GLCD HAkkkında...ete hocamın dikkatine

Başlatan canbulut, 13 Aralık 2011, 17:47:31

canbulut

derlemiyor ama ete hocam.uyarı verip duruyor o zaman.

Mucit23

Hayır program derlenip hex dosyası oluşturulur. Eğer Programı derlemiyorsa başka hatlarda var demektir. Derleyici hata verir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

3mZ

ETE Hocanın glcd dersi varsa yayınlayabilirmisiniz?

canbulut

bende grafik lcd için dersi yok.eğer varsa bu sitede ders bölümünde bulabilirsiniz?

est32

ben farklı forumlarda görmüştüm,arama yapmanızı öneririm,ders olarak yok çünkü.

3mZ

Etenin glcd ile devresi var forumlarda dolaşan ondanda ben bir şey çıkaramadım ders şeklindede ben bulamadım.

ete

GLCD konusunda yazdığım iki ders mahiyetindeki programı aşağıya veriyorum.
İkisi benzer olabilir. Aradan zaman geçti neyin ne olduğunu pek hatırlayamadım.
Bu işin temeli ekranı adreslemek ve adreslenen satıra karekterleri vereceğiniz sayının bitleri ile yerleştirmek şeklindedir.
Hemen hemen bütün GLCD ler aynı mantıkla çalışıyor.

Ete

canbulut

arkadaslar ben glcd'yi anladım fakat çevirdiğim bir bmp dosyası 2kb program belleği yiyor.bunu nasıl aşabilirim.4/5 resim yüklesem heralde 8kb falan tutacak.kaldıki hiç kontrol henüz.sadece resim basma var.

Mucit23

Alıntı yapılan: canbulut - 24 Ocak 2012, 21:42:36
arkadaslar ben glcd'yi anladım fakat çevirdiğim bir bmp dosyası 2kb program belleği yiyor.bunu nasıl aşabilirim.4/5 resim yüklesem heralde 8kb falan tutacak.kaldıki hiç kontrol henüz.sadece resim basma var.

Benim gibi sende hafıza sorununa takılmışsın. Ben ilerlettiğim bir projemde yaklaşık 20 adet resim kullanmam gerekiyor. Bu yüzden eepromlarla uğraşıyorum.
25A512 yi bir türlü çalıştıramadım. Çok soğudum bu eepromdan. Yine umudum I2C eepromlara kaldı. I2C eepromlardada Sıralı okuma işini araştırıyorum. Şuanda tek umudum o. Sende ya yüksek hafızalı bir MCU seçeceksin. Yada benim gibi Eepromlarda çare arıyacaksın.

www.arectron.com/

canbulut

desenize hocam burda takıldık kaldık:(

canbulut

mucit hocam bu I2C eepromlarla kolay bir şey gibi geliyor aslında..sizin internetteki yazılarınıza göz atmıştım yanlış hatırlamıyorsam hız konusunda problem oluyordu galiba değilmi?ondanmı kullanmak istemiyorsunuz?bir 24c512 kullansak 512 kb'mi ediyor.bizim glcdede yazdığımız kod toplamda 1024byte ise 512kb/1,24kbyte=412 resim eder.çokta sıkıntılı değil gibi görünüyor benim için.yanlış anlamayın şu anda kendimi sınıyorum :) hız konusunda ne kadar beklemek gerekiyor minimum.benimde hızla işim olabilir.

Mucit23

24C512, 512 KByte değil 512 Kbit oluyor. 1 Byte 8 bit olduğuna göre 512/8=64Kbyte eder. Mesela 24C32 ise 32Kbit oda 4 Kb eder

Yaptığım çalışmaya ait videoyu linkten görebilirsin. I2C eepromların yavaşlığı gözle görülebiliyor. Resimler Ekrana basılırken arada hiçbir şekilde delay koymadım. Normalde resim dataları Ram'de veya flash hafızada olsa idi resimlerin basılmasını gözün farketmesi imkansız hale geliyor. Birden Ekranda beliriyor işte. Benimde Hedefim bu hızı eepromlara yakalamak. SPI eepromlar beni hayal kırıklığını uğrattı. Yoksa çok umutluydum. Tabi eeprom durduk yere niye çalışmasın yine var bi yerde hatam ama bu hata bu sefer bana hiç açık vermiyor... Yani Anlayacağın Yine I2C eepromlara kaldık. I2C eepromlarda zaten max 400Khz clock frekansı var. Benim bunun üzerine çıkmam halinde eprom çalışmıyor. Sapıtıyor Gelen datalar bozulmaya başlıyor.

Zaten yazdığım datalar belli bir sıra içerisinde işliyor. Bu yüzden şuanda tek umudum sıralı okuma yaparak her seferinde kontrol ve adres bilgisini göndermemek. Bu şekilde hızda bir artma olacağı kesin.

Benbiraz uğraştım ama eepromu sıralı okuma moduna bir türlü sokamadım. Onu araştırıyorum.

Yaptıpım uygulamaya ait video
http://www.youtube.com/watch?v=xbuS0tL0XbY&context=C3e85dc4ADOEgsToPDskJ1lgoD7fjnNc1qgyRrBI32

www.arectron.com/

canbulut

bence çok güzel olmuş sayfa açılıyormuş gibi glcd üzerinde.