pic16f628a malzeme tutarsızlığımı kararsızlığımı çalışmamasımı bende anlamadım:(

Başlatan canbulut, 16 Aralık 2011, 14:00:56

canbulut

s.a arkadaslar 10 adet pic16f628a var...bunların hepsine aynı kodu atıyorum 5i çalışıyor 5i çalışmıyor neden böyle bir şey olabilir ki?hepsi sıfır...ve bazen kararsız kararsız çalışıyor ne hikmetse.çalışanlar ise tam hakkını veriyor ve güzel çalışıyor...sorun ne olabilir.

inventor

Reset direncinde ya da sigorta ayarlarında dır. Birde beslemedeki kondansatöre dikkat et derim
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Maxim

Alıntı yapılan: canbulut - 16 Aralık 2011, 14:00:56
s.a arkadaslar 10 adet pic16f628a var...bunların hepsine aynı kodu atıyorum 5i çalışıyor 5i çalışmıyor neden böyle bir şey olabilir ki?hepsi sıfır...ve bazen kararsız kararsız çalışıyor ne hikmetse.çalışanlar ise tam hakkını veriyor ve güzel çalışıyor...sorun ne olabilir.

sorun %100 sizin hatanız
(verdiğiniz detay kadar cevap verebiliyoruz)

Analogic

A.selam

1- kötü besleme
2-Pull-up yada pull-down unutulması
3-Mclr direnci
...
...
...

99-Piclerden 5 tanesi bozuk

ortada şema olmadan bunun gibi birsürü madde sıralanabilir.

ete

Bu sorundaki kilit nokta devre şemasıdır. O olmadan somut bir cevap verebilmek mümkün değildir. Devre şemasıda yeterli değil. Devrenin kendisinide görmekte yarar avrdır. Zira besleme ne şekildedir. Kondansatröelr yeterli ve tam olması gereken yerlerindelermi görmek gerekir diye düşünüyorum.
Hiç bir şey sebepsiz ceryan etmez. Bu tür olaylarda genelde sorunu meşhur 100nf varmı yokmu meselesinde aramak lazım gekir bana kalırsa.

Ete

canbulut

maxim arkadaşımızında dediği gibi %100 benden kaynaklanan bir problem varmış.19200 bekleyen alıcıya  preamble sinyalini 9600 baudla gönderirken ardındaki bilgiyi 19200le gönderiyormuşum.bu 5 picte nasıl olduysa çalıştı diğer 6/7 tane pictede çalışmadı...hatayı düzeltince hepsi çalıştı.ilginize teşekkürler değerli arkadaslarımmmm...

canbulut

Alıntı yapılan: ete - 16 Aralık 2011, 15:27:16
Bu sorundaki kilit nokta devre şemasıdır. O olmadan somut bir cevap verebilmek mümkün değildir. Devre şemasıda yeterli değil. Devrenin kendisinide görmekte yarar avrdır. Zira besleme ne şekildedir. Kondansatröelr yeterli ve tam olması gereken yerlerindelermi görmek gerekir diye düşünüyorum.
Hiç bir şey sebepsiz ceryan etmez. Bu tür olaylarda genelde sorunu meşhur 100nf varmı yokmu meselesinde aramak lazım gekir bana kalırsa.

Ete

merhaba hocam devremi osilaskobum olmadığı için takip ede ede üzerinde bilgi sahibi olamadığım yerler var...devremde 2 pic var ve sadece bunların dibinde birer tane 100nf olmak üzere toplamda 2 tane  tantal kapasitor kullanıyorum..devre beslemesini 2576/5 kullandım.datasheette de 100nf kullanmamış haliyle bende kullanmadım..100nf'lar yeterli midir?tabi bu sorum tüm arkadaslarıma.

ete

Önce soruna bir değinelim istersen . Piclerde dahili osc kullandı isen hepsi farklı frekanslarda çalışmıştır.
Bazıları verdiğin haberleşme hızına uyabilmi bazıları uymamış sebep ortada.

100nf 2 tane var demişsin ama tantal diye eklemişsin. Bildiğim 100nf lar tantal olmaz ama benmi yanlış biliyorum.
Her neyse devrende her pic için 1 adet 100 nf kullanman lazım. Seramik olsalar daha uygun olur. Bunlarıda piclerin besleme bacaklarına en yakın yere koyman gerekiyor. Olmadığı zaman nelere sebebp oluyorlar bilsen şaşarsın.
En iyisi olmaları elbette.

Ete

canbulut

Alıntı yapılan: ete - 16 Aralık 2011, 22:31:25
Önce soruna bir değinelim istersen . Piclerde dahili osc kullandı isen hepsi farklı frekanslarda çalışmıştır.
Bazıları verdiğin haberleşme hızına uyabilmi bazıları uymamış sebep ortada.

100nf 2 tane var demişsin ama tantal diye eklemişsin. Bildiğim 100nf lar tantal olmaz ama benmi yanlış biliyorum.
Her neyse devrende her pic için 1 adet 100 nf kullanman lazım. Seramik olsalar daha uygun olur. Bunlarıda piclerin besleme bacaklarına en yakın yere koyman gerekiyor. Olmadığı zaman nelere sebebp oluyorlar bilsen şaşarsın.
En iyisi olmaları elbette.

Ete

evet dahili oscyi kullandım...dediğim düzeltmeyi yaptım fakat bu dahili oscyi kullanmış olmam bazı entegrelerde yine sorun yaratırmı?illaki harici oscmi yapmalıyım...

belki tanırsınız ete hocam ege rumuzlu hocam vardı..100nf elektronikçinin altın değerinde malzemesidir der....seramik büyük oluyor diye hatırlıyorum..benim dediğim tantala damla tantal diyorlar..2576-5 li devremde hiç 100 nf yok sorun olurmu

ete

Devrende sorun yoksa olmayacak demektir. Malzemeler bozulmadıkça sorun çıkmaz.
LM2576 nın çıkışınada bir 100nf koysan fena olmazdı.

Ete

canbulut

Alıntı yapılan: ete - 16 Aralık 2011, 23:12:13
Devrende sorun yoksa olmayacak demektir. Malzemeler bozulmadıkça sorun çıkmaz.
LM2576 nın çıkışınada bir 100nf koysan fena olmazdı.

Ete

devrede sorun yok..degerli bilgiler için teşekkür ederim ete hocam..

canbulut

Alıntı yapılan: Analogic - 16 Aralık 2011, 15:21:38
A.selam

1- kötü besleme
2-Pull-up yada pull-down unutulması
3-Mclr direnci
...
...
...

99-Piclerden 5 tanesi bozuk

canbulut bu mesajı beğendi:))en son ihtimal pic bozulmasıymış:))
ortada şema olmadan bunun gibi birsürü madde sıralanabilir.

ibocorp

Bence de beslemeyi neyle yaparsanız yapın 100 nf kullanın benim iki kere başıma geldi 16f877a kullandığım analog okumalı bir devreyi 16f876a ya çevirdim arada kitlenmeler oluyordu bir 100 nf olayı çözdü birkerede yine 16f877a yı çalıştıran beslemeden parelel alıp 16f628a ya verdim pic çalışmadı bir kondansötör işi çözdü ilgisi varmı bilmiyorum ama sanırım dahili osilatörlü pic ler daha temiz bir besleme istiyor