datasheet yardım

Başlatan burctankal, 24 Ekim 2014, 13:56:02

burctankal

Sayın hocalarım, kullanacağım bir transistörün en fazla kaç amper kaldırabileceğini öğrenmek için datasheet'ini indirdim ancak tam olarak hangi değere bakmam gerektiğini bilmiyorum. Vaktiniz olursa datasheet'teki diğer değerlerin de ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz? Örneğin "Base current 2A" ne demek, Base'ye 2 amperlik bir akım mı uygulamamız gerekiyor?

ete

Hangi bacağını yüke bağlıyorsan o bacakla ilgili akım seni ilgilendirir. Dolayısıyla Collector akımına bakacaksın. Bu akımı hem continuous yani sürekli çekilen akım hemde puls akımı olarak verirler. Sürekli olanı kullanmalısın.

Ete

burctankal

Bu durumda bu transistörün kolektörüne en fazla 6 amperlik yük bağlayabilirim sanırım. Peki hocam pic üzerinden pwm uyguladığımda "pulse" değeri mi geçerli olacak.

ete

%80-90 civarında bir duty değerin olsa sence pulsdeğerini mi almak gerekir? Tabiiki hayır. Puls demek transistörün anlık olarak kaldırabileceği akımı gösterir ve burada bir süre düşünmemek gerekir. Bu nedenle daima sürekli akım miktarını esas alınız.

Ete

burctankal

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim hocam

assyh

merhaba ,
peki buradaki bilgilere bakarak gate ile  source 20v yazıyor . bu ikisinin arasındaki olması gereken voltaj farkı mıdır. ve 64 amper yükte sürekli çalışırmı ?
teşekkürler
Her bişeye meraklı.

ete

Gate - source voltajını gate'in sürülme voltajı olarak anlıyorum. Yani bu transistörün Gate ucuna en az 20 V vermen lazım ki sürülebilsin. 25 derecelik ortam sıcaklığında sürekli olarak 64 amper verebilir bu alet. Ama ıısınmaya başlar ve soğutulmaz ise sıcaklığı 100 derece ye ulaştığında sürekli vereceği akım 45 Amper'e düşer.
Bunlar benim yorumlarım. Yanlış değerlendiriyor olabilirm. Yorum konusunda verilenleri daha iyi veya kesin yorumlayan birisi varsa açıklamasını bekleriz.

Ete

assyh

peki öyle ise  bu mosfeti pic ile süremeyeceğiz sürebilmek için ikinci bir mosfet yada transistör lazım öylemi.
Her bişeye meraklı.

ete

mosfet sürücü lazım. Zaten bir mosfet en iyi mosfet sürücü ile sürülür. Mosfet gate ucu bir kondansatör gibi davranır. Kondansatörün önce şarj edilmesi sonrada deşarj edilmesi gerekir. Bu yüzden ideal mosfet sürme sistemi push-pull denilen iki transistörden oluşan bir sistemdir. Transistörün birisi + voltaj basar bu kondansatörü şarj eder. Daha sonra diğer transistör devreye girerek eksi voltaj basarak kondansatörü deşarj eder. Mosfet sürücüleride bu sistemde çalışır.

Ete

assyh

evet daha önce mosfet sürücü için buradan bilgi aldım tlp250

teşekkür ederim üstad sende olmasan yanmışız
Her bişeye meraklı.