Araçtan ateşleme sinyalini PICe vermek?

Başlatan zoptrik, 11 Aralık 2011, 20:09:29

est32

Ben pulsin komutu dışında(sadece fan devri ölçtüm) frekans ölçmedim.Bi yerde okuduğum yöntem vardı,işlemciyi rb.0 kesmesi olacak şekilde ayarlıyormuş,ilk pals timer başlatıyor veya değerini alıyor,ikinci pals de de çıkan timer değerini karşılaştırıp hesaplıyormuş bu şekilde işlemciyi sadece bu olaya kilitlemiyormuş...falan filan,gayet amntıklı ama ete ustamızın dediği de bununla aynı mantıkta.

zoptrik

Resmini koyduğum devre tamamen 12f675 için yazdığım programın niye çalışmadığını anlamak için düzdüğüm, kullandığım yöntemin, matematiksel hesapların doğruluğunu ölçmek için kullandığım devre ve dediğim gibi kullanım amacı olmayan bir devre. Zamanında Ladama kendi devir saati olmadığı için devir saati düzmüştüm. benim PIClerle tanışmama vesile olan projedir:

saat ayarlamak için kullanılan artı tuşu ayarlama modundan çıktığında alt satır bar ve sıcaklık göstergesi olarak iki fonksiyonla çalışıyordu.
Orada programı yazan abimiz bargraph kullanmış, ben de ETE hocamın derslerini çalıştıktan sonra araştırmıştım yine hocamın yazdığı örnek bir programdan yola çıkarak kendim de simulasyonda bir iki bar denemesi yapmıştım. Örnek aşşağıda; nasıl çalıştığını bile hatırlamıyorum fakat çalışmıştı ihtiyaç olursa tekrar çalışılabilir:
-----------------------------------------------------------------------------
trisa=255
trisb=0
trisc=0
trisd=0

DEFINE LCD_DREG   PORTB   'LCD data bacakları hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_DBIT      4      'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
DEFINE LCD_EREG   PORTB   'LCD Enable Bacağı Hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_EBIT      3      'LCD Enable Bacağı Hangi bite bağlı ?
define LCD RWREG         PORTB      'LCD R/W Bacağı Hangi Porta bağlı?
define LCD_RWBIT          2             'LCD R/W Bacağı Hangi bite bağlı ?
DEFINE LCD_RSREG   PORTB   'LCD RS Bacağı Hangi Porta bağlı ?
DEFINE LCD_RSBIT   1      'LCD RS bacağı Hangi Bite bağlı  ?
DEFINE LCD_BITS      4      'LCD 4 bit mi yoksa 8 bit olarak bağlı?
DEFINE LCD_LINES   2      'LCD Kaç sıra yazabiliyor

'adcon0=%11000101
adcon1=%10001110

DEFINE   ADC_BITS   10          'A/D çevirim sonucu kaç bit olacak
DEFINE   ADC_CLOCK   3           'Clock kaynağı (3=rc)
DEFINE   ADC_SAMPLEUS   100   

pause 200

HAM var word
bar var word
I var word
toplam var word
toplam=0

lcdout $fe , $80 , "FATiH"

fatih:
for I=1 to 10
adcin 0 , ham
bar=(ham+1)/64
if bar<0 then
bar=0
endif
toplam=toplam+bar
pause 100
next
bar=toplam/10
lcdout $fe , $c0 , 255 , rep 255\bar , "                   "
toplam=0
goto fatih

end
------------------------------------------------------------------------
Gelelim benim devreye; karman çorman da olsa ekran görüntüsünü verdiğim programın kodlarını koydum. Hocam devrenin kodlarını hemen hemen siz yazdınız sayılır. ben kullanılan yöntem hakkında fikir vermiştim, yönlendirmeleriniz sayesinde programı yazmıştım. sanırım sitenin görünümü değiştiği sırada konu gimişti. programda 16bitlik tmr1 sayacını sürekli sayacak şekilde ayarladım ve rb0 kesmesiyle her kesme oluştuğunda (tmr1l=0 , tmr1h=0) bu sayacı sıfırlıyorum. böylelikle iki pulse arasındaki zamanı 16bit keskinlikle ölçüyorum. sonrası matematik. burada sıkıntı olan tek şey sayaç sürekli saydığı için çok düşük frekanslarda sayaç sıfırlandıktan sonra kesme oluştuğu zaman yanlış frekans ölçmesi ki bu benim için önemli değil benim ölçtüğüm aralık 20ila 200hz arası. Bu şekilde kullanmamın sebebi ise; ben bu devre ile (yani 12f675li asıl devre)LPG kesicilerini kontrol edeceğim ve LPG kesicilerinin istediğim an açılması lazım ki sürüşü etkilemesin, tehlikeli bir durum olmasın. dikkat ederseniz pause komutu yerine yine ETE hocamın yöntemlerinden gosub ile FOR komutunu kullanmışım ki mükemmel bir çözüm, program bundan hiçbir şekilde etkilenmiyor. programda kullandığım tek pause dönemi ise adcin komutu(628 in adc fonksiyonu olmadığı için verilen programda sabit fakat asıl programda var bu komut). Bu komut ile normalde 3ms ölçüm kullanacaktım fakat 16ms den aşşağıda ADC nin düzgün çalışmadığını öğrendim. bu komutu aslıda her GOSUB da değilde programın başında kullanıp adc değerini program başında belirlemek daha akıllıca olacak sanırım. aklıma gelenler bunlar. Ben Tıp fakültesi öğrencisiyim ve gelecek hafta dermatoloji sınavım var. bu hafta sanırım konuyu sadece takip edebilirim. devrenin az bir işi kaldı. nasıl çalıştığını komut ve videolarla daha açık anlatmaya çalışacağım.
-----------------------------------------------------------------------------
@ DEVICE pic16F628                     
@ DEVICE pic16F628, WDT_ON               
@ DEVICE pic16F628, PWRT_ON             
@ DEVICE pic16F628, PROTECT_OFF         
@ DEVICE pic16F628, MCLR_OFF             
@ DEVICE pic16F628, INTRC_OSC_NOCLKOUT   

trisa=255
trisb=%00000001

define OSC 4
DEFINE LCD_DREG   PORTB   'LCD data bacakları hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_DBIT      4      'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
DEFINE LCD_EREG   PORTB   'LCD Enable Bacağı Hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_EBIT      3      'LCD Enable Bacağı Hangi bite bağlı ?
define LCD RWREG         PORTB      'LCD R/W Bacağı Hangi Porta bağlı?
define LCD_RWBIT          2             'LCD R/W Bacağı Hangi bite bağlı ?
DEFINE LCD_RSREG   PORTB   'LCD RS Bacağı Hangi Porta bağlı ?
DEFINE LCD_RSBIT   1      'LCD RS bacağı Hangi Bite bağlı  ?
DEFINE LCD_BITS      4      'LCD 4 bit mi yoksa 8 bit olarak bağlı?
DEFINE LCD_LINES   2      'LCD Kaç sıra yazabiliyo

CMCON=7
OPTION_REG=%11000000           
INTCON=%10010000        
t1con=%00100001
portb.2=0
HAM var word
TM1 var word
T1 var word
DEVIR var word
I var word
adc var word
pause 200

lcdout $fe , $80 , "FATiH"
pause 1000

on interrupt goto deger

FATiH:
'lcdout $fe , $80 , dec3 tmr1l ,"  "
'lcdout $fe , $85 , dec3 tmr1h
lcdout $fe , $c0 , dec5 ham
t1=ham/100
tm1=50000/t1
devir=tm1*2
lcdout $fe , $c6 , dec4 devir
'if ham<3500 then
    if porta.0=1 then
    'lcdout $fe , $8c , "ok"
    gosub bekle
    lcdout $fe , $8a , dec5 ham , " "
    'else
    'lcdout $fe , $8c , "  "
    endif
'endif
if ham <5700 then
lcdout $fe , $80 , "YUKSEK"
endif
if ham >7700 then
lcdout $fe , $80 , "DUSUK "
endif
goto fatih

bekle:
adc=1000
for i=0 to adc
lcdout $fe , $cd , dec3 i
if porta.0=0 then
adc = I
endif
pause 1
next
return

disable
DEGER:
HAM.BYTE0=TMR1L
HAM.BYTE1=TMR1H
tmr1L=0
tmr1H=0
intcon.1=0
resume
enable

---------------------------------------------------------

Burada bir şeyi eklemek istiyorum. Dikkat ederseniz pause yerine kullandığım bekle komutunda "if porta=0 then adc=I" gibi bir komut var. bu olay aklıma geldi ve deneyerek çalıştığını gördüm. bu şekilde pause yapılıp pauseden çıkılması gerektiğinde bu şekilde programın çalışması devam ettirilebiliyor.
şimdilik bu kadar aklıma geldi aklıma başka bir şey gelirse ya da sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Yardımlar için tekrar teşekkürler.
iyi forumlar...

DEHA; İMKANSIZDA MÜMKÜNÜ GÖREBİLMEK DEMEKTİR.GEMİLERİN KARADA DA YÜZEBİLECEĞİNİ SEZMEK, MEHMETLERDEN BIRINI "FATİH" YAPAR...!

zoptrik

Bu arada verdiğim devrede "GOSUB bekle"yi "porta.0=1" şartıyla yapıp şartın sonunda da ekrana HAM değerini yazdırmışım bunların hepsi devrenin ekran görüntüsünde mevcut. porta.0=1 olduğunda ekranın sağ altında 0 dan 1000 e kadar sayan bir sayaç var o sayıyor ve porta.0=0 olduğunda "adc=I"komutu ile "bekle"den çıkıp ekranın sağ üstüne HAM değerini yazıyor. evde 555li devre ile sabit puls verip programa farklı işler yaptırırken HAM değerinin etkilenme oranına bu şekilde bakmıştım.

iyi forumlar...
DEHA; İMKANSIZDA MÜMKÜNÜ GÖREBİLMEK DEMEKTİR.GEMİLERİN KARADA DA YÜZEBİLECEĞİNİ SEZMEK, MEHMETLERDEN BIRINI "FATİH" YAPAR...!

zoptrik

Bu gün dayanamadım 12F675 li devreyi de düzdüm bredborda. Bredbordun üstü çorba oldu :) LM358, NE555, 12f675, 16f628 ve LCD oldu aynı bredbordun üzerinde :D devrenin çalışmasını videoyla kaydettim ve bu simulasyondan sonra ilk denemem.
http://www.youtube.com/watch?v=ByUlo4jbeQg
kod:
--------------------------------------------------------

HAM var word
ADC var word
ADCS var word
I var word
ham=8000
adcin 1,adcs
'adc=1500
on interrupt goto deger

pause 200

FATiH:
if gpio.0=1 then
    if ham>7700 then
    gpio.5=0
    endif
    if ham<5700 then
    gosub bekle
        if ham<=5700 and gpio.0=1 then
        gpio.5=1     
        endif
    endif
else
gpio.5=0
endif
goto fatih

bekle:
'adcin 1,adc
adc=adcs
for i=0 to adc*2
pause 1
    if gpio.0=0 then
    gpio.5=0
    adc=i+1
    endif
    if ham>7700 then
    gpio.5=0
    adc=i+1
    endif
next
return

disable
DEGER:
HAM.BYTE0=TMR1L
HAM.BYTE1=TMR1H
tmr1L=0
tmr1H=0
intcon.1=0
resume
enable

end
-----------------------------------------------------

Bu gidişle yakın zamanda devreyi de düzer aracımda denerim. Videoda değinmek istediğim bir iki mevzuu var. videoyu telefonu sabitleyip çektiğimden bütün devre görünmüyor. arada dikkat ederseniz adaptörü kapatıp açıyorum o esnada 12f675 de adc ye bağlı potu kısıp açıyorum ve dikkat ederseniz bir durumda devir 1800ün üzerine çıktığı an LED yanarken diğer durumda belirli bir süre sonra yanıyor. arada da yanıp sönüyor onu da istediğim durumda LPG kesicisinin hemen açılıp açılmadığına bakmak için yapmıştım.
Yardımlarınız için teşekkürler.
iyi forumlar...

Mucit23

Arkadaşlar ben şu Buji kablosuyla devir ölçüm işini bir Motosiklet üzerinde denemek istiyorum. En Basit Buji kablosuna bir bobin sararak bunu yapabilirim. Fakat bazı teorik eksiklerim var. Aklıma takılan sorular şöyle
1-) Bobin üzerine kaç sipir tel sarmalıyım?
2-) Telin çapı ortalama nekadar olmalı? Telin Çapının önemi varmı ?
3-) Buji kablosu üzerine sardığım bobinden Devreyi yalıtmak için kullanacağım optik kuplörün girişine kadar bobinden aldığım sinyali nasıl değerlendirmeliyim? Yani Arada nasıl bir devre kullanmalıyım.?
Bu soruların cevaplarını bulursam başka bir sorunla karşılaşacağımı düşünmüyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Analogic

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Ocak 2012, 21:14:33
Arkadaşlar ben şu Buji kablosuyla devir ölçüm işini bir Motosiklet üzerinde denemek istiyorum. En Basit Buji kablosuna bir bobin sararak bunu yapabilirim. Fakat bazı teorik eksiklerim var. Aklıma takılan sorular şöyle
1-) Bobin üzerine kaç sipir tel sarmalıyım?
2-) Telin çapı ortalama nekadar olmalı? Telin Çapının önemi varmı ?
3-) Buji kablosu üzerine sardığım bobinden Devreyi yalıtmak için kullanacağım optik kuplörün girişine kadar bobinden aldığım sinyali nasıl değerlendirmeliyim? Yani Arada nasıl bir devre kullanmalıyım.?
Bu soruların cevaplarını bulursam başka bir sorunla karşılaşacağımı düşünmüyorum.

Buji kablosuyla uğraşmayın, çok sağlıklı bir yöntem değil, onun yerine ateşleme bobininin (-) ucundan pals alıp, opto girişine (+) şaseli olarak verin.
Bir başka deyişle direkt olarak ateşleme bobininin + ve - uçlarını uygun değerli bir dirençle (yaklaşık 1k gibi) opto girişine uygulayabilirsiniz. Ateşleme bobininin (-) ucu canlı uçtur, + ucu ise kontağı açınca sabit olarak gelir.

Mucit23

O sistem kolay zaten ben şu bobin işiyle yapmayı düşünüyorum. Amaç bişeyler yapıp bişeyler öğrenmekse ben bu şekilde yapmayı tercih ederim açıkçası. Hem neden sağlıklı olmasın ki ?

www.arectron.com/

Analogic

Neden sağlıklı değil kısaca açıklayayım, Yaklaşık 25000 volt seviyesindeki ateşleme voltajı binevi bir kondansatör üzerinden düşük oranda atlama yaparak buji kablosu üzerine sarılan diğer kabloya geçiyor.
Daha doğrusu, çok yüksek voltaj bulunan buji kablosu ile üzerine sarılan kablo kondansatör gibi davranıyor ve oradaki yüksek voltaj izolasyonu aşıp, (frekansla yani motorun devriyle doğru orantılı olarak) diğer kabloya düşük seviyeli olarak geçiyor. Bir yanda neredeyse tertemiz 12V kare dalga, diğer yanda 25000 volttan uyduruk yöntemle sinyal elde etmeye çalışmak var. Üstelik buji kablosuna kablo sarmalı düzenekte, sistem bir kondansatör gibi davrandığı için, tepkisi de kondansatör gibi olur, yani sarılı kablo uzadıkça ya da gaza bastıkça (yani frekans arttıkça) alacağınız sinyalin voltajı artar, kablo kısaldıkça ve frekans azaldıkça ise aldığınız voltaj da düşer. Oysa ateşleme bobini uçlarındaki voltajın sadece frekansı değişir, motor devrine göre gerilimi değişmez.
Elektronikte ve diğer bütün meslek dallarında, en iyi sonucu alabilmek için, genellikle en kısa yoldan en kaliteli sonucu veren yöntemler tercih edilir. Bu yüzden, daha sağlıklı ve daha basit bir sistem mümkün olduğu için bu yöntemi tavsiye etmedim.
Yoksa elbette tercih sizin, opto girişine aşırı voltaj/akım sınırlaması koyarak istediğiniz yöntemle yapabilirsiniz.

Mucit23

Anladım demek istediğinizi.
Yüksek gelirimden yalıtmak sorun olmaz. Eğer kablo üzerinden yüksek gelirim atlama yapıyor ise o kabloyu değiştirmek gerekir. Yoksa normal hallerde yüksek gelirim atlamaması gerekir. Ben yinede denemek isterim bu sistemi.
Sorularımın cevabını beklemekteyim.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Yukarıdaki yazılanlara katılmıyorum.

Her tarafı metal ve şase olan bir ortamda her taraf nem içerisinde olsa dahi aracın çalışması istenir ve çalışırda.
Dandik kablo ve sistemler kullanıldı ise konumuz dışı.
Bu ortamda kablo yüksek gerilimi kaçırıp sardığımıza atlar etkiler demek yanlıştır.

İçerisinden elektrik akımı geçen her iletkenin çevresinde magnetik alan oluşur.
Bu temel prensibin devamı tersinirdir.
Yani magnetik alan içerisinde hareket eden iletkenlerde ve ya değişken magnetik alan içerisinde bulunan iletkenlerde gerilim indüklenir.

Sarılan tellerin(bobin)  , çalışma prensibi böyledir.
Ne kadar sarılacağı ise kullanacağınız elektronik devrelerle ilişkilidir.
Genelde opamp kullanılşır ve 3-5 sp yeterlidir.
Olmadı arttırırsınız.

Bu bobin kablo üzerinde sıkı ilişkili de olmak zorunda değildir.
Örneğin 100mm (10cm) çapında olsa yinede çalışır.
Şimdi bana bobin - elektrik alan teorileri-sağsol el falan anlattırmayın geçti gitti.

Etkileşim için yüksek gerilim filanda gerekmez.
Çoook eskilerde çevirmeli telefonlar devrinde paralel telefon açılınca ses kalitesi düşer ve karşı taraf anlardı .
Bzim gibi elektronikciler çook sp bobin ve basit bir amfi ile su bardağı gibi bir kutuyu , kablonun 5-10 cm yanına koydukmu gayet güzel paralel olmuş olurdu.

İletkenin etrafında oluşturduğu magnetik alan şiddeti ve bu alandan etkilenen bobin  hesapları size kalmış.
Neydi başlangıcı  ?
BLVI....

Ayrıca böyle bir düzenek , buji atlamasının bittiğini bildirmede en uygun ölçü sistemidir.
12 kare dalga ! kalite ateşleme elektroniklerinde bobinle etkileşir ve ateşlemenin bittiğini bilir ve bobine yeniden enerji verir.
Klasik sistemde bunu hemen yapamazsınız çünki bobin + kondansatör siteminde hala enerji vardır ve bu enerji platinlerin anasını ağlatır.
Oysa yüksek devirde iyi bir kıvılcım için bobinde enerji biriktirecek zamanınız kalmaz.

Bu sorunun çözümü için atılan taklalar bu sayfalara sığmaz...

Mucit23

Hocam nedir Bu BLVI ile başlayan cümle google amca beni çok başka yerlere götürüyor. Benim takıldığım konu bobin ve opamp konusunda. Tamam bobini geçtimde bobinden gelen sinyali yükseltmem gerekiyor..

Bir önceki sayfada nurim isimli arkadaş örnek bir uygulama paylaşmış

jpg image hosting
o uygulamada devir ölçmek için yukarıdaki gibi bir donanım var. Burada ateşleme bobininin eksi (-) girişinden mi sinyal alınıyor.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Magnetik alanlar konularında sürekli karşımıza çıkan bir şeylerdir.
@Mucit23 , bir yerlerde okuyorsun diye biliyorum , hangi okul , hangi bölüm ?
Elektrikle ilgili ise bu konular temeldir elektrik -elektronik farketmez.

Kabaca ;

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=magnetik%20alan%20%C5%9Fiddeti&source=web&cd=2&ved=0CCsQFjAB&url=http%3A%2F%2F80.251.40.59%2Fscience.ankara.edu.tr%2Fbuyilmaz%2FMagnetizma.pdf&ei=lxAMT7OXNoqB4gSwwLSxBg&usg=AFQjCNEOtrq91h70G1qooyipWRl4CCQTTA

------------

Genel olarak logic entegreler ve mcu lar 1-0 ı , 0(-) , (+)5V olarak kullanır.
+5V ile NPN tipi bir transistör veya N kanal mos sürülür.
Bunun başka nedenleride var ayrı konu.
Özet olarak kontrol devresi N kanal mos ile bobini sürüyorsa bobinin diğer ucu akünün artısına bağlı demektir.
Devre  akünün eksisini anahtarlıyor demektir.
Gerisini sen bilirsin ...

Analogic

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Ocak 2012, 10:51:56
...
...

Bir önceki sayfada nurim isimli arkadaş örnek bir uygulama paylaşmış
o uygulamada devir ölçmek için yukarıdaki gibi bir donanım var. Burada ateşleme bobininin eksi (-) girişinden mi sinyal alınıyor.
Mucit23 bu resmini eklediğiniz uygulama, baştan beri benim ısrarla tavsiye ettiğim tip uygulamadır. opamp kullanmasanız bile opto girişine yeterli akımı sağlayabileceği için opamp ile filan uğraşmadan opto üzerinden pice girebilirsiniz. "TO IGNITION COIL -VE" dediği de Ateşleme bobininin (-) ucudur. Piyasada ticari olarak satışı yapılan bütün harici takometreler bu sistemi kullanırlar.

Aşağıdaki bağlantı şeması ise, takometrelerin montaj kılavuzunda yer almaktadır.
Katılırsınız yada katılmazsınız ama, bir takometrenin araca bağlantısı için en sağlıklı yöntem budur.

[IMG]http://www.customtacos.com/tech/files/tach_install/Tach.gif[/img]

Tel sarmalı sistemde ise, telin kesiti, sarım sayısı, telin türü, buji kablosunun kalitesi ve sarılan telin dışındaki izolenin kalınlığı, indüksiyon bobininin cinsi (çıkış voltajı her araçta aynı değil) gibi birsürü faktör alınacak sinyali, dolayısıyla da yapılacak devreyi etkiler. Bu nedenle bu yöntemi deneyecekseniz, yapacağınız devre temelde, alınan sinyale bir transistör yada opamp ile kazanç vermek olmalı ama, ne kadar kazanç verileceği yukarıdaki faktörlere bağlı, 0,5-1.5 mm herhangi kablodan 5-10 tur sarıp opamplı bir yükseltecin kazancıyla oynayarak picin girişine uygulanacak seviyeye dönüştürmeye uğraşmanız gerekiyor. Ama değer mi bu kadar uğraşa, cevabım milyon kere değmez. Anlatmak istediğim, teoride bu şekilde de yapılacağını bilin ama, uygulamalarınız profesyonel yani ticari ürünlerde uygulanan teknik ile olsun.

zoptrik

Ben bu şekilde aracımdan devir okudum. Bi sıkıntı olmadı. daha önce kendi yöntemlerimle bobinin (-) bacağından devir okumaya çalıştığım zaman PIC in bacakları yanmıştı. Aslında vaktim olsa spir yöntemini de deneyip sonuçları yazacaktım fakat son düzdüğüm devreyi bile deneyemedim hala.
kolay gelsin.
iyi forumlar...

Mucit23

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 10 Ocak 2012, 12:22:54
Magnetik alanlar konularında sürekli karşımıza çıkan bir şeylerdir.
@Mucit23 , bir yerlerde okuyorsun diye biliyorum , hangi okul , hangi bölüm ?
Elektrikle ilgili ise bu konular temeldir elektrik -elektronik farketmez.

Kabaca ;

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=magnetik%20alan%20%C5%9Fiddeti&source=web&cd=2&ved=0CCsQFjAB&url=http%3A%2F%2F80.251.40.59%2Fscience.ankara.edu.tr%2Fbuyilmaz%2FMagnetizma.pdf&ei=lxAMT7OXNoqB4gSwwLSxBg&usg=AFQjCNEOtrq91h70G1qooyipWRl4CCQTTA

------------

Genel olarak logic entegreler ve mcu lar 1-0 ı , 0(-) , (+)5V olarak kullanır.
+5V ile NPN tipi bir transistör veya N kanal mos sürülür.
Bunun başka nedenleride var ayrı konu.
Özet olarak kontrol devresi N kanal mos ile bobini sürüyorsa bobinin diğer ucu akünün artısına bağlı demektir.
Devre  akünün eksisini anahtarlıyor demektir.
Gerisini sen bilirsin ...

Hocam anladım demek istediğinizi şimdi kafamda bişeyler canlandı. Az çok fikir sahibi oldum yani.
Fırat üniversitesinde okuyorum. >>Kontrol Ve Otomasyon Teknolojisi bölümü 8)<< (1. Sınıf Yani daha çömezim :D )
Neden Sordunuz?

Alıntı yapılan: Analogic - 10 Ocak 2012, 12:39:59
Mucit23 bu resmini eklediğiniz uygulama, baştan beri benim ısrarla tavsiye ettiğim tip uygulamadır. opamp kullanmasanız bile opto girişine yeterli akımı sağlayabileceği için opamp ile filan uğraşmadan opto üzerinden pice girebilirsiniz. "TO IGNITION COIL -VE" dediği de Ateşleme bobininin (-) ucudur. Piyasada ticari olarak satışı yapılan bütün harici takometreler bu sistemi kullanırlar.

Aşağıdaki bağlantı şeması ise, takometrelerin montaj kılavuzunda yer almaktadır.
Katılırsınız yada katılmazsınız ama, bir takometrenin araca bağlantısı için en sağlıklı yöntem budur.

[IMG]http://www.customtacos.com/tech/files/tach_install/Tach.gif[/img]

Tel sarmalı sistemde ise, telin kesiti, sarım sayısı, telin türü, buji kablosunun kalitesi ve sarılan telin dışındaki izolenin kalınlığı, indüksiyon bobininin cinsi (çıkış voltajı her araçta aynı değil) gibi birsürü faktör alınacak sinyali, dolayısıyla da yapılacak devreyi etkiler. Bu nedenle bu yöntemi deneyecekseniz, yapacağınız devre temelde, alınan sinyale bir transistör yada opamp ile kazanç vermek olmalı ama, ne kadar kazanç verileceği yukarıdaki faktörlere bağlı, 0,5-1.5 mm herhangi kablodan 5-10 tur sarıp opamplı bir yükseltecin kazancıyla oynayarak picin girişine uygulanacak seviyeye dönüştürmeye uğraşmanız gerekiyor. Ama değer mi bu kadar uğraşa, cevabım milyon kere değmez. Anlatmak istediğim, teoride bu şekilde de yapılacağını bilin ama, uygulamalarınız profesyonel yani ticari ürünlerde uygulanan teknik ile olsun.

Hocam amacım bişeyler öğrenmek yani ticari bi uygulama peşinde değilim. Ben sadece Bu sistemin çalışması görmek istiyorum. Bu yüzden ısrarla bobinle ölçüm üzerinde duruyorum.. Yoksa Elimde yapılmış birkaç uygulama var fakat bobinden sinyal alınarak yapılan hiç uygulama yok. Konuyu açma sebebimde budur işte. Devre kurma hakkında fazla bir bilgim yok.

www.arectron.com/