programlı kombi termostatı yardım

Başlatan mc_no_fear, 04 Ocak 2015, 22:23:33

mc_no_fear

Arkadaşlar netten daha öncesinde bulmuş olduğum haftalık kablosuz programlı kombi termostadı devresini yaptım. Gerçekten çok güzel çalışıyor. 1 aydır evimde kullanmaktayım. Hiçbir sıkıntısını görmedim. Devreyi tasarlayan arkadaşa sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Devre sabah 07:00-23:59 saatleri arasını gündüz 00:00-06:59 saatleri arasını gece olarak kabul ediyor.
Benim evde eşim çalışıyor, çocuk okula gidiyor. Mağlum bende işe gidiyorum. Yani ev sabah saat 08:00'da boşalıyor Akşam 18:00'da ilk gelenler eve geliyor. Bu saat aralığını(08:00-18:00) gündüz,  18:00-07:59 saat aralığını gece olarak programı değiştirmem gerekiyor ki gündüz kombiyi düşük ısıya alıp tasarruf edebileyim.
Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Devreye ait tüm dosyaları ekliyorum. İşine yarayanlar kullanabilirler..

senoleker

Kodun içinde

'********* ROLE PROGRAMI **********
KOMBI1:
          IF SAAT>7 THEN GUNDUZ    '  IF SAAT=07 AND 01 THEN GUNDUZ     yazılırsa,07-01 arası Gündüz modu oluyor.
          IF SAAT<7 THEN GECE      '  IF SAAT=01 AND 07 THEN GECE

kısmındaki 7 leri istediğinize göre değiştirebilirsiniz.

ete

Bu programa fazla güvenmemek lazım bana kalırsa. Epromu flash hafıza gibi kullanmaya kalkmışlar.
Bakın basla satırından itibaren ne yapılıyor;
Basla:
     IF GUN=1 THEN GUNSIC=PZRGNSIC:GECSIC=PZRGCSIC
              WRITE $01,PZRGNSIC
              WRITE $08,PZRGCSIC
...
..
Goto Basla

Şimdi düşünün bakalım sürekli olarak eproma PZRGNSIC değeri yazılırsa ne olur.
Program sıcaklık okuduğuna göre her saniye de bir BASLA etiketine geri dönecektir.
O halde 1 dakikada 60 kez 1 saatte 3600 kez ve 1 günde (24 saatte ) 86400 kez bu bilgi eproma yazılacaktır.
Bu durumda eprom ömrü yaklaşık 11,5 gün sonra bitecektir. Yani yaklaşık 12 gün sonra artık eproma bir şey yazılamayacak anlamına geliyor bu.
Bu aşamadan sonra mevcut yazılanlar değişmemiş ise onlarla idare edilecek anlamına geliyor bu.
Zaten bu konuda bir sıkıntı olmuş galiba garanti olsun diye aynı bilgileri ikinci bir eprom hafızasına daha yazdırmışlar. Ama olayın farkında olmadıkları için bu ikinci yazdırma işi garantiye almaktan çok işi bozmayı çabuklaştırıyor haberleri yok anlaşılan.
Sonuç olarak program algoritması hiç de güzel değil maalesef.
zaten epromdan okunmuş bir değer neden sürekli eproma yazılıyor anlamış değilim. Bu konuda temel prensip bilgi değiştiği zaman eproma yazılması şeklindedir. Her aklına estiği zaman eproma bilgi yazmamak gerekir.
Programın diğer kısımlarına bakamadım bile. Ama gündüz ve gece tanımıda yanlış bence. Aralık verilmesi daha doğru olurdu.
KOMBI1:
          IF SAAT>7 THEN GUNDUZ    '  IF SAAT=07 AND 01 THEN GUNDUZ     yazılırsa,07-01 arası Gündüz modu oluyor.
          IF SAAT<7 THEN GECE      '  IF SAAT=01 AND 07 THEN GECE

Saat 7 den büyük ise gündüz kabul ediliyor ama küçük ise gece kabul ediliyor.
Bu durumda gece 23:59'a kadar gündüz kabul edilecek demektir doğrumu bu?
Gece 12 den sabah 7 ye kadar da gece kabul edilecek demek oluyor. Bence aralık verilmeli
Burada;
IF SAAT>8 AND SAAT<18 then 
            GOTO GUNDUZ
         ELSE
            GOTO GECE
        ENDIF

demek daha doğru olurdu. Eminim epeyce başka hatalar vardır. Vakti olan incelesin.

Ete

MS_59

daha önce bunu bende yapmıştım benimde hoşuma gitmiyordu
neden her günün sıcaklığını farklı ayarlayayım ki? gündüz farklı gece farklı olsun yeter ve aynı dediğin gibi gündüz bizde de kimse yok birde programa ekonomi modu yazdım ve programı tamamen değiştirmiş oldum  evimde hala kullanmaktayım

ekonomi modu devreye girmesi 21:00 ile 23:00 arasında, devreden çıkması da 15:00 ile 18:00 arasında ayarlanabiliyor.tabi ekonomi açıksa gece otomatikman iptal oluyor
bu mod 5 iş günü için geçerli hafta sonları devreden çıkıp gündüz ve gece olarak çalışır.pazartesi tekrardan devreye girer
isteyen istediği zamanı programdan değiştirebilir
ayrıntıları isiste görebilirsiniz

mehmet

mc_no_fear

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. PROGRAMINIZI İNCELEDİM ÇOK GÜZEL ÇALIŞIYOR. HEMEN DENEYECEĞİM.

mc_no_fear

PROTEUS hocam saat aralığını
08:00-17:59 gündüz, 
18:00-07:59 gece olarak derleyebilirmisiniz. Ben bir türlü başaramadım.
Birde sizi çok uğraştırmayacak ise ısı ayarlarına ondalık değer ekleyebilirmiyiz? 24 yerine 24.5 dereceye ayarlayabilmeliyim.
Çok şeymi istedim bilmiyorum ama şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

MS_59

mehmet

mc_no_fear

mc_no_fear

LCD ekran ışığıda mümkünse gece modunda olmadı sürekli açık kalacak şekilde ayarlarsanız sevinirim.

MS_59

Tamamdır bi dene eksik bişey varsa artık yarına kaldı
mehmet

mc_no_fear

abi 16'ıncı bacak kombi devreye girdiğinde yanan led bağlı
12'inci bacak lcd backlight
yaptığın programda lcd backlight değil kombi ledi sürekli yanıyor
geri kalan tarafı doğru gibi

mc_no_fear

RC1 - LCD BACKLİGHT  (DEVAMLI YADA GECE MODUNDA HIGH OLACAK)
RC5 - KOMBİ DEVREDE LEDİ (KOMBİ ÇALIŞTIĞI ZAMAN HIGH OLACAK)

MS_59

Programın son halini bir önceki mesajdaki ile değiştirdim oradan alabilirsin
mehmet

mc_no_fear

***abi ellerine sağlık çok güzel oldu. şuan sorun yok gibi gözüküyor.
emeğine sağlık. teşekkürler ;)

***demeye kalmadı bir sorun çıktı. termostat gece modunda çalışırken elektriğini kesiyorum. ortalama 5dk sonra tekrar elektrik verdiğimde gece sıcaklık değerini unutuyor. gündüz değeri hassasiyet değeri hafızalanmış şekilde sorun yok. gece sıcaklık değerini unutuyor. acaba benim pic mi zarar gördü? yoksa yazılım kaynaklı bir sorunmu? bilemedim. gece ısı değerini epromda sakladığı adres değiştirilebiliyormu? değiştirebilirmiyiz?

***gece başlangıç ve bitiş saatlerini ayarlı yapsak acaba nasıl olur? bendeki sadece bir fikir ayarlı olsa daha fantastik olurdu sanırım. böyle bir ayar menünün içine eklenebilinir mi? yoksa size ayıp etmiş mi olurum?

rambili

@mc_no_fear büyük harfle yazma. 8) karşındaki kişiye bağırmış oluyorsun. Form kurallarını tekrar gözden geçir istersen..
Zaman su gibidir.
Bazen deli bir ırmak, bazende durgun akar.