Ağırlık sensörü nasıl çalışır?

Başlatan . Kağan, 14 Aralık 2014, 17:42:00

. Kağan

Merhaba.

Ağırlık sensörü nasıl çalışır? Ağırlık sensörü ve pic kullanılarak nasıl bir devre tasarlanabilir?

http://www.robotistan.com/Agirlik-Sensoru-Load-Sensor,PR-2349.html adresindeki ağırlık sensörü ile 50 kg üzerindeki değerler nasıl ölçülebilir?

Hattuşa

merhaba kagan ustam;
sanırım loadcellerle ilgili bilgi almak istiyorsunuz?
yaklaşık 10 gündür bende konuşan bir terazi yapmaya çalışıyorum. ISD1760 ile tırmalayıp duruyorum. sanırım sorunu aşmaya başladım. herneyse...
gelelim sizin loadcelle ilgili sorunuza;
aşağıya loadcellin çalışma şeklini gösteren resmi ekledim. şöyle ki;SG3-SG4 arasından verilen +v ile SG2-SG1 arasına verilen GND sonucunda SG3-SG2 ile SG4-SG1 arasında loadcellin üzerine konan ağırlığa göre gerilim farkı oluşturuluyor, oluşan bu gerilim opamp vb leri ile belirli oranda büyütülüp işlemci ile adc okutma ile ağırlık bulunuyor. (tabi bu verdiğim örnek işlemcilere göre imal edilmiş loadceller için gecerli).

. Kağan

Merhaba Pro-Tr, :)

Alıntı Yaptabi bu verdiğim örnek işlemcilere göre imal edilmiş loadceller için gecerli
açıklamanı anlamadım. Bana loadcell örnekleri hakkında bilgi verirmisin?

Ayrıca;
Bir sitede diyorki;

Alıntı Yapload cell'ler besleme voltajı başına
maksimum çıkış voltajı olarak ayrılırlar

mesela 2mV / V sensörü 10 V ile beslersek
çıkışta maksimum 20 mV elde ederiz

Bu durumda 50 kg ölçebilen bir sensörde kg başına 0,4 mv mu alınabilir? Ayrıca bu sensör maximum kaç volt ile beslenebilir?

Bu sensörün bir model numarası varmıdır? Yada bu tür sensörler ile ilgili bir pdf varmıdır?

F®T

bu sensörler gördüğüm kadarı ile dijital baskullerin dört köşesindede var.piyasadada her çeşit baskül var fiyatlarıda çok değil.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Strain Gauge Load Cell diye aratırsanız bulabilirsiniz.

Ete

. Kağan

Tekrar merhaba,

Başlangıç için aşağıda eklediğim resimlerdeki parçaları aldım. Fakat basınç sensöründe iki giriş iki çıkış beklerken 3 kablolu geldi.
1) Bu resimdeki sensörün giriş çıkış uçlarını biliyormusunuz?
2) HX711 devresi nasıl bir çıkış üretiyor.
3) A ve B kanallarının çıkışları nasıl seçiliyor yada aynı anda okunabiliyormu?

Teşekkürler.

Mucit23

Normalde Ağırlık sensörleri yada loadcell'ler westone köprüsü mantığıyla çalışır. Araştırman gereken konu budur.
Resimdeki devrede aynı mantıkta loadceller için üretilmiş.

Sendeki loadcellin çıkış voltajı muhtemelen GND ye göre referanslanmıştır. Bunu test etmenin en iyi yolu elindeki loadcelin çıkışını ölçü aletiyle ölçmek. Besleme bacaklarını bul ve elindeki kartta E+ ve E- 'ye bağla.

Boşta kalan ucdaki gerilimi ise ölçü aletiyle ölçmen gerekiyor. Muhtemelen üzerindeki ağırlığa oranla bir çıkış gerilimi üretecektir. Bunu doğrulaman gerekir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

kaganayanoglu ben o loadcellde hallsensör görmüştüm.prensipte hall sensör üstündeki çıkıntıda mıknatıs var.mıknatısa basınç uyguladıkça hallsensöre yaklaşıyor ve hallsensör analog değer üretiyor.

sensör bağlantısını site zaten vermiş.

Kırmızı: Sinyal+ Beyaz: EXC- Mavi: EXC+
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

köprü diyot bağlantısına benzer olan loadcell şekli sanırım weston köprüsü idi . Bu şekilde de araştırabilirsin
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

. Kağan

Üç uçlu loadcell bu şekilde bağlanıyor. :)
Hallsensör ile alakası yok. Söküp baktım.
Ayrıca 5 volt gerilim verildiğinde böyle davranıyor ve orta uçtan 2,5 veriyor.
Fakat bu direnc değerleri 50 kg lık bir loadcelde öyle elle basmakla falan değişmiyor. Yani ölçü aletinde gerilim değişmedi. Ne yapacam bilemedim. :o

Hattuşa

slm kaan ustam;
bir süredir bende loadcelle ilgili çalışma yapıyorum. sanırım sizin işinizi ilk yazdığım cevaptaki şema işinizi görecektir. siz denemek için elinizdeki sensöre voltaj verip 2,5v u görmüşsünüzdür ama ağırlık esnasında bir değişim gözlemleyememişsinizdir (aynı şeyi bende tecrübe ettim)
çünkü çıkışta microvolt seviyesinde bir değişim olmakta ve biz elimizdeki ölçü aletleri ile bunu ölçememekteyiz. nacizane tavsiyem o şemayı kurup denemenizdir. baştan söyleyeyim kesin olur demiyorum ama ben yaptım oldu. denemenin maliyeti 20 tl. göze alabilirseniz deneyin.
konu ile ilgili isis şemasını ekledim. bunda püf noktalar; INA simetrik beslenmeli ve gain direnci iyi ayarlanmalıdır. ben gain direnci yerine çokturlu trimpot kullandım. ve bendeki değişim 0,05v luk bile değil ama INA çıkışında 2v luk ağırlığa göre değişimi yakaladım.

. Kağan

INA122 sipariş ettim gelince deneyeceğim. :)