Test İstasyonu Yapma

Başlatan F®T, 19 Aralık 2011, 21:04:20

F®T

selamlar.
dizel makinaların üzerinde bulunan kontak veren ısı müşirlerini  http://www.olcusan.com.tr/nView1_Resim.php?resim=images/2s.jpg makinadan söküp bir ısı kaynağına bağlamayı , takılan sensörün kontak verme derecesini kaydedecek bir test istasyonu yapmayı düşünüyorum.nasıl bir mekanik düzenek ve kontrol sistemi bu iş için uygun olur.

örneğin elimde 86 derecede kontak veren bir müşir var.bu müşiri içinde su bulunan ,ısıtıcı ile ısıtılan ve suyun ısısını ölçen bir test istasyonuna takıp kaç derecede kontak vericek. 3 kere test edip testi bitirecek.her testte kontak açma ve kapama noktalarınıda kaydedecek.bende test sonunda bu müşirin açma kapama dereceleri üstünde yazana uygunmu değilmi görmüş olucam.burda meknanik yapının nasıl olması gerek.sistemde hem ısıtma hemde sogutma olmalı.çünkü testi kısa sürede bitirmek zaman kazandıracak.sistem suyu ısıtacak.ısı müşirinde kontak oluşunca üst limit ısısı oluşmuş olacak kontak aldıktan sonra kayıt alacak ardından suyun ya sogumasını beklicez yada suyu sogutacaz.müşir kontagını açtıgı anda alt deger kaydı alacak tekrar ısıtacak bu olaylar 3 sefer tekrar edecek ve işlem bitecek.düşündüğüm bu tip bir sistem şimdi müşiri ısıtmak için uygun sıvı nasıl olmalı sumu yağmı.sogutma işini nasıl yaparım.ıısınan sıvının ısısını ds18b20 ile ölçme uygun olurmu.vs..uzun lafın kısası nasıl bir sistem ile saglıklı bir yapı oluşturabiliriz.

tüm arkadaşların fikirleri benim için değerlidir.kolay gelsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Analogic

Rezistanslı bir ısıtma düzeneği ve bunu kontrol edecek sistem kuracaksınız anlaşılan,
müşürü ısıtacak olan su miktarı az olursa ısınması da hızlı olacaktır.
Isınan suyu soğutma işlemi uzun süreceğinden, bence ısınmış suyu bir valf vs. düzeneğiyle tahliye edip, sistemin dışarıdan soğuk su almasını sağlamak hız açısından daha mantıklı gibi sanki..
Bunlar için, bir adet tahliye, bir adet de su alma valfi lazım, ısıyı pt100 ile okuyabilirsiniz, tabi bir de bunları kontrol edecek picli vs. bir devre kurmanız lazım..
Kolay gelsin..

Mucit23

Dediğiniz şekilde Isı değişimi pek lineer olmayabilir. Bana kalırsa yine arabalardakine benzer bir sistem olur. Bir tane ufak bir radyatör. (motosiklet Radyatörlerleri çok idealdır.) Yine bir adet devirdaim pompası. Sonra ufak birde kazan olacak. Isıtma işlemide bir adet rezistans le kolay bir şekilde yapılır bu kazan içerisinde. Su devamlı devirdaim edilecekki ısı artışı düzenli olsun. Yine sıcaklık sensörümüz ve müşür bu kazan üzerinde olacak. Suyu ısıtmak istendiğinde devirdaim pompası ve ısıtıcı çalıştırılır. Isı yükselmesi izlenir. Isı yükselip Müşür kontak verince ısıtıcı kapatılır ve Radyatör üzerindeki fan çalıştırılır Bu şekilde su hızlı bir şekilde soğutulur. Ben böyle düşündüm. Sıcaklığı takip edecek ısı sensörü olarak PT100 kullanılabilir ama burada ısı en fazla 100C ye çıkacağı için DS18B20 de olur. Ebayda DS18B20 yi metal kılıf içerisine koyup endüstride çalışacak şekilde yapmışlar.
http://www.ebay.com/itm/3m-Digital-Thermal-Tank-Sensor-Horizontal-DS18B20-ROHS-/230717304142?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35b7d2ad4e#ht_2547wt_1037
Bunu biz kendimiz yapmak istersek nasıl yapabiliriz? Yapabilecek birileri varmıdır. En basitinden DS18B20 yi bir metal boru içerisine koyup Etrafını herhangi yalıtkan akrilik bir sıvı ile doldursak olurmu?
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Analogic

Test işlemine tabi tutulan, analog çıkış veren bir ısı sensörü değil, sadece kontak veren bir termostat diğer tabirle müşür.
Lineer ısınmanın yada soğumanın bu sisteme hiçbir etkisi yada katkısı olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca ısıtma sadece aç kapa olarak kontrol edilen bir rezistansla yapılacak olduktan sonra radyatör de kullansanız her halukarda ısı değişimi lineer olmayacaktır.
Bu düzenekte <atladığım yada eksik anlatılan bir nokta yoksa eğer> önemli olan suyun ısıtılıp 1. testin yapılması, hemen ardından ısısı referans alınan su soğutulup, 2. ve 3. testlerin hızlı bir şekilde yapılıp, üç test sonucunun karşılaştırılarak, değerler olması gerektiği gibi çıkarsa müşür sağlam denilecek. Testlerden enaz biri anormal çıkarsa müşür bozuk teşhisi konulacak. Böylesine bir düzenek için radyatör, devirdaim pompası vs. uzun iş olacağı gibi, hem daha maliyetli olur hem de test işlemi tahliyeli sisteme göre enaz 3-4 kat uzun sürer. Her müşür testinde, düzeneğin hava yapma durumuna karşı ek önlemler gerektirmesi vs. de cabası.
Su, doğrudan test işleminin yapılacağı tankın içerisinne konacak bir rezistansla ısıtılabilir. (Rezistans, müşür ve pt100'ün çok yakınında olmazsa ısı değerlerinde pek bir sapma da çıkmaz.)
İstenilen düzenekte ısı değişiminin lineer olmasının ne gibi bir fayda sağlayacağını, radyatör vs. kullanarak ısı değişiminin nasıl lineerleştirileceğini açıklarmısınız?

Mucit23

Rezistans çalıştığı zaman rezistans ve çevresinin daha çabuk ısınacağını düşündüm. Su içerisinde dengeli bir ısınma olması için ufak bir devirdaim pompası suyu dengeli bir şekilde ısıtacaktır. Zaten sistem küçük bir sistem olduğu için suyun ısınması ve soğuması fazla bir zaman almaz. Radyatör ise sadece suyu soğutmak için gerekli. Radyatör üzerinde Hava debisi yüksek iyi bir fan olursa su daha çabuk soğutulur.

www.arectron.com/

Analogic

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Aralık 2011, 10:33:13
Rezistans çalıştığı zaman rezistans ve çevresinin daha çabuk ısınacağını düşündüm. Su içerisinde dengeli bir ısınma olması için ufak bir devirdaim pompası suyu dengeli bir şekilde ısıtacaktır. Zaten sistem küçük bir sistem olduğu için suyun ısınması ve soğuması fazla bir zaman almaz. Radyatör ise sadece suyu soğutmak için gerekli. Radyatör üzerinde Hava debisi yüksek iyi bir fan olursa su daha çabuk soğutulur.

Lineer ısı değişimi yanlış bir tabir olmuş, ısının homojen olarak dağıtılmasını kasdetmişsiniz. Buna önlem olarak yukarıdaki mesajımda
"(Rezistans, müşür ve pt100'ün çok yakınında olmazsa ısı değerlerinde pek bir sapma da çıkmaz.)" şeklinde uyarı yapmıştım.

Mucit23

Dediğiniz gibi homojen ısı dağılımından bahsettim. Kendi fikrimi söylemiştim. Artık gerisi konu sahibinin isteğine kalmış...
Ben sorumu tekrarlayayım
http://www.ebay.com/itm/3m-Digital-Thermal-Tank-Sensor-Horizontal-DS18B20-ROHS-/230717304142?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35b7d2ad4e#ht_2547wt_1037
yukarıda DS18B20 Yi çok güzel bir şekilde kılıflamışlar. Bunu nasıl yapabiliriz.

www.arectron.com/

est32

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Aralık 2011, 12:09:52
Dediğiniz gibi homojen ısı dağılımından bahsettim. Kendi fikrimi söylemiştim. Artık gerisi konu sahibinin isteğine kalmış...
Ben sorumu tekrarlayayım
yukarıda DS18B20 Yi çok güzel bir şekilde kılıflamışlar. Bunu nasıl yapabiliriz.
sensörün bacakları bir kabloya lehimlendikten sonra silikonla yalıtılır metal bir tüp içerisine sokulur.Tüp içine de sıcaklığı çok iyi iletebilen bir sıvı kimyasal konulur(yağ soğutmalı trafolarda kullanılan yağlar veya elektrikli radyatörlerdeki yağlar olabilir) ve dışarıya sızmayacak şekilde ağzı kapatılır.
Ama yine de başarılı olmak çok zor,tüp ısınınca genleşip madde dışarıya çıkabilir,o madde sensörde ve kablolarda tahribata sebep olabilir...daha başka sorunlar da çıkabilir, iyi bir ar-ge yapmak lazım.
Dizüstü bilgisayarlarda soğutma da sıvı ile yapılıyor, belki bu sıvı da kullanılabilir,tamircilerde bulunabilir...

Mucit23

Bende seramik benzeri bir sıvı düşündüm. Isıyı iyi iletecek donduğunda ise seramik kadar sert olacak. Tüpleri yapmak kolay aslında. o pek sorun yaramaz ama dolgu sıvısını nerede bulacağımı bilmiyorum.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

İçerisinde ısıtıcı ve soğutma suyu kanalları bulunan bir metal blok(bakır) kullanılabilir.
Yapısı uygun.
Blok yapraklı tip yapılırsa hava ilede soğutulabilir.
Aranılan ısı değerinin az üstü/altı yeterlidir.
Dizellerdeki ısıtıcı buji hazır pratik bir ısıtıcıdır...

Elektronikcilerde ısı ileten gres olarak tanınan beyaz-lithium lu malzeme var.
Elektronik kompenentlerle soğutucular arasında kullanılır.
Isı iletimi idare eder.
İçerisine konan kap kendisinden daha çok genleşeceği için taşar diye korkmayın. ::)

Mucit23

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 20 Aralık 2011, 13:55:34
İçerisinde ısıtıcı ve soğutma suyu kanalları bulunan bir metal blok(bakır) kullanılabilir.
Yapısı uygun.
Blok yapraklı tip tapılırsa hava ilede soğutulabilir.
Aranılan ısı değerinin az üstü/altı yeterlidir.
Dizellerdeki ısıtıcı buji hazır pratik bir ısıtıcıdır...

Elektronikcilerde ısı ileten gres olarak tanınan beyaz-lithium lu malzeme var.
Elektronik kompenentlerle soğutucular arasında kullanılır.
Isı iletimi idare eder.
İçerisine konan kap kendisinden daha çok genleşeceği için taşar diye korkmayın. ::)

Hocam Ds18B20 yi metal kılıf içerisine koyma işine ne diyorsunuz.
http://www.ebay.com/itm/3m-Digital-Thermal-probe-sensor-DS18B20-ROHS-/230718372870?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35b7e2fc06#ht_3933wt_958
Yukarı linkteki gibi bişey yapmak istiyorum
her türlü Hava koşulunda(Yağmur,kar, sel vs :D ) arıza  vermemesi lazım. Gerektiğinde sıvı içerisine sokup sıcaklığını ölçebileyim. Dıştaki koruyucu ne olabilir. İç kısımda dolgu malzemesi olarak ne kullanabiliriz?

www.arectron.com/

ete

Bu kılıf güzel ancak aynısını yapmamız çok zor. Benimde işime yarardı bulabilsek.
AKlıma eski radyo antenleri geliyor. Uygun boyda kesip iki ucunu kapadıkmı olur aslında ama tabiiki malzemenin cinside önemli. Paslanmaz olması en doğrusu. Bu şekilde bir tarafı kapalı bir malzeme bulabilirmiyiz bilemiyorum. Arkadaşlar düşünün biraz. Tabiiki içindeki madde de önemli. İletken olmayan ancak ısıyı ileten bir jel koyuyorlar içine.

Ete

Mucit23

Ben bakır boru düşünüyorum. Buzdolabı yedek parça satanlarda veya istenilen çapta bakır borular rahatlıkla bulunuyor. Uygun çapta bakır boru alıpBi ucunu ezip Lehimleyerek kapatırız. Hatta biraz daha uğraşarak bir ucu tamamen düz bir hale getirilebilir. El emeğine ve işçiliğe bağlı yani. Sonra Bakır boru oksitlenmesin diye dış yüzeyi tamamen lehimle kaplanabilir. Bu şekilde bakır dış etkenlerden daha korunmuş olur. Bir ucu kapalı bakır tüp komple lehim banyosu yaptırılabilir. Sonra İyi bir ısı iletimi sağlaması için Bakır borunun en iç kısmına Beyaz ısı iletim pastalarından konulabilir. Ds18b20 Bu pastanın içinde gömülüp kalması gerekiyor. Geri kalan boşluğuda bir şekilde doldurmak gerekir. Dolgu sıvısı olarak ne kullanılır bilmiyorum.

Aslında Bu işi yapabilecek birilerini bilseydim pres de bastırırdım. Daha orjinal olurdu. Belli boyutta galvanizli sac plakalarını preste tüp haline getirebiliriz. Yanlız Bunu yapabilecek pres makinaları kimlerde vardır bilmiyorum.
Başka fikri olan varmı ??

www.arectron.com/

Analogic

Verdiğiniz linkteki ürünü satın almak en mantıklısı aslında, uğraştığınıza değmez ama illaki ben kendim yapacağım diyorsanız.
Dışındaki metal tüpü bir şekilde temin ettiğinizi varsayarak, (lpgcilerin yada beyaz eşyacıların kullandığı bakır boru vs. olur belki) içerisine yapmanız gereken ısıya, sıvıya vs. dayanıklı dolgu konusunda tavsiyede bulunacağım. Sensörün bulunduğu uç kısma termal macun basıp, sensörü tüpün ucuna doğru yerleştirirsiniz, ardından dolgu ve sızdırmazlık malzemesi olarak, su,asit,benzin,tiner vs. gibi sıvılara dayanıklı SUN-FİX diye bir macun var, -200 dereceye kadar ısıya dayanıklı, bir de Çekomastik 803 diye ısıya dayanıklı bir silikon (sıvı conta) var. (Diğer markaların ısıya dayanıklı sıvı conta türü silikonlarını da kullanabilirsin.)
Ama sensörü ebaydan alsanız dolgu malzemesi fiyatına belki de daha ucuza gelir. 4.85 dolara kargo dahil kapınıza kadar geliyor..
http://www.ebay.com/itm/Waterproof-Digital-Thermal-Probe-Sensor-DS18B20-New-/270844526066?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0f977df2#ht_2726wt_1270

Sunfix: http://www.sun-fix.com/tr/sunfix100.php
Çekomastik 803: http://www.ekolzemin.com/mastik-teknolojileri/cekomastik-803.html

Analogic

Kabloyla tüpün birleştiği noktaya da ısıyla daralan makaron geçirmek, hem sızdırmazlık hem de estetik anlamda iyi olur.