PIC -MAX485 PROGRAM DONMASI

Başlatan EMKE, 07 Aralık 2014, 11:31:01

EMKE

Ete hocam iyi pazarlar sizin yapmış olduğunuz master-slave örneği bir sistem vardı bu devreyi isis'te çalıştırdım fakat bir süre sonra bilgi akışı donuyor sistem duruyor daha önce bu devreyi gerçek ortamda denedinizmi bu sorun isis' in simülasyon hatasımıdır yoksa yazılımsal olarak eksik kalan bir kısımmı var kontrol etmeniz mümkünmü acaba teşekkür ederim.

EMKE

Yapmış olduğunuz bu sistem ile  max485 mantığını kavradım şimdi ise farklı bir sistem kurup bunu geliştirmek istiyorum ama bilgi akışı yenilenmiyor hocam.

EMKE

sizin yaptığınız sistem buydu

EMKE

ete hocam yada bilen arkadaşlar şimdi farkettim ısıs real time hatası veriyor bundan dolayı program donuyor sanırım bu hatayı nasıl düzeltebiliriz isis ayarlarından?.

ete

Bu sistemi gerçek ortamda denemedim ama benzeri mantıkla bir çok devreyi gerçek ortamda çalıştırmıştım.
Bu sistemde donma olsa zaten bir kaç dakika içinde gerçekleşmesi gerekir ki bende öyle bir şey olmuyor maalesef.
Sorun yine sende olmalı. Kullandığın derleyici , simulasyon vs bu işde etkili olsa gerek.

Ete

EMKE

hocam yukarıdada belirttim isisten kaynaklanıyor büyük ihtimalle şöyle bir hata alıyorum donma olduktan sonra "Simulation is not running in real time due to excessive cpu load." hata bu .

EMKE

bu hatayı nasıl düzeltebiliriz arkadaşlar bilen yokmu ?.

EMKE

Sanırım  bilen yok teşekkür ederim sağolun.

EMKE

Ete hocam dosyaları yüklüyorum kontrol etmeniz mümkünmü nerde hata yapıyorum program neden kasılıyor.

EMKE

Arkadaşlar teşekkür ederim yardımlarınız için hatanın sebebini buldum saolun var olun yardımcı olduğunuz için.

ete

Bakın bu tür mesajlara çok kızıyorum. Bir hata olasılığına karşın buraya mesaj yazıyorsun. Sonra hatayı buldum sağolun diyorsun. Sence doğrusu bumudur bu işin. Bu konuyu takip eden birileri yokmudur? Onlar hatanın ne olduğunu merak etmeyeceklermi? edecekler elbette. Doğrusu hatayı buldum şuymuş demek idi. Umarım hatanı düzeltirsin.

Programlarına baktım. Slavelerde  RX pinerini giriş olarak ayarlamadığın gibi LCD data pinlerinden birisini giriş yapmışsın
Muhtemelen sorun bu idi ama senin açıklamanıda bekliyorum.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 07 Aralık 2014, 19:13:24
Bakın bu tür mesajlara çok kızıyorum. Bir hata olasılığına karşın buraya mesaj yazıyorsun. Sonra hatayı buldum sağolun diyorsun. Sence doğrusu bumudur bu işin. Bu konuyu takip eden birileri yokmudur? Onlar hatanın ne olduğunu merak etmeyeceklermi? edecekler elbette. Doğrusu hatayı buldum şuymuş demek idi. Umarım hatanı düzeltirsin.

Programlarına baktım. Slavelerde  RX pinerini giriş olarak ayarlamadığın gibi LCD data pinlerinden birisini giriş yapmışsın
Muhtemelen sorun bu idi ama senin açıklamanıda bekliyorum.

Ete

Ete hocama katiliyorum. Zira bu site benim gibi cogu uyenin bir sorunla karsilastiginda cozum aradigi bir yerdir. Acilmis bir konunun sonucsuz kalmasi demek bizlerin hayalkirikligidir

EMKE

programda slavelerin girişleri input oalrak ayarlanmış vaziyette ete hocam dikkat etmediniz sanırım,sorunu ise 877a kullanarak çözdüm 876a nedendir anlamadım ama simülasyon hatası veryordu ama 877a da böyle bir problem ile karşılaşmadım .

EMKE

çözüm basit bir sebeptenmiş  ben baya uğraştım sonra belki bundandır diyerek işlemciyi değiştirdim bende kızdım kızmaya hakkım vardır umarım illa bir cevap beklentim yok tabikide ama ete hocanın haricinde diğer üyelerden pek ses çıkmadı ,burda sadece amatörlerin yada tecrübesizlerin olduğuna inanmıyorum içimizde bu işleri profesyonel olarak yapan kişlerde mevcut  belkide sırlarını vermek istemiyorlar herneyse bende cevabı vermeyerek etki tepkiyi doğururmuş mantığıyla birazda serzenişle bu teşekkür mesajını atmıştım ve düşündüğüm gibide oldu etki tepkiyi doğurdu.

ete

Etki tepki mantığı çok anlamsız . Kimse cevap vermek zorunda değil. Mutlaka cevap alacaksın diye bir kaide de yok. Sonuçta burası bir site ve müsait olan ve konu hakkında bilgisi olanlar cevap yazıyor. Bunu böyle bilin ve kabul edin. Böylece kimse kimseye küsmemiş ve anlamsız ters mantıklar üretmemiş olacaktır. Umarım böyle olur. Değilse bundan sonra bu gibi durumlar için tedbir almak zorunda kalacağım.

Ete