Test İstasyonu Yapma

Başlatan F®T, 19 Aralık 2011, 21:04:20

Mucit23

Ben kendim bakır boruyla deneyeceğim. Aslında 4.85 dolar alınabilir. Okadarda pahalı değil fakat sensörden 100 adet lazım oldumu çok pahalıya mal olur.  Gereksiz derecede pahalı. Onun yerine Ebaydan sadece Ds18b20 ler alınabilir. 10 adedi 9,5 dolara buldum. Sayı arttıkça fiyat dahada düşüyor.
Birde bunun bir başı vidalı olabilir .Yani bir su deposuna direk vidalanabilir.
http://www.ebay.com/itm/3m-Digital-Thermal-Tank-Sensor-Horizontal-DS18B20-ROHS-/230717304142?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35b7d2ad4e#ht_2547wt_1037
işte bunun fiyatı biraz pahalı
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Analogic

100 adet alacaksan ebaydaki en ucuz satan satıcıya mesaj yaz pazarlık yap diyeceğim ama, 100 adette gümrükte sıkıntı yaşama ihtimalin %200. Yoksa, sensörün en çok 2 katı fiyata alırsın 100 adedini. Ebaydan defalarca alışveriş yaptım, tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, Çinlilerde de pazarlık sünnet :) Hem de adet çok olunca şaşırtıcı derecede fiyat kırabiliyorlar.

F®T

Aslında ds18b20 kullanacağım için bende buna kılıf olarak tornada sarıdan yada bakırdan bir kılıf yapmayı düşünmüştüm.üstünede polyester dökerim diyordum.ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.aslında boşluğu almanın ne kadar faydası olur bilemiyorum termokupl veya diğer kılıflı sensörlerde böyle bir uygulama görmedim sadece metal çiftin delikli porselen den geçirilip uç kısmının boşta olduğunu görüyorum.heralde kılıf içindeki hava sensörün algılamasına yetiyor zannederim.ama Kazımugur hocamın dediği gibi ısı transfer jeli bencede faydalı olabilir.

düşündüğüm test aletinde Analogic inde dediği gibi aslında liner artış olayı çok önemli değil .burda amacım kontak veren bir müşirin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test etmek.tabi test olayında başında saatlerce beklemekte pek hoş olmayacak.bundan dolayı sistem kendi ısıtacak müşir kontak verince hemen soğutmaya geçecek kontak verdiği sıcaklık ve kontak pozisyonunun açma yaptığı sıcaklık değerlerini kaydedip bu olayı 3 sefer tekrarlayıp bitirecek.tabi müşir kontak pozisyonu değiştirmiyor ise belli bir sıcaklıktan sonra sistem off olup müşir bozuk diyecek..tabi en büyük sorun mekanik yapı nasıl olmalı.ısınma süresi ve soğuma süresi test zamanı için önemli hale geliyor.  Mucit23 ünde dediği sistem güzel olur ama baya kapsamlı çalışma gerektiriyor.aslında ufak bir kap ,ısıtma ve soğutma olayı için peltiyer ne kadar uygun olur bilmiyorum.daha sade bir tasarım olmasına faydası olur diye aklıma geliyor tabi maliyet nasıldır kullanmadığım için bilemiyorum.aslında bir ara Mucit23 peltiyerle ilgili bir çalışmadan bahsetmişti gibi hatırlıyorum belki çalışmadan dolayı bilgisi vardır.bide sıcaklığı 150 dereceye kadar artırmak
için sıvının cinsi ne olmalı.yağ olabilir diye düşünüyorum.ama ısı alış verişi hızlı olan bir sıvı olursa işim dahada kolaylaşır diye düşünüyorum.bu konuda düşüncelerinizi bekliyorum.bu konuyu açmamdaki  amacım en uygun sistemi tasarlamak fikir alışverişinde bulunup en uygun sistemi yakalamak.
konuda katkı sağlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.herkese iyi çalışmalar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

3mZ

FERİT
Öncelikle soracağım bu dediğin müşür ısınınca kontak kapatıp soğuyunca kontak açıyor doğrumu yani sağlam bir müşür böylemi çalışıyor?

Birde bahsettiğin müşür resimdeki yayınladığın müşürün aynısımı aynısıysa kontak açıp kapama işlemini yukarıdaki iki bacağındanmı yapıyor?

Cevabına göre yorum yazacağım
3M

F®T

selam.evet sadece kontak normalde açık ısı noktasına gelince kapatıyor.resimdekinin aynısı veya farklı firmaların biraz değişik olabilir çokta önemli değil burda amaç farklı sıcaklıklarda kapama yapan kontak yapısına sahip bir sürü müşir var.zaman zaman değişik müşirlerle karşılaşıyom bozukmu yada kaç derecede kontak veriyor gibi sorunlar oluyor.bu işi pratik bir şekle getirebilirmiyim diye bir düşünce oluştu.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Yazın yine bir uygulama için 7 adet 136,8W lık peltier almıştım. Isıtma için kullanacaktım. Ayrıca soğutma görevinide test ettim. Sıcak yüzeyine büyük boyutlu bir soğutucu birde iyi bir fan bağladım. Yani peltierlerin yapısı itibari ile enerji verildiklerinde iki yüzey arasında 70C ısı farkı oluşturuyor. Yani sıcak yüzey 40 Derecede tutuabilirsek teoride soğuk yüzeyin -30C olması gerekiyor. Benim denemelerimde soğuk yüzeye damlalıkla su damlattığımda anında donuyordu. Yani tahminimle soğuk yüzey -20 lere kadar iniyordu. Ama bence çok verimsizler. Bendeki peltier 12V da iki yüzey arasındaki ısı farkı max. iken 8A rahatlıkla çekiyordu. Yani soğutma için neyse ama ısıtma için kesinlikle verimsizler.

www.arectron.com/

F®T

evet.bende araştırdım pek işime yaramıyor.kullanım zorluğu var.ayrıca ısıtma verimi düşük.en güzeli heralde ketil ısıtıcısı bu iş için iyi .

3mZ

FERİT
Benim bu konuda kanaatim az çok tornadan sarıdan bakırdan bahsettiğine göre bu malzemelere yabancı değilsindir.Bence tornada müşürün geçebileceği şekilde silindir boru gibi bir parça yap et kalınlığı 1,3cm gibi alüminyumdan ,sanki dizel makinadan söküp başka bir dizel makinaya takacakmışsın gibi olucak. yani makinanın üstündeki yuva ile senin yapacağın parçanın yuvası aynı olacak  yaptığın parçanın  dışı silindir olucak ve sen bu silindirin etrafına yaklaşık 300w rezistans bağlıyacaksın
http://www.enda.com.tr/TR/Urunler/Urunler.aspx?UrunID=72
resimdeki tc yi ise silindir borunun altı açık kalıcak müşürü borunun içine pafta çekip saplıycan senin müşürün ısıyı algıladığı nokta uç kısım  dolayısıyla altta kalıcak resimdeki tc yi o uç kısıma geçireceksin. ve altada bir fan koyucaksın.

Bundan sonrası program;
Rezistansın rölesini lojik-1 yapıcaksın 300w'lık rezistans 1,3cm lik et kalınlıklı parçayı yaklaşık 1,5 dakikada 140 dereceleri gördürür sonra kontak çektiği gibi pice bilgiyi gönderir misal veriyorum 124 derecede çekti bunu bir değişkene yüklersin ve hafızada bekler hemen fan çalışmaya başlar kontak bıraktığı gibi pice yine bilgiyi gönderir misal 76 derece  ve ikinci değişkeni hafızaya alır. Ekranda şöyle yazdırabilirsin
KONTAK AÇMA:124C
KONTAK KAPAMA :76C
Buna görede karar verirsin bozukmu sağlammı benim aklımdan geçen bu eğer anlatıklarını yanlış anlamadıysam.
KOLAY GELSİN
3M 

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: ete - 20 Aralık 2011, 20:34:29
... işime yarardı ...
... ileten bir jel ...

O tip kılıflar genelde yumuşak malzemelerle ve preste imal ediliyor.
Yeterli kalınlıkta pul + pres...ve malzeme macun gibi...
Sonradan ağız kısmı düzeltiliyor.
Krom/nikel gibi sert ürünlerde önceden ısıtılarak presleniyor.
5-10-20 adet gibi sınırlı sayıda lazım ise kolay torna freze imkanları emrinde.

Jel fazla önemli değil.
Isı iletmesinden çok hava boşluğu bırakmamak için kullanılıyor.
Malum durgun hava kötü bir iletkendir(ısı ve ses).
Ds kendisi zaten epoxy içinde.
---------------

Isı ile daralan makaronlara sızdırmazlık için güvenmeyin !
900 derecelere dayanabilen gresler var.
Epoxy lerin metal için olanları hem iyi bir örtücü hemde 250 derecelere kadar dayanıklıdır.

@ferit gözünde çok büyütme.
Isıtacağın soğutacağın altı üstü belirli bir derecenin az altı az üstü....
Ütüyle bile ısıtılır. ::)

F®T

3MZ hocam dediğiniz gibi.doğru anlamışsınız.programsal kısımda aynı olacak.zaten önce mekaniği tam mantıklı olacak şekilde karar verip ona göre tornada yaptırıcam.daha sonra program işin biraz daha kolay kısmı bence.yanlız endanın tc sini pek kullanmak istemiyorum.ölçüm için değişik devreler ilave etmek istemiyorum.ds18b20 program ve kullanım açısından daha uygun olur diye düşünüyorum.nasılsa +125 dereceye kadar çalışıyor.benim ölçeceğim müşir en fazla 110 derece olur.yada lm35 +150 dereceye kadar ölçüyor.

@ferit gözünde çok büyütme.
Isıtacağın soğutacağın altı üstü 86 (sen dedin) derecenin az altı az üstü....:)))

KAZIMUGUR evet hocam haklısın.çok büyük bir iş değil aslında.ama amaç burda herkesin fikirlerini alıp en uygun olanını yapmak.düşündüklerimizi birbirimize aktarmak.
yoksa ocakta suyu kaynatıp lazer ısı ölçer ile ölçüp müşirede ölçü aletini buzzer pozisyonunda taktımmı olayı görüyorum.:)) tabi orda gözlemleyip harcadığım vakit fazla.

hocam soğutma için nasıl bir şeyler yapmak lazım.?

3mZ

FERİT
Dediğimi bence iyi düşün torna bir alüminyuma bakar bu iş gerisi senin emeğin bide bu yapacakların yaptığına değecekmi
3MZ

KAZIMUGUR

Yazdık ya.
Kanatlı bir kılıf geçirirsin ( ve ya yüzeyi büyücek tutarsın) fanla üflersin...
Taktığın bloğun içine su kanalı yaparsın , azıcık çeşme suyu dolaşsa test sıcaklığın anında düşer...
Isıtma bujisi hiç duymadın mı ?
Kolay pratik dayanıklı insanın elleşip durduğu yerlerde düşük gerilim ... daha ne istiyorsun ?

3mZ

KAZIM HOCAM
Senin bu yorumlarına bayıllıyorum :)

KAZIMUGUR

Teşekkür ederim.

Fazlaca teknik düşünmemek lazım.
Sıvı sirkülasyonu ile soğutma iyide pompa-depo filan derken attığın taş ürküttüğün kurbağa ya değmeli.
Çeşme suyu kaç kuruş ki.
Takarsın ince boru + basit bir selenoid valf ( çamaşır makinecilerde dolu ) tık ... tıkk...

Mucit23

Isı ile daralan makaron sadece kablo ile metal kılıfın birleştiği noktada kullanılmalı Yoksa sızdırmazlığa bir etkisi olmayacak. Estetik olsun diye yani. Hiç takılmasa bile içerideki dolgu maddesi sızdırmazlık için yeterlidir.

Alıntı YapYeterli kalınlıkta pul + pres...ve malzeme macun gibi...
Bu dediğinizi kimler yapabilir. Birtek bu iş için değil aynı pres ile yapılması gereken birkaç parçam daha var.

krom bardak yaptırmayacam ama yanılmıyorsam krom bardaklarda bu şekilde yapılıyor.

image host

Birde Dolgu için kullanacağımız epoxy maddenin bir adı varmıdır. Nerelerde satılır fikriniz varmı?

Alıntı YapÇeşme suyu kaç kuruş ki.

Hocam öyle demeyin Devir tasarruf devri. Çamaşır makinaları bile artık neredeyse kirli suyunu arıtıp birdaha kullanacak. Yakındır yani... :D

www.arectron.com/