[İlk Endüstriyel Uygulamam] Uzun Mesafe Dc Akım , Bol Bol Motor

Başlatan M82Robotik, 30 Eylül 2014, 06:28:25

ete

M82Robotik

Hocam devreyi bastım bi sıkıntı yok çok şükür .

[IMG]http://s14.directupload.net/images/141016/5jdo86du.jpg[/img]

Şimdi Slave kartını hallettik .Sıra master Kartında. Hocam size danışacağım konu 16f877 ye 60 buton  bağlamak gerekli. hepsi ayrı ayrı değerlendirilecek.  port çoğaltma için  1 tane 4067 entegre aldım. fakat kullanımı bi türlü anlayamadım hocam. bi okadarda araştırdım.
Siz yeterki hayal edin. Hayalleriniz plan, planlarınız gerçek olur.   -M82-

ete

4067 kullanmak çok kolay.
Enable bacağına LOW verirsen 4067 aktif hale gelir.
ABCD bacaklarına 0 - 15 arası hangi sayıyı verirsen verdiğin sayıya karşılık gelen pin X pinine birleşir.

ABCD=%00000111 verdiğimizi farzedelim. X7 pini (2 nolu pin) X pinine (1 nolu pin) birleşir.
Bu entegrenin güzelliği ister X pininden bir şey gir 0-15 arası pinlerden o girileni al, ister 0-15 arası pinlere buton bağla
X pinine pullup ver. Butonların diğer uçlarınıda GND ye bağla. AL sana 16 adet butonu 4 pinden kontrol mekanizması.
0-15 arası döngü kur. Döngü değerini ABCD pinlerine ver ve her rakam değiştiğinde X pinine bak. LOW olmuş ise döngü değerine karşılık gelen pindeki butona basılmış demektir.
Geçenlerde bu konuda bir port çoğullama örneğini vermiştim. Aşağıdaki linkte bulabilirsin.

http://etepic.com/index.php/topic,1920.msg19045.html#msg19045

Ete

M82Robotik

öncelikle teşekkür ederim hocam.role kartında bi sıkıntı çıktı motoru zorlayınca transistörler yandı hocam. nedendir acaba ?

DigMan

Şema yok mu? konunun başında bir uygulama dosyası atmışsın.eğer onun içindekiyse o devrenin çalışması mucize.

M82Robotik

Tekrar yükledim.Anlamadım motor zorlanınca translar gitti.

DigMan

BC547 olmaz çok zayıf bir trs bu, BC639 kullan.ayrıca röleye seri bir akım direnci girmemişsin.

ete

Kullanılan rölenin özellikleri nedir acaba?
Devrede motorların zorlanması ile röleleri süren transistörlerin bir alakası olmaması gerekir.
BC547 transistörü en fazla 100ma akım verebilir. Rölelerin bundan fazlasını çekiyor ise transistörlerin yanması normal.

Ancak 12V yerine 15V verirsen röleler bu sefer 100 ma asılırlar. Belki bunları engellemek için seri akım sınırlama direnci bağlanabilir. Ama en doğrusu transistörleri BC337 ile değiştirmek olur sanırım (800 ma).

Ete

M82Robotik

hocam bc639 bc337 mi kullanayım ? bide rolenin bobin uçlarına parelel kondansatör bağlayım mı ? seri direnç olayını anlamadım.

jw2sn-dc24v rolede bu hocam

ete

BC639 1A akım verir ama bacakları senin PCB ye ters düşer. Bu nedenle BC337 kullan yeterlidir.
Kondansatöre gerek yok . Seri direncede gerek yok şimdilik. BU arada rölenin birisinin kaç Amper akım çektiğine baksan iyi olmazmı acaba?

Ete

M82Robotik

Nominal operating current, mA (±10%) = 22 yazıyor . Bobinlerinin çektiği akım sanırım . pek iyi ingilizcem yok hocam kusura bakmayın

M82Robotik

şönt dirençle akım okuyordum. role kartını buna seri bağlıyordum. sanırım -  hattında ufak bi voltaj oluştuğu için yandı.