anahtar gibi davranan push buton ???

Başlatan myprayer14, 27 Aralık 2014, 20:43:44

myprayer14

arkadaşlar herkese merhaba,

ben şöyle bir devre yaptım:  

1. buton aktif etmek için
2. motoru sola döndürmek için
3. motoru sağa döndürmek için ama bu butonları kullanırsam eğer elim sürekli butonun üstünde kalması gerekiyor. benim ise anahtar gibi davrana buton kullanmam lazım. yani basıp çekicem çalışacak. tekrar basıp çektiğimde çalışmayacak. sanırım bunun için 4bacaklı push buton kullanmamız gerekiyor. ama onun bağlantısını nasıl yapacağımı bilmiyorum. sorunum anlaşıldı sanırım.(anahtar kullanılmayacak). çok teşekkür ederim.

Burak

O zaman su kod parcacigi sana yol gosterecektir ;

trisb=%00000001
Buton var portb.0 '
motor var portb.1

main:
if buton=0 then toggle motor
Goto main

Dahili pull-up'lari kullanmak istersen option_reg kayiticisindan da gerekli ayarlari yaparsin , yoksa +vcc-->direnc-->giris olarak sectigin pin seklinde bir baglanti yapman gerekecek .

Ete hocamin derslerini incelemeni tavsiye ediyorum .

4 yada iki bacakli tactile push button isini gorur ...
Ω Gens Una Sumus Ω

myprayer14

Burak bey,
benim şöyle kendimce öğrenip yazdığım kodum var:

CMCON=%00000111
ADCON1=%00001111
trisa=%00000111
trisc=%00000000

porta=0
portb=0
portc=0

symbol buton1=porta.0
symbol buton2=porta.1
symbol buton3=porta.2
symbol Led1=portc.0
symbol Led2=portc.1
symbol Led3=portc.2

motor:  if buton1=1  then
        high Led1
        else
        low Led1
        endif

if buton2=1 then
        high led2
        else
        low Led2
        endif

if buton3=1 then
        high Led3
        else
        low Led3
        endif

goto motor
        end

18f2520 kullanarak bu kodu çalıştırdım. bahsettiğiniz butonu  normal butondan farkını bilmediğimden kafam karıştı. dediğiniz butonu aldığımda bu kodla çalışır mı yoksa ne? malzeme bilgisi olmadığından muzdaribim.

pic basic pro ile ilgili bilgim sıfır derecesinde olduğunda  şuan görsel olarak video bulup öğrenmek çabasındayım. Daha sonra Ete hocamın verdiği emeğin karşılığını bir talebe hassasiyeti ile vermekten gurur duyacağım ümidindeyim.

Burak

Senin bahsettigin buton ile ayni . Ben bir diger ifadesiyle yazdim sadece .
Bu yazdigin kodda butonlara bastigin surece ledler yanar biraktiginda soner
Benim verdigim kod parcacigini kullnirsan olay istedigin gibi calisir. Azim bu iste herseyin onundedir . Yakin zamanda canavar gibi bir gelistirici olacaginizdan hic suphem yok . Bu forum yardimsever bircok insan barindirir .Herbiriside birbirinden guzel insanlardir . Akliniza takilanlari sormakran hic cekinmeyin 
Ω Gens Una Sumus Ω

ormeva

Arkadaşım bu tarzda bir şey işini görebilir. 555 ile on - off olarak kontrol edebilirsin..