SHout komutu

Başlatan crazy4blue, 11 Kasım 2014, 12:26:12

crazy4blue

Arkadaşlar merhaba. pga 2311 ile digital ses kontrolü yapıyorum.
bu entegre "SHOut DTA, CLK, msbfirst, [data,data]" şeklinde  bilgi kabul ediyor ve sesi ona göre ayarlıyor. size sormak istediğim şu. buradaki clk parametresi clock u belirtiyor . pga nın datasheet ine baktığım zaman  maksimum clock olarak  5,65 mhz gibi bir değer belirtiyor. acaba ben pic i 20 mhz de çalıştırsam sorun olur mu? pic otomatik olarak mı yolluyor clock bilgisini yoksa pic in clock hızı neyse onu mu yolluyor bu clk parametresine.

ete

SHOUT yada SHIFTOUT komutları yaklaşık 50 Khz lik frekansla çalışır. Bu frekans işlemci frekansına bağlı olarak biraz artabilmektedir.  PBP da verilen açıklamaya bakılırsa HIGH süresi yaklaşık 2us civarındadır. Define komutu kullanılarak bu süre artırılabilmekte dolayısıyla yüksek hızlık işlemcilerde haberleşme hızı yavaşlatılabilmektedir. Ama günümüzde hemen her türlü cihza yada alet bu hızlara cevap verebilmekte yavaşlatma gerekmemektedir.

Yapman gereken şey sistemini 20 Mhz de de aynı komutla çalıştırmak olmalı. Bir sorun olursa derleyicinin kullanım talimatlarından bununnasıl yapıldığını araştırman gerekiyor.

Ete

crazy4blue

tamamdır hocam. o zaman olduğu şekilde deneyeyim.   yoksa devrede kristali değiştirip öyle deneyecektim.
Cevabınız için teşekkür ederim