Elektromanyetik Dalga Alıcı

Başlatan Sıfır, 27 Eylül 2014, 11:03:50

Sıfır

Merhaba değerli hocalarım aklımda bir proje var elektronik kısmını halledebilirim diye düşünüyorum ama bir konu hakkında yeterince bilgim yok maâlesef.Projede telefon büyüklüğünde bir cihaz yapacağım ve bu cihazın amacı etraftaki elektromanyetik dalgaları ölçmek.Elektromanyetik dalgaları toplamak sorun değil ama gelen elektromanyetik dalgaları LCD üzerinde nasıl gösterebilirim?Dahası pic 50Hz dalgayı nasıl anlayacak?

er-da

Alıntı yapılan: Sıfır - 27 Eylül 2014, 11:03:50
Elektromanyetik dalgaları toplamak sorun değil ama gelen elektromanyetik dalgaları LCD üzerinde nasıl gösterebilirim?Dahası pic 50Hz dalgayı nasıl anlayacak?
tüm frekanslar ise  işin zor  .alıcını nasıl tasarlıyorsun ? tüm frekanslara duyarlı bir alıcı bilmiyorum var mı.? esas sorun bu  gerisi kolay

Sıfır

Alıntı yapılan: er-da - 28 Eylül 2014, 23:51:00
tüm frekanslar ise  işin zor  .alıcını nasıl tasarlıyorsun ? tüm frekanslara duyarlı bir alıcı bilmiyorum var mı.? esas sorun bu  gerisi kolay

Frekans aslında tüm frekanslarıcolarak düşünmüştum ama yine de geniş bir yeplaze içinde olacak şekilde frkeansı sınırlayabilirim.Frekans içinse radyo alıcısı gibi hir devre kullanmayı düşünuyorum.

ete

Spektrum Analizör gibi bir şeymidir bu?. Elektromanyetik dalga denilince sen hangi dalgaları kast ediyorsun yada yakalamayı düşündüğün bu dalgalar ne dalgasıdır acaba?.
Şöyle bir düşünürsek,
- Radyo vericileri elektromanyetik dalga yayar,
- TV vericileri yine elektromanyetik dalga yayar
- Araç kumandaları (RF vericiler) benzer dalgaları yayarlar.
- 220V AC şebeke bile sürekli olarak 50 Hzlik elektro manyetik dalga yayar.
- Bir selenoid bobin çalışınca etrafına benzer dalgaları yayar,
- Cep telefonları etrafa benzer dalgaları yayar
- Araçların ateşleme sistemleri elektromanyetik dalga yayarlar.
Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Bu saydıklarımda bile sinyal yapısı açısında farklılıklar gösteren sistemler mevcuttur. Tek bir alıcının bunların hepsini alması mümkün değildir.
Sen şöyle demişsin "Elektromanyetik dalgaları toplamak sorun değil" Bunu sorun olarak görmüyor ancak alınan dalganın boyutlarını LCD ekranda göstermeyi sorun olarak görüyorsun. Peki bu dalgaları nasıl toplayacağını söyle bari de bizde LCD konusunu ona göre düşünelim istersen.

Ete

Sıfır

Alıntı yapılan: ete - 04 Ekim 2014, 22:06:29
Spektrum Analizör gibi bir şeymidir bu?. Elektromanyetik dalga denilince sen hangi dalgaları kast ediyorsun yada yakalamayı düşündüğün bu dalgalar ne dalgasıdır acaba?.
Şöyle bir düşünürsek,
- Radyo vericileri elektromanyetik dalga yayar,
- TV vericileri yine elektromanyetik dalga yayar
- Araç kumandaları (RF vericiler) benzer dalgaları yayarlar.
- 220V AC şebeke bile sürekli olarak 50 Hzlik elektro manyetik dalga yayar.
- Bir selenoid bobin çalışınca etrafına benzer dalgaları yayar,
- Cep telefonları etrafa benzer dalgaları yayar
- Araçların ateşleme sistemleri elektromanyetik dalga yayarlar.
Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Bu saydıklarımda bile sinyal yapısı açısında farklılıklar gösteren sistemler mevcuttur. Tek bir alıcının bunların hepsini alması mümkün değildir.
Sen şöyle demişsin "Elektromanyetik dalgaları toplamak sorun değil" Bunu sorun olarak görmüyor ancak alınan dalganın boyutlarını LCD ekranda göstermeyi sorun olarak görüyorsun. Peki bu dalgaları nasıl toplayacağını söyle bari de bizde LCD konusunu ona göre düşünelim istersen.
Ete
Tamam o zaman.Frekansmetre projenizi ve nasıl yapılacağını inceledim.Hayır merak etmeyin zaten hepsini almayı düşünmüyorum.Spektrumu inceledkten sonra net olarak belirli bir frekans aralığı söyleyebilirim merak etmeyin.Bu arada galiba elektromanyetik dalga işini yanlış anladınız.Her cismin belirli bir titreşim frekansı vardır.Fakst bu frekans beynimizin algilayabilceğinden çok daha düşüktür.Aynı zamanda her cisim ısısından dolayi etrafa foton yayar.Benim amacımda enerji seviyesi belli bir dalgaboyunda olan cisimlerin frekansını ölçmek yani onların dalgaboyundan enerji seviyelerini hesaplarız.Sizinde bildiğiniz üzere F=1/T dir.Buradan periyotu ölçerek ve ya palsları sayarak frekansı hesaplamak mümkü .Pice basit bir hesaplama komudu yükleyeceğim.Frekans ve dakga boyu da ters orantılı olduğundan bellj bir Hz in üstünde olan cisimlerin dalga boyunu dolayısıyla enerji seviyelerini hesaplayabilirim.Elektronik devre kısmına gelirsek.Sizin gibi tecrübesi olan biri bunu benden tabiickie dahah iyi bilir.Ama ben de size kendi bildklerimden yola çıkarak anlatayım.Bir parçacığın titreşimi elrktromanyetik dalga yayar.Bunu üretmek icin LC devresi gerekir.Etrafımız çesitlj elektromanyetik dalgalarla dolusur ve bu dalgalar bir alıcı anrene rastladıgında frekansına girer(kastım rezonans yani anteni titreştirir ve elektrik dalgasına döbüşturulur.)Osilatör kullanilıyorsa bu elekrrik  dalgasının bazı  özeliklerini ayarlamaknmümkündür.(kare dalga vs).Eğer anteni tutturursak gelen elektromanyetik dalga  elkrik akımına dönüştürülür ve gelen pals sayılır veya periyot sayılır frekans Hz ya da KHz şeklinde hsaplanir sonuç ise LCD ekranda gösterilir.Yerrince hassas beir sistemle belki titreşen maddenin rezonansı bile ölçülür.Sizin projeleneriniz sayesinde periyotu kullanmayı düşünüyorum.Ama belki projemi biraz daha geliştirip rlezonans hesaplamak için bile kullanabilirim.

Maxim

Sıfır

Alıntı yapılan: Maxim - 05 Ekim 2014, 12:10:16
şöyle birşey istiyorsunuz galiba?

Spectrum Analyzer using Beaglebone Black and RTL-SDR
Sayılır.Dalga boyunu hesaplayacağım oradaki gibi diyagram olmayacak ve spektrumu göstermeyecek.Frekansı periyottab ya da palsları sayarak ölçeceğim.Elektromanyetik dalgaların taşıyıcıları(4temel kuvvetin taşıyıcılarındanbbiri) fotondur.Yani elektromanyetik dalgalar ışık hızında giderler.Yakaladığı elektromanyetik dalganın frekansını ölçecek bir alet olacak ve v/f= dalga boyu denklwminden enerji seviyesini hesap edeceğim.Palsları sayma ya da periyidu ölçmek için nelere ihtuyacım var o sorun.

Mc_307

0-20khz arası  elektromanyetik dalgaları algılayabilecegim bir devre var mı. Mesela ben 5 khz ı algılamak istiyorum. Bu mümkün mü?

ete

Mümkün elbette. Parasıda uygun geliyorsa al aradırğın cihaz burada,

http://www.spektrumanalizoru.com/EgeRate.aspx?test-olcu=1317

Ete