Bipolar Step Motor Sürülmesi - DSLR Camera Slider

Başlatan picagor, 01 Eylül 2014, 15:13:43

picagor

İlgili konuda şu uyarıyı aldığım için yeni konu açıyorum..
"Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir. "

Merhaba değerli üyeler
PICBasic dilini bana yetecek seviyede öğreten notları hazırlayan ETE hocamıza şükranlarımı sunarak başlamak isterim.
Fazla uzatmadan konuya gireyim..
Elimde eski bir yazıcıdan söktüğüm NEMA23 tipi bipolar step motor var. Üzerinde yazan şu: Minebea 23LM-C355-P13V
Hakkında pek bilgi bulamadım. Amacım daha önce yaptığım DSLR kamera için Camera Slider sistemimi motorla kontrol ettirebilmek. Kısıtlı bilgi ile sadece L298 ve 16F628A kullanarak bir devre yaptım. Motoru her iki yönde kontrol edebiliyorum. Fakat L298 aşırı derecede ısınıyor ve motor torku düşük. Elimle bile şaftı durdurabiliyorum. Hem güçsüz hem 3,2 amper akım çekiyor hemde L298 i ısıtıyor..

Kullandığım kod şudur:

@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT
' System Clock Options
@ DEVICE pic16F628A, WDT_ON
' Watchdog Timer
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON
' Power-On Timer
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_OFF
' Master Clear Options (Internal)
@ DEVICE pic16F628A, BOD_ON
' Brown-Out Detect
@ DEVICE pic16F628A, LVP_OFF
' Low-Voltage Programming
@ DEVICE pic16F628A, CPD_ON
' Data Memory Code Protect
' Set to CPD_OFF for Development Copy
' Set to CPD_ON for Release Copy
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF
' Program Code Protection
' Set to PROTECT_OFF for Development Copy
' Set to PROTECT_ON for Release Copy
'****************MAIN*****************
define OSC 4
TRISB=0      ;B PORTUNUN TÜM PİNLERİ ÇIKIŞ YAPILDI

CMCON=7

OPTION_REG.7=0

'*******************************************************************************

PAUSE 500

N VAR byte
N=10   'ilk denemede 100 dü

BASLA:
PORTB=%00000001
PAUSE N

PORTB=%00000100
PAUSE N

PORTB=%00000010
PAUSE N

PORTB=%00001000
PAUSE N

GOTO BASLA
END

Bu motoru söz konusu sürücü entegresini ısıtmadan nasıl istediğim gibi çalıştırabilirim? L297 li devreler buldum fakat L297 ye mikrodenetleyiciden nasıl bir sinyal göndereceğimi çözemedim.. 
L297-L298 ikilisini kullanarak CNC router yapanlar gördüm fakat ben bi step motoru l298 le istediğim gibi süremedim..
Bu engeli aşarsam ileride farklı bi işlemci ile LCD ekran menüleri, hız ayarı PWM falan eklemeyi istiyorum..

BİDİL

Entegre kapasitesinden çok akım çektiği için ısınıyor ve haliyle istenilen torku vermyior Nma23 çektiği akım 2 A / Faz. Eğer motor ısınıyorsa bu normal ısınmayan step motor şahsen görmedim. Bence bu entegre yerine IRFZ44 kullan derim. internette gördüğüm bir kaç uygulamada bu entegreyi motorlara bağlı transistörleri sürmek için kullanmışlar.

BİDİL

elimde farklı bir step motor sürücüsüne ait l298 ile nema23  ün 12 voltluk bipoları sürmeyi denedim yaklaşık iki üç dakikadır dönüyor ısınma falan da yok

picagor

Teşekkür ederim öneriniz için..
NEMA23 Terimini motor markası değilde motor boyut standardı olarak biliyorum ben. Yanılıyormuyum acaba? Bendeki motorun üstünde yazan kod şu: 23LM-C355-P13V..   Kaç voltla çalıştığını bile bilmiyorum. 12 volt ve yukarıdaki devreyle dönüyor ama dediğim gibi tork düşük..
Motorda, diyotlarda, diğer elemanlarda hiç ısınma yok sadece L298 ısınıyor. Chopping diye bir terim duydum forumlarda. Bu terim L297 de olan Motordan geçen akımı algılayıp ona göre akımı ayarlayan sistemmi oluyor acaba? Datasheetlere bakıyorum ingilizce sıkıntılı olduğu için teknik terimleri çözemiyorum. Benim devrede L297 olmadığı için mi ısınıyor diye düşünüyorum.. Chopping işini izah edebilirseniz birde L297 alıp ünlü L297-L298 devresini yapayım diyorum önce..

Biraz daha L297-L298 öğreneyim sonunda MOSFET e döneceğim gibi.. Linkte ki devreyle CNC router yapmışlar.. Yani benim akım ihtiyacımdan fazlasını veren bi devreye benziyor. Koca motorları sürüyor. 
http://320volt.com/yuksek-guclu-bipolar-step-motor-surucu-l297-ir2104-irfz44/
Bu devreyi 297 yi öğrendikten sonra yapmayı düşünüyorum..

picagor

Devreyi aşağıdaki gibi breadboard üzerinde değiştim. Diyot olarak 1n5822 kullandım.  L297 nin sadece CLOCK pinine 50ms de bir lojik1 lojik0 uyguladım.. Enable, half/full ve cw/ccw pinlerini sürekli lojik 1 de tuttum.. Önceden 3.2 amper çeken devre bu sefer 8 amper çekmeye başladı.. Önceki devredeki dönüş gitti.. Titreme başladı.. Bu motoru nasıl süreceğim ben? 3 gündür uğraşıyorum.  ???

define OSC 4
TRISB=0 
CMCON=7
OPTION_REG.7=0
'*******************************************************************************
PAUSE 500
N VAR byte
N=50 

BASLA:
PORTB=%00001111
PAUSE N
PORTB=%00000111
PAUSE N
GOTO BASLA

END

BİDİL

lm297 i aradan bir çıkarsan lm298 doğrudan pic'e bağlasan ve bu sayede önce motorun dönüşünü bir sağlasan daha sonra lm297 ile uğraşsan daha hızlı yol alırsın diye düşünüyorum.

picagor

Alıntı yapılan: BİDİL - 02 Eylül 2014, 12:13:46
lm297 i aradan bir çıkarsan lm298 doğrudan pic'e bağlasan ve bu sayede önce motorun dönüşünü bir sağlasan daha sonra lm297 ile uğraşsan daha hızlı yol alırsın diye düşünüyorum.

Sayın BİDİL  İLK mesajımda sadece L298 ve PIC ile devre kurmuştum, orada motorun dönüşünü sağladım fakat hem L298 çok ısındı hemde tork düşüktü, 3.2 amper çekti.. Kabul ediyorum muhakkak motor fazla akım çektiği için entegre ısınıyordu..

Çekilen akımı nasıl azaltırım diye düşünürken farklı forumlarda CHOPING diye bi terim duydum. Ne olduğunu bilmiyorum ama akım sınırlama özelliği dir diye tahmin ettiğimden ve bu özelliğinde L297 de olduğunu sandığımdan İKİNCİ devreyi kurdum.
Pot ile akımı sınırlarım diye düşündüm.. Bu sefer 8 amper çekti.. L298 daha çok ısındı ve düzgün dönüşüde kaybettim..

Lütfen bu CHOPING nedir yazabilirmisiniz?

Şimdi iki step motor var elimde.. İkiside Bipolar: 23lm-c355-p13v    diğeri   17PM-K302-P1V
Söz konusu step motorları eski bir yazıcıdan söktüm. Herhangi birini döndürsem yetecek.. Acaba yazıcı bu motoru nasıl sürmüş diye kartına bakıyorum şimdi.. 35volt 2A lik bi güç kaynağı çıktı yazıcıdan, kartın üzerindeki step sürücü entegrelerden bazıları ise şunlar: L6219 , TEA3718S.. Bunlarla ilgili örnek denenmiş bir devre yok.

picagor

Sayın BİDİL l297-l298 işini çözdüm. Yardımlarınız için teşekkürler. Proje tamamen başarı ile bitince ayrıntıları yayınlayacağım..

burctankal

L293 kullanarak slider'lı time lapse kontrol cihazı çalışmamız olmuştu. Cihazı geliştirip ürünü Facebook üstünden arza başladık bile. Eğer istersen noctus adıyla inceleyebilirsin. Yaşadığın ve yaşayacağın bütün sıkıntıları tahmin edebiliyorum. Eğer isterseniz deneyimlerimizi paylaşabiliriz.

picagor

Böyle bir ürünün Türkiye' de geliştirilmesi ve piyasaya sunulması beni gururlandırdı. Başarılarınızın devamını diliyorum. Ticari bir ürün olduğu için nasıl yaptınız nasıl ettiniz diye sormam etik olmaz. Ama belli ki aynı şeyi tasarlamak için başlamışız ve siz muvaffak olmuşsunuz. Tebrik ediyorum.

Profyosonel fotoğrafçı değilim, havavideoları, model uçaklar multicopterler falan yapıyorum.. Videolarıma timelaps görüntü eklerim diye bu aleti yapayım dedim. Profyosonel bi slider ım bile yoktu aslında.. 1.5 metrelik iki aliminyum boru üzerine üstten ve alttan kilitli rulmanlı bi sistem yaptım ve bunu timing belt kayışlar ve step motorla kaydırmak dı amacım.. Biraz PBP bilgim var step motoru bahsettiğim sürücülerle sürdüm.. Pil olarak 3s 4500 mah LİPO kullanıyorum.

Şu an sabit hızda motorun hız kontrolünü yapabiliyorum. Başlangıçta iki modu olan bi alet tasarlamayı hayal ettim.

1) Video modu
2) Time lapse modu

Motor hızı değiştirebilmeyi sonrasında da time laps modu için duraklama zamanı, toplam iş zamanı gibi verileri gireceğim bir lcd ekran çin kod yazmam gerekiyor..

Boş zaman bulursam kafamda algoritma oluşturmaya çalışacağım. İpucu verirmisiniz vermezmisiniz  :) bilmem ama ilginiz ve mesajınız için teşekkür ediyorum..

burctankal

Dostum her ne kadar ticari bir ürün olsa da biz de tıpkı senin gibi bu projeye başladık ve ürünü adım adım geliştirerek, özellik eklemeleri yaparak şu anki durumuna getirdik. Yani amatör ruhla yapılmış bir
ürün. Benim asıl mesleğim rehber öğretmenlik. Ben de elektronikle hobi olarak uğraşıyorum ve bundan büyük keyif alıyorum. O yüzden deneyimlerimizi seve seve paylaşır, takıldığınız yerlerde elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.