bc547 ile ilgili sorun.

Başlatan cemilsivas, 16 Aralık 2014, 23:48:48

cemilsivas

Merhaba arkadaşlar. 2 transistörü darlington bağladım. Uçlara 12v bağladım. Ben transistörün beyz ucuna herhangi bir akım vermediğim halde transistörlerden akım geçiyor. Bunun nedeni nedir?

otansev

Öncelikle C kondansatörünün boş olduğundan emin olun ( kondansatörü kısa devre edin)
gene çekiyorsa transistörlerin sağlamlığından emin olun.
Gene olmazsa darlington bağlantıdaki ilk transistörun bazına 100K gibi bir direnç bağlayıp tekrar deneyin.
kolay gelsin
TA1MK

cemilsivas

otansev. Cevabınız için teşekkür ederim. C kondansatörünü bilerek(deneme amaçlı) mercimek tipi kullandım. Bir de güç kaynağını 5v yapıp rölenin yerine led bağladığımda herhangi bir sorun olmuyor. Düğmeye basınca tetikleniyor. Düğmeyi bırakınca ise sönüyor.
Direnç koyma işini eve gittiğimde deneyeceğim.
Bir de aklıma ya C le q2 arasına, ya da q2 ile b1 arasına diyot koymak geldi. Acaba geriye akım mı kaçıyor diye. Bununla ilgili de görüşlerinizi alabilirim.
Bu arada b1 akımı 40 mA.
İyi günler.

otansev

Sevgili arkadaşım LED sönüyorsa rölenin de bırakması gerekir ancak belki deri etkisinden transistör bazına tetikleme yapabilirsin 1. transistörün beys emiter arasına 100 K gibi bir direnç bağlamakta yarar var.Q2 den c ye diyot bağlaman bir kazanç getirmeyecektir geriye voltaj/akım kaçmaz.
kolay gelsin.
TA1MK

POWER

evet arkadaşın belirttiği gibi, birinci transistörün beyz ile emiter arasına 10-20k(bu değerler daha farklı olabilir denemek lazım) arasında direnç mutlaka bağlanmalıdır. yoksa her şeyden nem kapar,yani kararsız çalışır.

cemilsivas

Arkadaşlar. Sanırım kollektöre fazla gerilim uygulandığı zaman direk iletime geçiyor. 5v de transistör akım geçirmiyor. 12v olduğu zaman led de olsa yine de akım geçiriyor. Datasheet'i de çok anlamadım.
Dediğiniz gibi base ile emiter arasına 1k-10k-100k direnç bağladım. Fakat sonuç değişmedi.

otansev

Q2  transistörün büyük ihtimal kaçaklı.Bu arada umarım DC voltajın kondansatör üzerinden filtre ediliyordur??
Selamlar
TA1MK

POWER

senin hatan başka yerde olabilir.fakat bu tür devrelerde beyz-emiter arasına utgun direnç bağlamak genel prensiptir.

cemilsivas

Bir de şunu sormak istiyorum. 5v güç kaynağı ile basit bir transistör devresi kurdum. Transistörün beyz ucuna bir düğme ile girdim. Kolletörü boşa çıkardım. Emiterden sonra da led bağladım. düğmeye bastığımda ledin yandığını gördüm. Bu normal bir durum mu? Transistörün sağlamlık testini de yaptım. Sorun yok. Proteusta da çalışıyordu.

@otansev arkadaşım. DC voltajını kondansatörle filtre etmek, dalgalanmaları önlemek için mi? Farklı bir nedeni var mı? Bu arada güç kaynağım usb.

rexo

Ekte verdiğim ısıs ve şema resmini aynen uygula ve neticeyi yaz

cemilsivas

Bu şekilde hiçbir sorun yok. Düzgün çalışıyor. Peki benim bağlantımdaki sorun ne?

Mastercodex

Arkadaşlar size bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle 12V kare dalga bir sinyali 5v kare dalgaya dönüştürmek istiyorum. Bunun için ekte bir devre mevcut.Bu devreyi kurdum ama çıkış sinyali 0/5V kare dalga sinyali çıkacağına 0/-5V bir sinyal çıkıyor.Proteus simülasyonda herşey normal olarak görünüyor.Bunun nedeni nedir ve nasıl çözebilirim.
Mastercodex® 3D Teknoloji
----------------------------------
http://www.mastercodex.com
info@mastercodex.com