18F46K22 - 16x2 LCD ? (Çözüldü)

Başlatan kdrsrn, 06 Ekim 2014, 16:23:11

kdrsrn

Mclr direnci 10k hep iptal edip denedim hemde aktif edip...
Simdide kondansatörü bağladım sonuç gene aynı lcd de aynı görüntü led pasif.

Bu kadar zor olmak zorunda mı Lcd de Hello World yazdırmak ???

burctankal

Bir de 1k ile denesen. datasheet'te sanırım 1 k gösterilmiş

kdrsrn

Sonuç aynı.
Picproje ye de acıcam konuyu sinir bastı iyice :D

burctankal

evet dostum hemen hemen her şey doğru gözüküyor devrende, büyük ihtimalle yazılımsal bir sorun var. cevabı bulursan bizimle de paylaşmayı unutma. tekrar kolay gelsin

kdrsrn

Kesinlikle paylaşırım.

Birşey var ama biz göremiyoruz nedense...

burctankal

aklıma gelen son şey bread board üzerinde başka bir yere tak pic'i  :) ne hikmetse L293D entegresinde karşılaştığım sorunu bu şekilde çözmüştüm.

kdrsrn

Mantıklı ancak bunu yarın akşam deneyebilirim ve sonucu gene buradan yazarım.

Henüz 46k22 ile savaşım bitmedi  >:(

İlyas KAYA

LCD nin RW bacağını eğer tanımlı olan PIN'e bağlamazsan ne PIC çalışıyor ne de LCD .
İlginç ama CCSC de böyle malesef.
RW bacağını boş bırakabileceğin kütüphaneler de var.

Bayramın 1nci günü CCSC öğrenmeye başladım.
ilk 2 günüm bu sorunu çözmeye çalışmak oldu :)

Şuan epey ilerledim. Daha dur ne sorunlar bekliyor olacak seni :D

CCSC biraz tuhaf PBP ye göre.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Şemaya bakılırsa kontrast trimpotu da yanlış bağlı. Potun dıştaki bacaklarından birisi +5V ta diğeri GND ye orta bacak da LCD pin3 e bağlanır. Ayarda genelde Orta ucun GND ya yakın bölgesinde tutar. Ancak LCD de yalnızca üst satırda kareler var ise bu pic in çalışmadığını gösterir genellikle. Pic çalışıp kontrast uyumu yok ise iki satırda da kareler görmek lazım yada hiç bir şey görmemek lazım. Senin olayında pic çalışmıyor gibi geliyor bana.

Ete

kdrsrn

Hocam ayni pic ile deney setinde bir islem gerçekleştirdiğimde herhangi bir promlem olmadan görüntü veriyor.  D portuna bağladığım led dahi yanmıyor.  Ve 887 877 46k22 gibi 3 farklı pic ile denedim. Sonuç yine aynı.

Eve gittiğimde;
#burctankal arkadaşımızın dediği gibi farklı bir bölümde,
#İlyas Kaya arkadasımızın dediğine göre de standart bağlantıyı kurup tekrar deneyeceğim. (Çünkü ben bağlantıları kendim tanimladım Project Wizart üzerinden)

Ama denemek icin programın başına koyduğum toggle ledin yanmasını beklerdim program hiç while a girmiyor gibi...

burctankal

Dostum hazır elini attığında Ete hocamın dediği gibi kontrast potunu da düzeltsen iyi olur. Şemadaki gibi bağladıysan çok deneysel olmuş :) Bu şekilde başka bir pic'te çalıştırmayı başarabildin mi hiç?

MS_59

LCD de RS-RW-E pinleri data pinlerine bağlanmış isiste doğru ancak boardda neden böyle anlamadım
mehmet

kdrsrn

Bu günkü denemelere  sıfırdan başlamak istedim devreyi söktüm ilk baş pic in calışıp calışmadığını öğrenmek için b portuna bağlı 4 adet ledi yak söndür yapıcaktım ama şu şekilde bir hata aldım acaba sorun benim derleyicimdemi? Hatayı ilk defa alıyorum.

(877 887 ile denememe devam edeceğim ama bu hata beni şüpheye düşürdü)

burctankal

Orada 16 bit mi yazıyor. Bu işlemci 8 bit değil mi

kdrsrn

:-\  :-\  :-\  :-\  :-\

Orayı ilk defa görüyorum desem ben herşey sigorta ayarında bitiyor sanıyordum.
Bu arada pic calışıyor. Boardı kopmle söktüm sıfırdan ledleri birde board üzerinde deniycem sonra standart bağlantıyla lcd  ???