12f675 akım sensörü

Başlatan oguztkn, 25 Ağustos 2014, 03:46:45

ete

ADC ölçümünde kaynak nedir. Kaynağın çok oynak ise bu sorun ortaya çıkıyor olabilir. Denemek amacı ile ADC pinine 47Mf bir kondansatör bağla ve bak bakalım iniş çıkış oluyormu? Yinede var ise muhtemelen kaynak çok inişli çıkışlı demektir.

Elbette sabit bir ref voltajı kullanmak çözümlerden bir tanesi ama gerilim bölücü ile yapılmış bir ref voltajı yerine sabit değer veren TL431 gibi elemanlar kullanarak bu işi yapmak daha uygun olacaktır.

Biliyorsun akım sensörü boşta 2,5V vermektedir. Bunun ADC karşılığı 511 dir. Bu değer standart sabit çıkan bir değer değildir. Benim ölçümlerimde bu değer 505 - 518 arasında değişmektedir. Bu nedenle ben 500-520 aralığını boşta bekleme olarak kabul etmiştim. Bu hususu da dikkate alman gerekir.

Çok sık okuma yapmak da benzer sorunlar yaratabilir. İki okuma peryodu arasına biraz gecikme koymak sorunu giderebilir.

Ete

oguztkn

Hocam devreye iki röle iki led haline getirdim motoru devreden çıkarmaktansa motoru sürekli izleyip motoru kontrol eden anahtarları kontrol etmek daha mantıklı geldi.Çünkü eski halinde 3 amperi göründe devreyi kesiyordu ama motor durup tekrar kalkarken fazla çektiğinden devre kararsıza düşüyordu bu haliyle nerdeyse sonuna geldim devre şuan istediğim gibi çalışıyor sadece şunu eklemek istedim bir işaret ekleyip mesela +3 amperi gördü 1 numaralı röleyi çekti ve bir değişkeni 1 yaptı böyleyken röle değişken 1 olduğu müddetçe çekili kalıcak taaki - yonde akim cekene kadar bunu nasıl yapabilirim umarım anlatabilmişimdir...

Basla:
    gosub oku
    pause 100
    while akim=>755
    high GPIO.1
    high GPIO.5
    gosub oku
    wend           
    return   
    while akim=<460
    high GPIO.4
    high GPIO.2