PWM sinyalini geciktirerek düz sinyal şekline getirmek için ne yapmalıyım?

Başlatan hpburak, 10 Ekim 2014, 10:25:03

hpburak

Konu başlıgında da anlaşıldıgı gibi belli frekans ve data cycle 'da PWM sinyalini geciktirerek düz sinyal şekline getirmek için ne yapmalıyım? Entegreler kullanarak yapabilir miyim?

ete

İstediğin şeyi tam tarif edememişsin sanırım. Ne istediğin anlaşılmıyor.
Bir defa PWM sinyalinin geciktirilmesi ne anlama geliyor. Bir pinden sürekli çıkan bir PWM sinyali var ise bu gecikince ne olacak? geciktirme burada tam olarak ne anlama geliyor?
Düz sinyal nedir? ilk defa duyuyorum bu terimi. Düz sinyal olsa olsa bir pinden sabit bir değerin çıkmasıdır yani +5V veya GND çıkarsa bu sinyal düzdür diyebiliriz.

İçimden bir ses bana PWM sinyalini DC voltaja çevirmek istediğini söylüyor. Bunun yolu şöyledir.
PWM sinyalin çıktığı yere seri 1K direnç bağla. direncin diğer ucunu 1UF kondansatör ile GND ye bağla. Direncin ucuna skop ile bakarsan kare dalganın aşağı yukarı kaybolduğunu görebilirsin. Bu sana yetmiyor ve sinyali biraz daha düzleştireyim dersen direnin ucuna bir tane daha 1 K direnç bağla ve direncin diğer ucunu yine 1UF ile gnd ye bağla. Artık ikinci direncin ucu düz DC voltaj olarak nitelendirilebilir.
Umarım istediğin budur.

Ete

hpburak

evet farkına vardım,kısa ve öz yazmak istemiştim.Şöyle anlatayım, daha önceki projemde pc nin rs232 çıkışından pwm üretmiştim ve ozaman ona ihtiyaçım vardı. Şimdi ise şunu yapmak istiyorum: O ürettiğim sinyalin duty saykılını elektronik kompanentlerle nasıl düz bir dc sinyaline çevirebilirim? Ayrıca rs232 çıkışı 10mA. Sorumda bu olacaktı. Teşekkür ederim

assyh

konu eski gibi ama bir sorum olacak Ete beyin dediğini yaptım fakat 1k ile 1uf ile sinyal alamadım led yakmaya uğraşıyorum. fakat 36ohm ile 1uf de sinyali dc olarak alıyorum fakat aşırı ısınma var 5w direnç kullanıyorum bu ısınmanın sebebi nedir.
teşekkürler
Her bişeye meraklı.

ete

PWM sinyalini DC ye çevirip bir transistöre veriyorusn sanırım. Transistör tarafında sorunun var gözüküyor. O kısım fazla akım çekiyor.
Devre şeması olmadan bir yorum yapmak mümkün değil. PWM sinyalinin DC ye çevirlme metodu her yerde aynıdır ve bir çok devrede bunu kullandım. Ayrıca başkalarınında benzer şekilde kullandığını bir çok kez gördüm. Direnç değerlerinin küçülmesi transistör tarafından akımın fazlaca asıldığına işarettir. hal böyle oluncada 1K+1uF çözümü sende işe yaramaz.
Ete

assyh

aslında yapmaya çalıştığım dediğiniz gibi.  akımı direnç+1uf ile irf640n  üzerine verip led sürmek istiyorum . denemeleri çizilmiş bir devre üzerinde yapmıyorum , zaten isiste çalışan şema  bağlantıda çalışmıyor çünki çıkan karedalganın; frekansı ,voltajı hakkında kesin bilgim yok. fakat çıkan dalgaya pot takınca pot ile sinyal şeklinde ledin yandığını görüyorum benim istediğim ise motorun dönmediği zamanlarda ledin sönmesi , motor dönerken ledin sürekli yanması ...sanırım kare dalganın dutycycle ndaki voltaj sürekli aynı fakat yüksekte kalma süresi ile düşükte kalma süresi değişince dönüş sağlanıyor . motor dönmediği zamanlarda da sinyal az da olsa geliyor bu anlarda da led az da olsa yanıyor, bunu istemiyorum. böyle bir şey nasıl yapılabilir.
Her bişeye meraklı.

ete

IRF640 için sinyali DC ye çevirmen gerekmiyor.
Led sürme Frekansı 500Hz le 1Khz arasında yeterlidir. Pic PWM çıkışına seri 100 ohm direnç bağla onu direk Mosfet'in Gate ucuna bağla. Mosfetin Source ucunu GND ye ve Drain ucunuda Ledlerin negatif besleme ucuna bağla. Ledlerin diğer ucuna vereeceğin beslemeye uygun bir akım sınırlama direnci bağla ve direncin diğer ucunu +beslemeye bağla böylece sorunsuz bir PWM sürme sistemi yaratmış olursun.

Ete

assyh

Her bişeye meraklı.

assyh

merhaba tekrar,
ekte çalışmalarım var fakat isiste olmayan gerçekte çalışıyor. yani dışarıda deneyerek yaptığım devre isis üzerinde sonuç vermiyor bu arada pvm  yi pic çıkışından değil bir sürücüden alıyorum ve bu 24v bir dcmotoru sürüyor yani 5v aralığından fazla olabilir.Sizin söylediğiniz gibi de yaptım fakat gate ucunu 10k dirençle gnd ye bağlamazsam isisde çalışmıyor ve gerçekte her iki bağlama şekliylede çalışmıyor. pvm voltajı yüksek olabilir mi. benim dosyada 2 farklı gnd kullandım saçma biliyorum fakat gerçekte bu şekilde sonuç aldım fakat böyle olmamalı  nerede bir sıkıntı var acaba

teşekkürler
Her bişeye meraklı.

ete

2 Nolu devrede Gate ile GND arasına 10K direnç bağla. Çalışır.

Ete