Güvenlik Sistemi Stabilizasyonu

Başlatan Burak, 02 Aralık 2014, 14:46:35

Burak

Hocam , Arkadaşlarım Merhaba ;

Biliyorum bu forumda birçok kez tartışıldı ama PIC'lerin gürültüler yada enerji kesintileri , voltaj düşümleri sonucunda bazı port pin'lerinde rastgele lojik değişimlere uğramasının sistemde beklenmeyen sonuçlara sebep olduğu hepimizin malumu .. Her ne kadar dijital olarak sağlam bir tasarım yapsakta sanırım bu istenmeyen problemleri Analog Elektronik dizaynlarla kuvvetlendirebiliyoruz .

Yapmak istediğim sistem basit bir güvenlik sistemi olacak . Ama her ne kadar basit olsada en azından kafasına göre kapıları açan kapatan bir sistem olmyacak .. Sağlam olacak yani .. Normalde bu işi yapacak olan birisi basit olarak şöyle düşünür ;

1. Alıcı modül şifreyi alır ... Bakar , şifre doğruysa bir port pin değerini 0'dan 1 yapar böylece onun arkasındaki sürücü sistemi harekete geçer kapı açılır ...

Ama işte o pin kafasına göre 1 olursa kapı yine açılır .. İşte bunu engellemek için aklıma gelenler şu şekilde ... ,

O çıkış veren pin sayısını 1 değil 4 yaparım , ve lojik kapı entegrelerinden geçirip tek bir çıkışa yönlendiririm .. (Tabii lojik kapıların PIC mcu'lar gibi dijital değil , analog olduğunu düşündüğüm için elektriksel değişim durumlarında çıkışları her daim stabildir diye düşündüğüm için bu fikir aklıma geliyor) . Ama o andaki 4 pin lojik devrenin istediği şifre kombinasyonunu bir gürültü anında yakalarsa ? :) Sürücü sistem yine aktif olacak ...

Bu durumda başka bir çare düşünmek gerek , O da pinlerin lojik değişimlerinin mcu'nun yüksek frekansta çalışmasından dolayı , reset durumundan tekrar çalışma süresine çok hızlı girip düzeldikleri gerçeğinden dolayı daha önce İlyas abimin önerdiği bir Turn on devresi ... Turn on devresi pin çıkışının anında 1 olması ile çıkışı anında 1 yapmayacak bir miktar süre farkıyla 1 yapacak , tabi o süre farkında işlemci tökezlese bile eski lojik durumuna hızla döneceği için Turn on devresinin işi yarım kalacak ve sürücü devreyi süremeyecek .. (Tabii işlemci düzelmeyedebilir , bu ihtimalde var ... Mesela işlemci hep reset'te kalabilir .. Reset durumunda yarı kararlı pin çıkışları belki bu şifre kombinasyonunu yakalayabilir .. Yani paranoya yakamızı bırakmıyor.)

Aklında pin stabilizasyonu için her türlü önerisini paylaşacak arkadaşlara , hocalarıma , pic gürültüleri ile uzun zaman cebelleşmiş emektar abim İlyas abimin önerilerine ve ete hocam'ın fikirlerine ihtiyacım var ..

Herkese iyi günler ..
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Bu senaryonun olasılığı %50 nin çok altında. Forumlara bakarsanız benzer olaylarla pek çok kişi karşı karşıya kalıyor ama profesyonellerin sesi hiç çıkmıyor. Yaklaşık 10 senedir pic ler ile uğraşıyorum. Pek çok ticari devre tasarladım ama bahsini ettiğin olayla hiç karşılaşmadım. Buradan şu sonuç çıkıyor. İşini kuralına göre yaparsan sorun yaşamazsın. İşin kuralı nedir diye soracaksın sanırım. İşin kuralı şu;
1. Besleme devren çok kaliteli olmalı ve mümkünse switch moda da çalışan bir devre olmalı.
2. PCB kuralına uygun hazırlanmalı. Kanallar hiç bir zaman 90 derece açı ile yönlendirilmemeli açılar mğmkünse 45 derece civarlarında olmalı.
3. PCB de Kanal kalınlıkları yeterli düzeyde olmalı.  Mümkünse Karta ,Ground Plane uygulanmalı.
4. İşlemci ve entegrelerde filtre kondansatörleri mutlaka yer almalı ve yerleride besleme bacaklarına en yakın yerde olmalı.
5. Komplike sistemlerde mutlaka giriş ve çıkışlar optik izolasyonla yapılmalı.
6. AC girişlerine gerekli filtre yerleştirilmeli.
Aklıma gelenler bunlar. BU maddeler biraz daha çoğaltılabilir. Aklınıza başka şeyler geliyorsa buraya ekleyin lütfen.

İllaki bir tedbir alacak isen 2 li AND kapısı şeklinde 2 pin kullansan bence yeter. Bir çıkışı "ON" yapmak için 1 + 1=2  Pin kullan. Birinci Pin bir transistörü sürer ve ikinci transistöre besleme sağlar. 2. pin ise ikinci transistörü sürerek birincinin verdiği voltajı çıkışa verir. Böylece çıkışlardan birisi rastgele çıkış alırsa en azından diğeri rastgele çıkış alamayacağı için asıl çıkış yine LOW da kalır. İkiside çıkış alabilir diyorsan bu işin sonu yok o zaman sonsuz döngüye girersin.

Ete

Burak

Hocam normalde bazı elemanlar 3.6 volt ile bazıları 5 volt ile çalıştığından mütevellit LM317T kullanırım , bugüne dek bana pek bir dert olmadı ama sizin bir kaç post'taki önerilerinizden yola çıkarak LM2575 kullanacağım nihayetinde switching voltage reg. olarak çalıştığından avantajlı görünüyor .. En azından ısınma sorunu olan devrelerde büyük bir avantaj olsa gerek ...
bu regulatör bobinsiz çalışmıyor diye toroid bobin ısmarladım , uygun indüktif değerde .

http://www.ebay.com/itm/140991936023?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Dediğiniz üzere devremi Power Plane'den hiç mahrum bırakmam , yol açıları her zaman tam 45 derece olarak ayarlıdır ... pcb kalınlığım yurt dışına yaptırdığım baskılarda 1.6 mm oluyo genelde , kendi bastıklarım standart epoksi genişliğinde ... Baskı yüzeyinden polisajıda eksik etmem ... Bakır üzerinde pürüzün direnci artırdığına , mikro indir bindirli uçların elektromagnetik etki oluşturmasından hep korkmuşumdur o yüzden polisajsız baskı yapmam ... Yüksek geçiren filtre uygulamıştım bir keresinde , 200 - 100 ve 50 hz'lik harmonikleri elimine etmek için (şebekeden doğan) ... İki adet örnek baskı koydum , 200m kablosuz sıcaklık iletimi gerekmişti bir sebepten ... Çok titiz çalışırım .. Algoritma sağlamlığı konusunda büyük paranoyalara sahibim açıkça söylemek gerekirse ... Kendime yetecek kadar da bir analog elektronik bilgim var ama hedefim sizin kadar iyi olabilmek ..

Aklıma başka şeyler gelirse zamanla yazacağım ..
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

bence pice güven yoksa anahtar ile açıp kapamak en mantıklısı. ama anahtarda sorun çıkarabilir. :)))
şaka bir yana zaten elektronik kartta her tür tedbir alırsın ama hiç düşünmediğin bir olasılık oluşur istenmeyen hata meydana gelebilir.emniyet emniyet bunun sonu yok ama bir yere kadar tedbirde şart.fazlası adamı paranoyak yapar.yapılan kartlar eğer şartlara uygun tasarlanır ve tedbirler alınıyorsa daha ne yapılabilirki.şu olabilir.bir işi bir işlemciye yaptırdın.iş çok önemli tehlike arz ediyor güvenemedin. bu işlemcinin çalışma koşullarınıda farklı bir işlemci veyahut analog sistem ile denetledin.koşullarda sorun varsa işlemci ne ederse etsin sistem çıkışı bloke edilir olur biter.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Burak

Alıntı yapılan: F.T - 02 Aralık 2014, 19:41:19
bence pice güven yoksa anahtar ile açıp kapamak en mantıklısı. ama anahtarda sorun çıkarabilir. :)))
şaka bir yana zaten elektronik kartta her tür tedbir alırsın ama hiç düşünmediğin bir olasılık oluşur istenmeyen hata meydana gelebilir.emniyet emniyet bunun sonu yok ama bir yere kadar tedbirde şart.fazlası adamı paranoyak yapar.yapılan kartlar eğer şartlara uygun tasarlanır ve tedbirler alınıyorsa daha ne yapılabilirki.şu olabilir.bir işi bir işlemciye yaptırdın.iş çok önemli tehlike arz ediyor güvenemedin. bu işlemcinin çalışma koşullarınıda farklı bir işlemci veyahut analog sistem ile denetledin.koşullarda sorun varsa işlemci ne ederse etsin sistem çıkışı bloke edilir olur biter.

F.T kardeşim cevabın için teşekkür ederim ... 
Zaten eksik olan yanım analog yanımdır derim her zaman . Dijital elektronikte Allah'a şükür projelerimi endüstriyel çalışmaya sokacak kadar bilgim var ama dediğin gibi ANALOG elektronik şart ... İşte tam buradada küçük analog devre eklentilerini tartışmaya dökmekte fayda buluyorum .. Deneyimlerinden yola çıkacak olursak , bir aralar bir kuyumcu dükkanının kepeğini kontrol eden mekanizmayı inceleme fırsatı buldum .. Cihaz dünyada gördüğüm en dandik ve kalitesine göre çok pahalı bir elektronik yığındı ... Kumandalarını 433 mhz yada 315 mhz'lik bir modülasyona sahip elciklerden yapmışlar ,  27a 12V pille çalışıyorlar , kontrol kutusunda ise  UPS , Alıcı modül , motor sürücü devresi hepsi bir arada ... Tabii ben UPS kısmıyla pek ilgilenmedim ... Alıcı modül kısmındaki devre tam analog tasarlanmış ... , Malum devrede enerji kesintisi olmuyor , buda belki sistemi sıkıntıdan kurtarıyor ..  Ama analog dizayn çok kabaydı , zaten pekte anlamadım bir dijitalci olarak .. Benim amacım her ikisinide birleştirmek bu sistemlerin ... Mesela pin çıkışlarında kullanacağımız analog devre eklentilerini / katlarını iyileştirerek belki bir nebze çıtayı artırmış oluruz ...

Bunların dışında , Brown Out Detection , ve Watch Dog Timer'ın aktif edilmesi zaman zaman pic'i anlamsız reset durumuna sokmaktan başka işe yaramıyor , kimi zaman hayat kurtarıyor ... bu konudaki deneyimlerinizide aktarmanız çok faydalı olacaktır ..
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

hocam sistemi nasıl kurguluyorsunuz onu tam bilemiyorum.ne gibi handikaplar taşıyorsunuz.dediğim gibi dijital ile iş yaptırıp handikaplarıda farklı bir dijital yada analog devre ile denetler çıkışa öyle müsade ederseniz emniyetli bir hal almış olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Burak

İlk mesajimdaki gibi kurguluyorum acikcasi.
Cunku tek pin stabil olmayabilir dusuncesi beni yukaridaki fikirlere sevk etti .. Elinde yukarida ki dusuncenin disinda tek pin cikisin arkasinda kullanilabilecek stabil bir analog devre semasi olan var midir acaba ? Ya da bambaska bir cikis protokolude ise yarar diye dusunuyorum , fikirlere ve farkli devre semalarina (denenmis olmakkaydiyla) acigim
Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

En son yaptığım 2-3 ay önceki yangın anında kaçış otomasyonunda PIC'e güvenemediğim için bende analog yaptım.
(Eğer yangın anında o kapı açılmaz ise Allah göstermesin var halimize...)

Zamanlamalar , kapıların sadece merak ile açılıp kapanması gibi durumlarıda kontrol etmem gerekti.
Bütün bu işleri analog olarak yapmak epeyce karışık ve büyük olurdu.

Ben ise şöyle yaptım;

En hayati mesele burada yangın anında kapının açılması.  Bende bir role ile her ne sebeple olursa olsun kapıyı açma yönüne mühürledim.

Sensörler ve kotakları "NC" yani normalde kapalı hale getirdim.
Açılma yapıldı diyelim. Peki PIC ne yapıyor ? Ne işe yarıyor ?

PIC burada sadece kapının açıldığını okuyor. Kapı açıldıktan 10 sn sonra kapatılması istendi ise PIC 10 sn sonunda ana rolenin mühürünü kesip kapıyı kapatma yönüne hareket ettiriyor.

Olaki kapı kapanıyordu ve yeniden bir alarm aldık. Ana rolemiz çektiğinde kapatma rolesinide aynı anda iptal ediyor. Ve PIC yine bu ikinci durumu algılayıp sadece kapatma rolesinin mührünü iptal ediyor.
Açma işine karışmıyor. Açıldığında ise süreleri tekrarlıyor.

Eğer sisteminizin nasıl olduğunu yazarsanız neler yapabiliriz bir bakalım.
Devre ile ilgili bir algoritmanız var mı ? Giriş Rf mi olacak ? Yoksa buton mu ?
Belki bir şema yada diyagram işimizi görecektir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Burak

Cevabın için çok teşekkür ederim İlyas Abi .. Bu forumda yazdıklarını severek okuduğum kişilerdensin .. Kaba tabiriyle sistemimi şöyle ifade edeyim o zaman ..

Sistemimde buton yok , Alıcı ve verici modül olarak transceiver modüller kullanıyorum . NRF24L01+ isimli bir Transceiver bir modül çifti .. Sürücü düzeneğim 12V cam kaldırma motorlarını harekete geçirecek diyelim . Yada bunu ev otomasyonu biçiminde düşünürsek başlangıçta panjurları kaldırıp indiren , veya evin balkonunda bulunan bulunduğumuz kata eşya taşıyacak bir caraskalı harekete geçirecek ... (Evimiz asansörsüz olduğu için bu fikir aklıma geldi) Yada garajımızın kapısına kumanda ederim . birçok seçenek görünüyor ... Burada bahsettiğimiz motorlardan en yüksek akım sarfiyatı olan caraskal oluyor , oda 220V 600watt'lık birşey . Sürücü düzenek - işlemci bağlantısınıda çizince yükleyeyim . Üzerinde tartışalım ..
Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

Teşekkür ederim burak bey. Teveccühünüz.

Yük taşıma işi için RF olmaz. Eğer olası bir hata durumunda durmak için müdahale edemezsiniz Allah göstermesin.

İnsan hayatını etkileyecek herhangi bir işte kesinlikle RF olmaz. Bunun için en iyisi kaliteli butonlar ve kablodur.

Ancak RF uygulama isteklerine yanıt vermek için schneider firması bir ürün geliştirdi.
300 mt mesafeli ve pilsiz elektriksiz butonlar ile RF alıcı verici yapmış.
En son emergency butonu da RF yaptıklarını söylemişlerdi.

Tabi biraz pahalı bir sistem şimdilik.

Fakat panjuru açmak ve kapatmak hayati öneme sahip olmadığı için RF kullanabilirsiniz.
Kullandığınız modül transreceiver olduğu için aslında çokta sorun olmayacaktır sizin için.

DATA gönderilir ve alıcıdan yanıt beklenir. Aldım yanıtına istinaden sisteme tekrar başka bir kod gönderilir ve motor hareket ettirilir.

Her doğru veri alındığında yada şifre kabul edildiğinde PIC'in bir çıkışını bu iş ayırabilirsiniz.

Diyelim ki;  şifre alındı , onaylandı , karşıya alındı onayı gitti ve yeni kod alındıktan sonra A.0 çıkış yapılır.
Alınan koda istinaden de yapılacak iş için olan port çıkış yapılır.

Bir tane AND kapısının tüm birer girişleri bu çıkışa bağlanır.
Diğer girişleri de pulldown drenç ve koda göre yapılacak işin PINine bağlanır.

Donanımsal olarak tüm yapılanlara rağmen PIC'in rastgele çıkış üretmesini engellemek için

WDT AÇIK tutulur.
BOR AÇIK tutulur.
PWRT AÇIK tutulur.
Başlangıçta portlar low'a çekilir.

Sanırım artık böyle bir sıkıntı yaşamanız yarı iletken malzemenin bir elektronuna bağlı olacaktır.

Ancak bu tip durumlarda mesuliyet almamak için mutlaka acil durdurma , sıkışma algılama vb. emniyet tedbirleri de beraberinde alınmalıdır.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Burak

Merhaba İlyas Abi .

Açıkcası modüllerime güveniyorum .. (PIC'ten daha fazla hemde) içlerinde random bilgi oluşabilmesi mümkün değil her ne kadar  2.4Ghz çok yaygın bir kullanım frekansı olsada , çünkü veri 1 byte'lık preamble ardından 3 byte'lık adres , 32 byte'lık veri 2 byte'lık CRC veri kombinasyonu ile kabul edilip gönderiliyor . Yani çok güçlü bir şifre olmasada preamble hariç 37 byte'lık bir veri yükü şifrenin random bir şekilde tutma ihtimalini yüzde olarak 0.3 lere indirir . Buna güvenmek zorundayım nihayetinde bir butonda oluşabilecek bir ark yada spike bile bu tetiklemenin gerçekleşme ihtimali ile aynı :)

Yazılımımda dediğin üzere her daim yaptığım gibi ilk evvela bir reset port tanımlaması olmazsa olmazımdır (ne olur ne olmaz) . Ama WDT'lerden BOR'lardan kafam vaktinde felaket derecede ağrıdı ... O yüzden bu sigortaları aktif etmek konusunda büyük bir çelişki içerisindeyim ... Gelişmiş (enhanced) pic serilerinden 16F1827  ile çalışıyorum bu aralar , favorim oldu , osilatör stabilizasyonunu kontrol edebileceğim bir takım kayıtçılara ve daha birçok ek özelliklere sahip olduğundan .. 32 MHZ dahili osc ise cabası 16F648A ve 12F683'ün birleşiminden türemiş gibi sanki çok sevdim bu işlemciyi .. (Bu arada yüksek hız kaza yaptırır olayı burada geçerli tabii .. 4MHZ birçok uygulamamda bana yetiyor ve artıyor sadece DSP uygulamalarında mecburen 32MHZ'de çalışmak zorunda kalıyorum .. )

Halen bazı post pin analog devre dizaynları arıyorum internetten kitaplardan , tatmin eden bir buffer tipi bir uygulama serisi buldum onlardan bişi çıkarsa çalışır haldeki halini buraya koyucam herkesin yararlanması adına ..
Ω Gens Una Sumus Ω