapacağız? bu konuda bilginiz varsa yardım ederseniz çok seviniriz.
teşekkürler

ete

MOC3041 data sheet'ini aç. İçinde bir tristörün nasıl sürüleceğine dair örnek şema mevcut.
Aynısını yapın. Gerisi MOC3041 e komut vermeye kalıyor.

Ete

harddisk

çok sağolun..
PID nin SSR çıkışı var bunu onunla yapmamız mümkün mü peki?

ete

Gördüğünüz şema zaten bir nevi SSR dir. Kullanabilirsiniz sanırım. Ancak kullanım mekanizmanızı bilmiyorum. Örneğin oraya bir PWM uygulayamazsınız. Yalnızca aç yada kapa emirlerini verebilirsiniz.

Ete

harddisk

aslında yapmak istediğimiz şey şimdi ilk olarak değişik tetikleme açıları ile pic i programlayacaz .sonuçta bir çıkış değerimiz olacak ve biz bu çıkış değerine göre sıcaklık üretecimizi sürecez.pic den alınan bu çıkış değerlerimizle bi triyakı sürecez ve ısıtıcıyı çalıştıracaz (problem nasıl sürecez kısmıydı onu moc3041 ile halledebilirmiyiz ) pt 100 sensöründen alınan bilgiyle referans değerini karşılaştırıp farkını pıd ye verecez bu şekilde gelmesini istediğimiz sıcaklık değerini ayarlayabilecez

Elzemefe

Hocam konu baya bi uzun ben buna benzer bişey yaptım .döküman  yollasam kafan çok karışıacak PID tek başına ayrı bir  olay genel olarak anlatayım..

Amaç  ısıyı sabit tutmak ise ;
ısı ölçülerek faz açısını  istenen  ihitiyaç kadar ayarlamak gerekecek..
yani sinüs ü bir  şekilde  kontrol etmeniz  gerekecek

önce faz kontrolü yaparak işe başlamak gerekiyor.. dimmer gibi düşünün
PIC ile önce iki buton ile dim yaptırabilyo olmanız gerekiyor.
sonra ısı  ölçme algılama set değeri vb ince kısımlara ayrıntılı bir şekilde bakmak gerekiyor
ve olay PID E geliyor

harddisk

amaç ısıyı sabit tutmak. dediğiniz gibi sinüsü 20 parçaya böldük bunlar gerilimin etkin değerine göre kaç ms de bir tetikleme göndereceğini  hesapladık. biz bunları pic le programlayarak sinüsü kontrol edemezmiyiz.

Elzemefe

zero cross yani sıfır geçiş kontrolü yaparak dediğiniz mümkün...

ete

Sıfır geçiş algılayarak istediğini zkontrolü yapabilirsiniz. Ancak bu durumda SSR kullanamazsınız.
O zaman MOC3021 gibi bir triac sürücüsü kullanarak işinizi çözebilirsiniz.

Ete

harddisk

Bu 3 dosya ile tüm projemi gerçekleştirdim ancak picin mocu tetiklemediğini gördüm devrelerde veya programlarda bir yanlış varsa bunu belirtebilirmisiniz yardımcı olursanız çok sevinirim....