Quadrotor için mikrodenetleyici seçimi

Başlatan _MeRKeZ_, 22 Ağustos 2014, 15:43:50

_MeRKeZ_

Merhaba Arkadaşlar,

Bitirme projem için kamerayla anlık görüntü aktarımı yapabilen bir Quadrotor yapmayı planlıyorum. Bunun için uygun mikrodenetleyici seçmek için araştırmalar yaptım ancak tam emin olamadım. STM32F4-Discovery'i kullanmayı düşünüyorum. Uygun mudur? Ayrıca bu işlemci için kamera seçimini nasıl yapmalıyım?

Teşekkürler

Mucit23

STM32F407 Discovery ile OV9655 Kameradan QVGA Boyutlarında görüntü alıp tft ekrana basmıştım. Stm32f407 de  dcmi modülü olduğu için donanımsal olarak kameradan veri alınabiliyor. LCD 'yide FSMC ile sürdüğüm için dcmi den aldığım veriyi DMA ile doğrudan Lcd'nin RAM ine aktarıyorum. Görüntü doğrudan LCD de çıkıyordu. Tabi herşey Donanımsal olduğundan bu işlemi yapmak için sıfır iş gücü gerekiyordu.
Yaptığım uygulamanın videosu
http://m.youtube.com/watch?v=z7-FOgELcbE#.
Bende ilk başta en alt seviyeden görüntü işlemeyi hedefliyordum ama bi iş için epeyce bir ram'e ihtiyaç oluyor. Örneğin 320x240 bir görüntü için 320x240x2  den 153600 Byte ram'e ihtiyaç var.  Bu yuzden harici ram felan gerekiyor. Ram olmadan olmuyor malesef.

Bende STM32F429I Discovery aldım büyük bir hevesle. 8Mbyte harici rami var süper yani. Fakat onda da kartin uzerindeki LCD ltdc Donanımı ile sürülüyor.  144 pinli mcu larda ltdc  ile dcmi aynı anda çalışmıyor. Çünkü kamera ile LCD nin VSYNC ile  birkaç bacağı çalışıyordu.  VSYNC Bacağının Remap seçeneği de olmayınca STM32F429I Discovery elimde patladı.  :)

yani anlayacağın stm32 ile görüntü işleme yapılacaksa donanım iyi seçilmeli.
Ancak 144 pinden daha fazla pine sahip mcu larla mümkün.

STM32F429I-EVAL Bu is için uygun.

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF259093
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

_MeRKeZ_

Hocam,

Çok güzel bir çalışma yapmışsınız, tebrik ederim. Sizin çalışmanızdan farklı olarak ben görüntüyü bilgisayarda geliştireceğim bir arayüze aktarmak istiyorum. İnternette araştırma yaparken farklı bir çalışmaya denk geldim. Sanırım, benim kullanabileceğim bir yöntemdi. Aşağıda videosu var. Bu yolla, ben de görüntü aktarımı yapabilir miyim? Kullanacağım bu yöntemin ne gibi sakıncaları olabilir? Kararlı bir şekilde çalışır mı?

Homemade Tank Project (Pars) Tank Projesi

Mucit23

STM ile bu iş zor olur. STM ile kameradan veri alırsın uygun bir RF modülde bulursan görüntüyü aktarırsın. Uğraşmak lazım yani.

Eğer doğrudan bilgisayara görüntü aktarmak istiyorsan direk kablosuz olarak veri aktarımı yapan bir kamera alıp görüntüyü bilgisayara bir şekilde aktarman gerekiyor.

Google da wireless audio video transmitter adında birçok ürün var. Ben biraz baktım çoğu direk video ve ses çıkışı veriyor yani bilgisayara aktarım yok. Ama mutlaka bilgisayara kablosuz olarak görüntü aktaran sistemlerde vardır. Biraz araştırman lazım.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/