422 hakkında yardım lütfen

Başlatan canbulut, 19 Aralık 2011, 15:35:14

canbulut

selam arkadaslar resimi slave cihazlara göre ayarladım.master pc...pc'ye 232to422 konvertor bağlı...slavelerde bu konvertore bağlı olacak.konvertore bir cihaz bağlayınca sıkıntı yok.aynı hat üzerinden birden fazla kartı devreye alınca iletişim kopuyor:(

ete

Normalde iyi bilmediğim konularda cevap yazmayı pek sevmem. Ama bu seferde kimse cevaplamayınca soru soranlar alınıyorlar.

RS422 konusunda tecrübem yok ama RS485'i defalarca kullandım sorunsuz olarak.
Bildiğim birden fazla master ve slave RS485 üzerinde daha iyi çalışmaktadır. RS422 the tek master ve birden fazla salve olabiliyor. Senin bağlantı şemandan bir şey anlamadım. Normalde  RS485 de çok benzer şekilde DI ve RO pinlerini birleştirip MCU ya bağlarız. Data_in ve Data out uçlarınıda aynı RS485 entegresine bağlarız ve DI_RO pininin aldığı lojik seviyeye bağlı olarak sistem RX yada TX çalışır.  Sen her RX için ayrı TX için ayrı entegre kullanmış gibisin. RS422 böylemidir?

Diğer taraftan her bir sistemin hat sonlandırma direnci olmalıdır. RS422 de bu direnç 100 Ohm , RS485 de 120 Ohm dolayındadır.

Çizdiğin şemada bir RS422 Port diye bir bağlantı noktası görüyorum. Senin sistem sanki 4 kablolu sistem gibi duruyor.

Senin RS422 kullanma zorunluluğunmu vardır?. Her şeyi hazırlamışsın ama bir zorunluluk yoksa sistemi RS485 ile yapmanda fayda var derim.

Ete

canbulut

Alıntı yapılan: ete - 19 Aralık 2011, 17:34:06
Normalde iyi bilmediğim konularda cevap yazmayı pek sevmem. Ama bu seferde kimse cevaplamayınca soru soranlar alınıyorlar.

RS422 konusunda tecrübem yok ama RS485'i defalarca kullandım sorunsuz olarak.
Bildiğim birden fazla master ve slave RS485 üzerinde daha iyi çalışmaktadır. RS422 the tek master ve birden fazla salve olabiliyor. Senin bağlantı şemandan bir şey anlamadım. Normalde  RS485 de çok benzer şekilde DI ve RO pinlerini birleştirip MCU ya bağlarız. Data_in ve Data out uçlarınıda aynı RS485 entegresine bağlarız ve DI_RO pininin aldığı lojik seviyeye bağlı olarak sistem RX yada TX çalışır.  Sen her RX için ayrı TX için ayrı entegre kullanmış gibisin. RS422 böylemidir?

Diğer taraftan her bir sistemin hat sonlandırma direnci olmalıdır. RS422 de bu direnç 100 Ohm , RS485 de 120 Ohm dolayındadır.

Çizdiğin şemada bir RS422 Port diye bir bağlantı noktası görüyorum. Senin sistem sanki 4 kablolu sistem gibi duruyor.

Senin RS422 kullanma zorunluluğunmu vardır?. Her şeyi hazırlamışsın ama bir zorunluluk yoksa sistemi RS485 ile yapmanda fayda var derim.

Ete

iliginiz için öncelikle teşekkür ederim ete hocam.dediğiniz gibi 4 kablolu bu sistem..full dublex....485'e çevirmek için bu saatten sonra pcbnin üzerinde oynama şansım varmı bilmiyorum...1200metreye kadar mesafesi olan bir sistem bu..bu yüzden işimi görür dedim..denemelerimde bir tane olarak çalıştırdım...konvertor üzerinde 4 port var.4 ayrı porta ayrı bağlantı yaptığımda çalışıyor.fkat bu işimi görmüyor.