16f877 ile interneten kontrol

Başlatan baki.yldrm, 30 Kasım 2014, 12:08:17

baki.yldrm

İyi günler ben bi proje yapcam yardımcı olabilirmisiniz 1 tane 16f877  ile ben internet üzerinden buna bağlı olan ledleti açıp kapatcam ve 16f877 ye bağlı olan dereceyide internet üzerinden görmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

F®T

http://i.hizliresim.com/0V66mR.jpg

resimi incele enc 28j60 modülü ile ilgili araştırma yaparsan dediğini yaparsın.bu modül ile usart tan haberleşip istediğin herşey yapabilirsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

baki.yldrm

Anladım peki tam kaynak nerden bulabilirim

F®T

İnternette istemediğin kadar kaynak var.ayrıca ebay yada türkiyedeki malzeme sitelerindede hazır usart çıkışlı modüller bulunuyor.araştırmak lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

baki.yldrm

Fiyat önemli deyil ama ben devre veya yazılım bulamadm  :(

baki.yldrm

Pic basıc dilinde bulamadm gerçi öbür dillerde  de bulamadm sadece uygulama var

baki.yldrm

ETE hocam sizin bi bilginiz varmı bu konuda

ete

Önceden uğraşmadığım bir konu. O yüzden bilgim yok. Ama mantığım şunu söylüyor.
Rs232 to ethernet çeviricisi kullanılarak internete bağlanabilirsin. Tabiiki bağlanmak yetmiyor.
İşin içine burada internet lisanları girmeli. İnternetin protokolüne uygun bir dilde ortama mesaj yollayabilmelisin. Geriye  bir başka arayüz programı yazarak bu bilgiyi alman ve aldığını bir başka pic kartına yollayarak istediklerini yaptırman kalıyor.
Olmaz demiyorum ama ortada bir çok bilinmeyen zor konu var. Aşabilecek bilgiye sahipsen kolları sıva.

Ete

baki.yldrm

Php  dili biliyorum aslında kendi web sitelerimde var orda bağlaya bilirmiyim bilmiyorum ama denicem hocam yaptım zaman paylaşırım burda

gogoce

barış samancı beyin kitabına bakmalısın bence
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Burak

Bak bunun için yapman gerekenleri şu şekilde sıralayayım ....

1. Modem arayüzünden bir adet port açıcaksın . Mesela ben 6020 numaralı portu açmıştım . Bu portu WAN portu olarak açıp , bilgisayar IP'ne yönlendireceksin ... (Tabi bilgisayarına yerel statik bir IP vermeyi unutma )
2. Public IP'ni dinamikse TTNET'e yıllık belirli bir para ödeyip statiğe çeviriceksin yada , ddns gibi websiteleri aracılığı ile evindeki modemin public ip'sinin sürekli değişimlerini takip ediceksin .

3. TELNET istemcisini yapıladırıcaksın . başka bir bilgisayardan o bilgisayara bağlandığında telnet aracılığı ile komut satırından onu kontrol edebiliyor olman gerek ...
Komut satırı parametrelerini kullanarak bir batch dosyası oluşturup telnet aracılığı ile bağlandığımızda o dosyayı çağırıp istediğimizi uzaktan telnet aracılığı ile kontrol edebilirsin (uzak bir pc yada cep telefonu)

4. CP2102 TTL-USB seri arabirim entegresini araştır ... Bunu kullanarak belirli bir data formatında örn: 9600 baudrate , 8 data biti , no parity , 1 stop biti şeklinde pic üzerindeki donanımsal arabirim ile haberleşiceksin . Bu haberleşmenin zor olan tarafı mcu'dan pc'ye olan akış kısmında ... Yani MCU'nun PC'ye komut vermesi , pc tarafında veri okumayı gerektirecek yazılımsal yeterlilik gerektirir ....

Batch programlama ile zor , en aşağı c sharp , C yada perl bilgisi gerektirecek ...

Umarım yardımcı olmuştur .
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Unuttuğum birşey olmuş onu da ekleyeyim ..

Bir bilgisayar IP'sine WAN portu açtığınızda aynı PC'nin IP'sinin LAN portunu telnet'ten bağlanacaksanız 23 , HTTP üzerinden gidicekseniz 80 yada 8080 portlarına yönlendirerek olayın ilk basamağını gerçekleştirmiş olursunuz ...
Ω Gens Una Sumus Ω