PIC Basic Ders-09 (Eeprom ve Sensör kullanımı)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 16:17:03

ete

Gerçekten ne istediğini anlamadım. Verdiğim PDF zaten simulasyon devresinin pdf hali. Trafo bağlantısı herşey orada mevcut. Olmayan nedir anlamadım. Daha iyi anlatmalısın.
Ete

ahmet5454

Selamlar Ete hocam pdsprj dosyasını acamadiğimdan dosya içerisinde sanki farklı bir şema var diye yorumladım çünkü pbp ya bakıldığında kullanılmış 1 pic ve anladığım kadarıyla 7 segment display var ama pdf te bunlar olmadığı için yazmıştım iyi geceler hocam🖐

ete

Program epromla ilgili idi. Şema trafo kullanımıyla alakalı ve birbirleri ile bir bağlantıları yok
Ete

ahmet5454

Ete hocam eeproom'un 1 adet hücresinin ne kadar ömrü kaldığını öğrenme şansımız var mı acaba?

ete

ahmet5454

Selamlar Ete hocam değişken adresli eeprom için paylaşmış olduğunuz pbp yazılımı  için isis üzerinden test etmeye çalıştım pic ve 4 lü 7 segment bağlantısını yaptım fakat display'e hiç görüntü gelmedi acaba nerde yanlışım var hocam bir bakmanız mümkün mü acaba?

Pepe

Proteus'ta simüle etmek için Proton'da düzeltildi

ete

İşlemcilerin pinlerin verebileceği akım 20ma ile sınırlıdır.
Display ortak pinleri normal şartlarda direk işlemci bacağına bağlanmamalıdır.
Bu nedenle eprom projesinde düşündüğüm display sürme şeklinde ortak uçlar ya birer NPN transistör üzerinden yada ULN2803 üzerinden sürülmektedir.
Doğru şema ilişikteki dosya içindedir.
Display sürerken kesme bölümünde şöyle yepıyoruz.
       IF SIRA=0 then
         Disp3=0
         PORTB=BIRLER 
         DISP0=1                     
       ENDIF
Displayin sürülme sırası gelmiş ise;
Disp3=0 vererek bir önceki kesmede sürülmüş olan displayi kapatıyoruz (LOW kapatıyor HIGH aktif ediyor)
PortB ye yani segmentlerin bağlı olduğu port pinine BIRLER hanesinin 7 segment değerini yerleştiriyoruz. Bu aşamaya kadar henüz bir şey görülmeyecektir.
Daha sonra Disp0=1 vererek birler hanesine ait displayi aktif hale getirip kesmeden çıkıyoruz.
Böylece 1 ler hanesi görünür hale gelmiş oluyor.
Sistem her 0,7ms de bir kesme oluşturarak sırası gelen displaye rakamı yerleştirip displayi aktif eder. Göz bu duruma aldanarak bütün displayler aynı anda yanıyorlarmış gibi algılar ve bizde sayıları displayde doğru biçimde görürüz.

Ete

ahmet5454

Selam Ete hocam programı derlerken  config satırları=
#CONFIG
__config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT_ 
#ENDCONFIG
böyle iken syntax error hatası alıyorum
Daha sonrasında yaptığım config sarırlarında yapmış olduğum değişiklikten sonra
@ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT 

programı derledim  hocam display 4 haneye 0000 rakamı geldi  fakat butonlar displayde sayaç değerini değiştirmiyor.Bilgisayarım 64 bit Bilgisayarı 64 bit olanlar için ne yapması gerektiğine dair açmış olduğunuz konuları inceledim bir hatam yok sanırsam  acaba sorun ne olabilir.?

ete

Şemada işlemci frekansını 4Mhz olarak düzelt.
ULN2803 ile pullup dirençlerini sil ve hepsini yeniden yerleştir.
Bağlantılarını yeniden yap pullup dirençlerini 4K7 olark değiştir.
Dene bakalım. Derlediğin programda sorun yok şemada anlamadığım bir sorun var.
Bana kalırsa sıfırdan yeni bir şema çizersen çalışacağına eminim.
Bir yerden kopya aldın ise yada kendin çizmedin ise ondan çalışmıyor olabilir.
Kopyalarken gözle görülmeyen bazı şeylerde kopyalanıyor sonra devreler çalışmıyor.

Senin şemanda tamda söylediğim değişikliği yaptım. Denedim çalışıyor. Programda kusur yok.

Ete

ahmet5454

Selam Ete hocam şemayı baştan oluşturdum ama malesef yine aynı benim isis sürümü 7.7 belkide bundan olabilir mi acaba? Hocam ne diyeyim bilemedim hakkın ödenmez çok çok sağol varol hocam işiniz gücünüz rast gelsin

ete

Sorun ULN entegresinde. Bu entegrenin COM bacağını boşta bırakman lazım. Yine çalışmaz ise bütün dirençleri DIGITAL e çevir. Direnç üzerine sağ tıkla açılan pencerede Model Type ...ANALOG yazan yerin yan tarafına tıklayarak DIGITAL seçeneğini seç. Butonların pullup dirençleride Digital seçilebilir.

Ete

ahmet5454

Selam Ete hocam dediğiniz gibi yaptım çalıştı çok çok teşekkürler

ahmet5454

Selamlar Ete hocam gönderdiğiniz algoritmayı günlerdir incelememe rağmen bir türlü çözemedim
Algoritmanın anlayamadığım kısımlarını sormamda bir mahsur var mı acaba?

ete