Araçtan ateşleme sinyalini PICe vermek?

Başlatan zoptrik, 11 Aralık 2011, 20:09:29

s.atak

merhaba arkadaşlar,

devre ve paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim,
bu devre ile motor devrini hasas olarak mı ölçmek istiyoruz yoksa yaklaşık değerle bizim için yeterlimi ?? konu baştan okudum, başlığı açan arkadaşımız devri hasas olarak ölçmek istediğini yazmış yada ben yanlış anladım.
hasas ölçüm için sensör okuma tekniği yapılsaydı daha iyi olmazmıydı ??
devrenin çalışmasını kavramaya çalışıyorum bir otomotiv teknikeri olarak..
açıklama getiren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..
saygılar

Hattuşa

s.a.
@distvitom usta ateşleme sinyali ile yapmak istediğiniz işlem nedir? devir göstergesi mi yapmayı düşünüyorusunuz? kusura bakmayın konuyu baştan sona kadar okumadığım için balıklama atladım  ;D

s.atak

merhaba pro-TR arkadaşım,

amacım devir saati yapmak fakat ana amaç bu değil,
ana amaç araçlar için elektronik ateşleme sistemi yapmak. bu sistemi yaparken mümkün olduğunca mekanik aksamın dışına çıkmak, hatta distribütörsüz elektronik ateşleme sistemi yapmak.
bunun için hasas devir bilgisinin okunması gerekiyor. çünkü her devir de değişen avans miktarını iyi ayarlamak lazım. bunun da en kolay yolu krank mili, volan yada alternatörden bilgi almaktır.
çünkü büji palsları hasas devir bilgisi vermez. sadece çok yaklaşık bilgi verir. avans derecesini aracın yol ve yük koşuluna göre değiştimeniz içinde devir bilgisini çok hasas almak lazım.
gerçi yazdıklarım konun biraz dışına çıkyor.
tabi işin içine görsellikte katmak lazım. alınan devir bilgisini göstergede daire şeklinde yada düz led bar da göstermekte olabilir. ne dersiniz hem lcd hem analog gösterge...

Hattuşa

@s.atak ustam
alternatörden çekilen akım (veya voltajda olabilir emin değilim) ile indiksiyon bobininin - ucundan alınan voltaj değişimi (0 ile 9v arası yanlış hatırlamıyorsam) ve bir arkadaşımızın direk araç çakmaklığından aracın +v kısmı ile devir saatini dijital olarak yaptığını duydum. sizin söylediğiniz krank mili veya volandan nasıl ölçüm alınacağı konusuna pek vakıf değilim, hall sensörü gibi bişey mi kullanılıyor acaba, zira ben amatörüm analog ve dijital bilgim ileri derecede değil, sanırım ete hocamızın derslerini yeterince dikkate almadığımızdan  ;D zira bizde öğrenme şekli;
bir devre yap-sorunla karşılaş- onu aşmaya çalış yani son aşamadaki sorunu aşmaya çalış kısmında ne öğrenirsek o kadar elektronikçiyiz  ;D  ;D  ;D
ama olursa böylesi bir çalışma üzerime düşen göreve hazırım...