Cam arkasından el algılaması

Başlatan etokar, 04 Kasım 2014, 13:35:30

etokar

Arkadaşlar merhaba,
Mağaza camına yapılacak uygulama ile cam üzerindeki etikete dokunulduğunda vitrinde ışık yakılacak şekilde bir devre tasarlayacağım. Mağaza camlarını bilirsiniz yaklaşık 10mm kaılnlığında temperli cam diye düşünüyorum. Hangi sensörü kullanmalıyım insan elini algılayabilmek için? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
Teşekkürler.

burctankal

Etiket camın altında olacak ve camın üzerinden mi etikete dokunulacak?

etokar

Mağaza camının dışarıya bakan yüzeyinde el şeklinde kesilmiş folyo etiket olacak, mağazanın önünden geçen herhangi biri elini etiket üzerine koyduğunda çamın iç yüzeyine yapıştırılmış olan sensör algılayacak. Yani sensör ile insan eli arasında cam ve üzerindeki folyo etiket olacak. Infrared ile çözülebilir mi acaba?

ete

Sistem daha ziyade kapasitif dokunma butonu yada "kapasitif proximity Sensing" sistemine daha yakın duruyor.
Touch buton fiziksel el teması ister. Proximity olanı 5-10 mm mesfeden el'i hisseder.
Dokunmatik buton çeşitlerine ve bunların proximity seçenekleri olanlarını incelemen gerekir.
Benimde zaman zaman kullandığım aşağıdaki firmanın mamullerini incele sana uygun bulabilirsin birtane.

http://www.azoteq.com/products/proxsense.html

Ete

etokar

ETE Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Sensörün önünde cam olması çalışma mesafesini etkiler mi? Örneğin 10mm'den algılayabilen bir sensör, araya cam girmesiyle 4mm'e düşer mi?

ete

sensör dokunma ucu üzerine 10mm cam gelirse prox tipi çalışan sensörler istediğin şekilde camın önünden çalışır (algılar). Hatta bazı sensörlerde bu mesafe ayarlanabiliyor tabiiki mesafe olarak değilde hassasiyet olarak ayarlanabiliyor.

Ete

İlyas KAYA

Mağaza camları genelde hırsızlığa karşı önlem için lamine yapılır. 4+4 yada 5+5 şeklinde. 2 cam arasında şeffaf laminasyon malzeme bulunur.

Bunu göz önüne alırsak dokunma olarak çalışmayabilir.
Az önce sizin için elimdeki fotoseli denedim. Cama tam yapıştırınca güzel çalışıyor.

Ancak ; cam tutturmak sıkıntı olabilir.
Cam kirlendiğinde belki kendi kendine sinyal verebilir.

Sanırım robot devrelerinde kullanılan sharp sensör ile daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Belirli sürelerde ortam tanıma yapıp kirlerden kaynaklanacak sorunları da bir nebze önlemiş olursunuz.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

etokar

Ete hocam Azoteq entegreleri nereden temin edebilirim? Google'da Türkiye içi bulamadım. Bu entegreler nasıl kullanılıyor? Haberleşme ile mi yoksa algıladığı an lojik çıkış mı veriyor? I2C 'den bahsedilmiş datasheetinde fakat anlayamadım. Sense probunu nasıl yapmam gerekir?

ete

1-2 tane lazım ise numune isteyebilirsin firmadan.
Fazlası lazım ise firmanın kendisi satıyor zaten. Sitesine girip oradan alabilirsin.
Tercihen tek kanal için E-Bay dan da alabilirsin.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XIQS127&_nkw=IQS127&_sacat=0

Ete

bahdiyarusta

Alıntı yapılan: etokar - 04 Kasım 2014, 13:35:30
Arkadaşlar merhaba,
Mağaza camına yapılacak uygulama ile cam üzerindeki etikete dokunulduğunda vitrinde ışık yakılacak şekilde bir devre tasarlayacağım. Mağaza camlarını bilirsiniz yaklaşık 10mm kaılnlığında temperli cam diye düşünüyorum. Hangi sensörü kullanmalıyım insan elini algılayabilmek için? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
Teşekkürler.
yöntem:

led ve ldr ile bir düzenek kurulabilir. kişi elini etikete koyunca karanlık olur. tetik alınabilir....

<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

etokar

Ete hocam teşekkür ederim. Ebay'de inceledim, pcb ile birlikte gönderiyorlar. Haricen sense anteni yapmam gerekiyor mu yoksa bu hali ile direkt cama iliştirsem çalışır mı? Çıkışı nasıl veriyor lojik mi?

ete

Sens ucu iki tane o alette birisi dokunmatik buton olarak çalışıyor diğeri senin istediğin prox buton olarak çalışıyor.
Prox olanı mümkünse fazla uzun olmayan bir kablo ile uzatıp camdaki yaklaşım butonuna bağlayacaksın.
Yaklaşım butonunu şöyle yap. Piyasada arkası yapışkanlı Aluminyum folyo bant satılıyor. Ondan al ve düzgünce bir kare kes.
Bunu cama yapıştır. Bu kareyi gerekirse çok ince Aluminyum levhadan da yapabilirsin.
Kısaca voltajgeçirgenliği olan bir metal yada metal folyo olabilir. Bu karenin aluminyum tarafına gelen kabloyu temas ettir bir şekilde yapabilirsin bunu.
Karenin büyüklüğü önemli olabilir. Bu nedenle hassasiyet çok fazla ise kareyi küçült.
Hassasiyetin fazlalığıni şöyle anlayabilirsin. Elini yaklaştırdığında sistem uzaktan algılıyor ise hassas demektir. O zaman kareyi küçültmeni öneririm.

Ete

etokar

Hocam sense ucu bir tane görünüyor çıkış iki tane. Yaklaşıldığında prox çıkışı, dokunulduğunda touch çıkışı tepki veriyor. Datasheetinden böyle anladım, yanılıyor muyum? Anten kullanmayıp direkt olarak PCB yi cama yapıştırsam olur mu acaba? Elinizde varmı bu entegreden? Yurtdışından temin süresi bildiğiniz gibi uzun. En azından elimde bir tane olursa tedarik süreci argeyi uzatmaz. İşi teslim edebilmem için 10 gün sürem var.