PID ( Oransal - İntegral - Türev ) Kontrol ve PIC

Başlatan inventor, 04 Aralık 2011, 10:42:26

ete

Aşağıdaki linkte bulunan motorlardan birini kullanıyorum şimdi hatırlamıyorum hangisi. Ama farketmez. Bu motorun miline akuple edilecek birde 1K lıp potansiyometresi mevcut. Motor döndükçe oda dönüyor ve potun bir ucundan +5V diğer ucundan GND cerip orta ucunu analog girişe verdinmi sana pozisyon hakında sürekli bilgi verir. Buda motoru istediğin konumda durdurmanı yada kontrol etmeni sağlar.

http://www.belimo.com.tr/sites/default/files/katalog/NM24A.pdf

Ete

esesibo26

Hocam benim isteğim bu şekilde değil iki adet pot olacak. Bir tanesi referans potu bir tanesi konum potu. Ben bu iki girişi analog girişlere girip karşılaştıracağım. Ancak aradaki bu fark belli bir derecenin altında ise yani tolerans, harekete başlanmayacak. Ancak mesala +-5 derecenin üstünde ise bunu da belli bir gecikmeyle yapacağım. Yani 10 saniye bu aradaki açı +-5 derecenin üstündeyse referans konumuna hassas bir şekilde yerleşecek. Aslında benim amacım pic ile pid yapmak. Yalnız bir handikap daha var ben eşlenik iki adet sonsuz turlu pot aldım diyelim. Motor konumu saat yönünde 340 derecede olsun. referans potum ise 10 derecede ise saat yönüne değilde saat yönünün tersine dönecek.