PIC -MAX485 PROGRAM DONMASI

Başlatan EMKE, 07 Aralık 2014, 11:31:01

EMKE

neyse ete hocam tartışma olsun yada illa her sorulduğumuza cevap verilsin diye beklemiyorum site sizin teşekkür ederim cevaplarınız ve yorumlarınız için iyi akşamlar forumdaki bütün arkadaşlara.

turgut

merhaba arkadaşlar. max 485 hakkında öğrenmek istediğim bir sorum olacak. yardımcı olursanız sevinirim.  nette de gördüğüm kadarıyla max 485 li iletişim sistemlerinde bir data hattımız var. bu hattın her iki başına 150R luk direnç bağlıyoruz. bu hattada verici ve alıcı devreleri paralel bağlıyoruz. sorum şu, bu hattın her iki başına konan 150R luk dirençler hatta kaç abone takılırsa takılsın değerleri aynı mı kalır, yoksa hatta bağlanan alıcı ve vericilerin sayısına göre bu dirençleride hesaplayarak değiştirmek gerekir mi?

ete

Direnç değeri 120 Ohm dur. Hattın başına bağlanmaz sonuna bağlanır adı da sonlandırma direncidir.
Hat master dan başlayarak çıkar ve arada slave lere bağlanır. En sonda başka slave olmayacak ise hattın sonuna bir 120 Ohm direnç takılır. Hattınız çok uzun değil ise ve yalnızca bir iki abone (slave ) var ise bu direnci bağlamanız da gerekmeyebilir. Önce deneyin sorun çıkıyor ise bağlayın.

Ete

turgut

yanıtınız için tşk ederim hocam. çok yardımcı oldunuz. ben bir sistem kurmuştum. bu sistemde data hattına 6 kumanda (10 ar butonlu ve her kumanda aynı koda sahip yani birbirlerinin aynı), ve 5 adette alıcı ünite yerleştirdim. kablo olarak cat5 kullandım. uzunluk ise 300 metre.  örneğin kumandalardan birisindeki servis butonuna basıldığında alıcı ünitelerden servis olan ünite sesli ve ışıklı ikaz veriyor. sistem ilk kurulduğu zaman 2 gün sorunsuz çalıştı ama 2. gün tüm sistem dondu kaldı. bu konuda yardım aldığım arkadaşlar kumandaların data çıkışlarına 47R luk bir direnci seri bağlamamı önerdiler. yani kumandalar birbirleri ile çakışıyor olabilir dediler. bende dediklerini yaptım şu anda 3 hafta gibi bir zaman geçti arıza bilgisi gelmedi. ama endişem sürmekte.  çünkü aynı arkadaşlar bu sonlandırma direncini, hattaki tüm alıcı ve vericileri paralel direnç hesaplar gibi
düşünerek yüksek tutmuşlardı. yani mantıkları şuydu, eğer hatta 10 cihaz varsa en az 1 k sonlandırma direnci konulmalıydıki sonuçta  100R a hat direnci düşsün. arıza yani kilitlenme bu nedenle olmuş olabilir düşüncesi ile ben hattın her iki başına  330R bağladım.  kumandaların data çıkışlarınada 47R luk seri direnç ekledim. şu anda sorun çıkmadı ama benim içim rahat değil.  acaba birden fazla kumandayı aynı hatta kullanmam doğru mu yani çakışma riskleri var mı, ve bu hattın her iki ucuna  bağladığım 330R sonlandırma direnci hemen değişmeli mi? yardımınız için şimdiden tşk ederim.

ete

Böyle bir sistem Master in idaresi altında belirli bir protokolle çalışır. Sizin sisteminnasıl çalıştığını açıklamamışsınız.
Belirli protokol dediğim şey bütün üniteler dinlemede bekler. Master 1 nolu üniteye sende bana verilecek bir şey varmı diye sorar. Oda buna cevap verir. Soru bütün üniteler tarafından algılanır ama ID numarası yalnızca 1 nolu üniteye ait olduğu için cevabı o verir. O esnada Master da alma konumuna geçer ve 1 nolu aboneden bili alıncaya kadar bekler. Sonra aynı şeyi 2 nolu aboneye sırası ile bütün abonelere uygular. Sizde sistem rastgele çalışıyor ise elbette çakışma ihtimali çok yüksek demektir ve bu donmalara sebep olabilir.

Ete