Pt100 Lineerleştirme işlemi

Başlatan Mucit23, 07 Aralık 2011, 10:34:01

Mucit23

Merhabalar İnventor
Aradan 2-3 gün geçti. Ben bu sırada devreyi board  üzerine kurup bir iki deneme yaptım. Devredeki dirençleri temin konusundada tavsiye ettiğin gibi yaptım. Şemadaki değerlere en yakın dirençleri alıp gerei kalan farkıda uygun potansiyometreler ile kapattım.
zaten opamp olarakta lm358 kullandım.

Devreden bir çıkış alıyorum fakat çok yüksek. Normalde pt100 0 derecede iken( R=100) simülsyona göre 1.66 civarı gelirim almam gerekiyor. Benim elimdeki PT100 3 uclu ama iki ucu kendi içerisinde kısa devre edilmiş. PT100 direncini 100 ohm yapma imkanım olmadı. Zaten oda sıcaklığında 108 ohm civarı bir değer gösteriyor. Çakmakla ölçüm ucunu ısısttığımda değer hızlı bir şekilde artıyor.
Devrenin 0 derecedeki çıkış gelirimini ölçmek için RTD yerine 100R direnç bağladım. Bu haliyle yaklışık 3.75-3.77V arası bir gelirim alıyorum. Direnç yerine RTD bağlasamda hemen hemen aynı değeri alıyorum. Ve RTD devreye bağlı iken RTD yi ısıttığımda Değer 3.80,3.81,3.82 gibi artıyor ama yavaş bir şekilde tahminimce 8-10 derece scaklık değişimine 1 mvolt artış gösteriyordur.Sadece tahmin.

Budurumda ne yapabilirim. Acaba Devrenin PCBsini çizim PCB üzerine döşeyip öyle mi bir deneyeyim. Ne tavsiye edersiniz. Devre konusunda şuan nelere yapabiliriz
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

3mZ

mucit23
Bildiğin üzere belirli geliştirilmiş bu tür lineer işlemler için max6675 var k type tc ile çalışıyor pt100 ile fazla ilgilenmedim j type okumam lazımdı proje için max 6675e çok güzel bir yöntemle j typini giydirdim eğer pt100 ü de bu şekilde bir şey yapmak istersen uğraşayım senin kararın
kolaygelsin

3mZ

inventor

Devredeki direnç değerlerini uygun konuma getiremediğin için böyle bir sorun yaşıyorsun. Elinde simülasyon cihazların da olmadığı için işin zor olacak gibi görünüyor. Sonuçta opamplarında beta kazançları var. Proteus bunları 100 kabul ediyor. O nedenle isiste gördüğün bir değeri gerçek uygulamada göremiyorsun. Devrede direnç değerlerinin ne kadar kritik olduğunu farketmişsindir. Opamplardaki en ufak kazanç farklılıkları sonuca büyük etki edecektir.

Sana doğrudan şu teklifi yapayım. Devreyi pcb üzerine kur ve bana gönder. Ben burada tüm ayarları yapayım. Gerekli direnç değerlerini bulup kalibrasyonu yapıp göndereyim. Daha sonrada devrenin son halini PT100 için burada paylaşırsın
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Mucit23

Tamam hocam. Ben ozaman pcb çizeyim. PCByi basmadan size bir gösteririm mutlaka
  Şunuda söyliyeyim. Belkide sorunun büyük bir kısmını bu oluşturdu. Ben burada 5 renki metal film dirençlerden hiçbir yerde bulamadım. Bu yüzden normal Karbon dirençlerden kullandım. Pot olarakta pcb de yine çok turlu trimpotlardan kullanayım diyorum. Sizinde aklınıza gelen birşey varsa lütfen söyleyin.

www.arectron.com/

3mZ

mucit23
Bildiğin üzere belirli geliştirilmiş bu tür lineer işlemler için max6675 var k type tc ile çalışıyor pt100 ile fazla ilgilenmedim j type okumam lazımdı proje için max 6675e çok güzel bir yöntemle j typini giydirdim eğer pt100 ü de bu şekilde bir şey yapmak istersen uğraşayım senin kararın
kolaygelsin

3mZ

Mucit23

Alıntı yapılan: 3mZ - 13 Aralık 2011, 11:07:38
mucit23
kolaygelsin

3mZ

Mesajını görmedim.
max6675 e o kadar para veresim hiç gelmiyor. Max6675 işleri çok kolaylaştırıyor. Kullanımıda kolay. Fakat herzaman kendimizi kolaya alıştırmamamız gerek. (Ben öyle düşünüyorum.)

www.arectron.com/

Mucit23

Alıntı yapılan: 3mZ - 13 Aralık 2011, 11:48:15
mucit23
kolaygelsin

3mZ

Hocam Max6675 PT100 nasıl okunuyor. Eğer PT100 den okunan direnç değerini uygun gelirime çevirebilirsem eğer zaten adc ile okuyacam değeri. Max6675 bana ne gibi bir fayda sağlayacak.

www.arectron.com/

3mZ

MUCİT23
Ben kolaylıktan ziyade max6675in bu işler için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünüyorum ve linearitesi oldukça yüksek doğrudur kolaya alışmamak lazım ama niyet önemli yapılacak iş önemli kanaatindeyim. Yoksa bu işe çok emek verdik yüksel ve ete çok iyi bilir. Özelliklede bu konuya. Bazı yaptığım testlerde max6675 ten başka bu kadar net bir hibrit görmedim. En basit deneyebileceğin su kaynat bi opampı birde max dene sonucu görüceksin
3mZ

Mucit23

Hocam en kötü ihtimal öyle yapıcağız artık. İlginiz için teşekkür ederim. Eksik olmayın

www.arectron.com/

3mZ

Bildiğin üzere thermocouple'lar ısı arttıkça üzerlerinde bir gerilim toplar ben k typini j ye çevirirken simülasyonda k yerine j bağladım ve haliyle değerler saçma sapan çıktı bir sürü ıf then komutu kullandım önce ve haliyle hafıza yetmedi sonra yaklaşık 250 satır if then komutunu 10-12 yerden ortalamaya aldım yani 250 satırı 10-12 satıra indirmiş oldum sonrasında ufak tefek 6-7 satır ıf then kulllandım şimdi sonuç 0-400 dereceye kadar birebir aynı. Şu anda işdeyim akşam dökümanları sana atarım bir incele
3mZ

Mucit23

Merhabalar İnventor
Devreyle ilgili bir PCB çizdim bunu yapmak istiyorum. Dediğim gibi devredeki direnç değerlerine en yakın değerleri alıp aradaki farkı trimpotlarla kapatmayı amaçlıyorum.
Sizinde bi nicelemenizi istiyorum. Devreyi basmadan eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilirim.

jpeg image hosting

www.arectron.com/

inventor

Kartta bir sorun görünmüyor. Baskı sonrası denemelerini yaparsın. İstersen son rötuşlar için bana gönderebilirsin.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Mucit23

www.arectron.com/

Mucit23

İnventor acaba PCB de düzenleme yapabilme imkanınız oldumu? Ben benim çizdiğim haliye basıma  geçeyimmi?

www.arectron.com/

Mucit23

Hocam sanırım pek vaktiniz yok. Ben bu haliyle devreyi yapıyorum.

www.arectron.com/