sadece butona basılınca enerji harcayan kumanda devresi için yardım edermisisniz

Başlatan veli dayı, 10 Ocak 2015, 21:08:06

veli dayı

arkadaşlar IR kumanda devresi yaptım gayet de güzel çalışıyor sıkıntı yok fakat isteyen arkadaş diyor ki 12 volt 350ma pil kullanacam ben bu kumanda devresinde yaptığın kumanda  6ayla 1 yıl arasında pil değişimi istemesin diyor.Ben de kumandanın tuşuna basıldığı zaman PİCe elektrik verecek bir sistem yapmaya çalıştım ama başaramadım bir türlü bana bir fikir verebilirmisisniz ben bu pil olayını nasıl çözerim.(kristal olarak 4 mhz kullanıyorum devrenin tuşa basmadan çektiği akım 1ma )
devre ekte sunulmuştur. :(

veli dayı

ben kendimce 7805 in girişine transistör koyup butona basılınca anahtarlamaya çalıştım gönderdiğim devrede de gösterdim.ama olmuyor ilk başta sıfır volt butona basınca 5 volt oluyor sonra butondan elimi çekince 3,3 volt oluveriyor.tabi bunu simülasyonda denedim.başka nasıl bir yolu var ki bu işin?

~ENES~

İŞLEMCİYİ uyku moduna alırsanız çok daha az akım çekerler onu kullanabilirsiniz..
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

veli dayı

enes bey teşekkür ederim.onu da araştırdım biraz da ozaman bir kesme kullanmak gerekiyormuş uyku modundan çıkmak için tasarımı  nasıl değitirmem gerekir ozaman rb.0 kesmesi kullansam her tuşa basışta nasıl kesme oluşturacam.portb değişimi kullansam oda olmayacak portb.3 kesin kullanmam gerek kafam karıştı neyse yine de ilginiz için teşekkür ederim.elinize sağlık

ete

Bu mantıkla istediğin şeyi yapamazsın. Bir defa 12V kumanda pili kullanacaksın ve işlemciyi sürekli beslemen gerekiyor. Uyku modu bile olsa besleme devren braz akım tüketecek ve kumandadan beklenen randımanı alamayacaksın.

Sana laızm olan araç kusistem kullanılır. Genelde yaygın olan 2-4 arası buton ve devre içinde PT2260 şifreleme entegresi ile birlikte kullanılır sistem.
Bu sistem butona basımadığı müddetçe pilden hiç elektrik harcamaz yalnızca butona basılınca hem entegreye hemde vericiye voltaj verilir ve sistem anında basılan buton şifresini karşıya yollar.
Karşıda ister işlemci kullanın ister kullanmayın ama bir RF alıcı ve bir PT2272M4 entegresi ile sistem kurulabilir. Basılan tuşun karşılığında ilgili çıkış HIGH olur. Böylece sisteminiz çalışmış olur.
PT2260(verici)  ve PT2270 veya PT2272(alıcı) entegrelerini inceleyin. Data sheetlerde size gerekli olan şemalar mevcut.
Verici kısmını yapmaya gerek yok piyasada hazırı var ve siz daha ucuza mal edemezsiniz zaten. Alıcıyı yapmanız gerekecek.

Ete

Burak

Alıntı yapılan: veli dayı - 10 Ocak 2015, 21:47:45
enes bey teşekkür ederim.onu da araştırdım biraz da ozaman bir kesme kullanmak gerekiyormuş uyku modundan çıkmak için tasarımı  nasıl değitirmem gerekir ozaman rb.0 kesmesi kullansam her tuşa basışta nasıl kesme oluşturacam.portb değişimi kullansam oda olmayacak portb.3 kesin kullanmam gerek kafam karıştı neyse yine de ilginiz için teşekkür ederim.elinize sağlık

Ben hep bu bağlantı biçimini kullanıyorum , Umarım sizede yardımcı olur .
Ω Gens Una Sumus Ω

blueboard

Burak Bey, sanırım sizin devrede butona basılmadığı sürece çekilen akım sıfır. Devredeki diyotlar 1N4148 mi? Ayrıca devre kararlı olarak çalışıyor mu? Öörnek kod paylaşır mısınız. Teşekkürler.
Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 11 Ocak 2015, 11:57:49
Ben hep bu bağlantı biçimini kullanıyorum , Umarım sizede yardımcı olur .

Burak

Alıntı yapılan: blueboard - 11 Ocak 2015, 19:00:00
Burak Bey, sanırım sizin devrede butona basılmadığı sürece çekilen akım sıfır. Devredeki diyotlar 1N4148 mi? Ayrıca devre kararlı olarak çalışıyor mu? Öörnek kod paylaşır mısınız. Teşekkürler.

Merhabalar ,

Evet devredeki diyotlar schottky diyotlardan oluşmak zorunda , iletime geçme süresi nanosaniyeler civarında olmaları yönünden , 1N4448 , 1N4148 , bat42 , bat43 gibi fast switching diode niteliğindeki diyotlar seçilmeli ..

Kod olarak verecek bişi yok çünkü , normal bir kumanda yazılımı bu bağlantı biçimine uyum sağlayacaktır . Dikkat etmeniz gereken sigorta ayarları arasında ; PWRT - Power Up Timer kapalı olsun , çünkü 62 milisaniye'lik , stabilizasyon adına yapılmış fix bir bekleme süresini ortadan kaldırmış olacağız , Brown Out Detection (BODEN) özelliği ve watch dog timer (WDT) özelliğide kapalı tutulmalı bu tip bir bağlantıda . Çünkü kaynağın devreye uygulanması ile birlikte Brown-Out komparatörleri pilli uygulamalarda uzun beklemelere sebep oluyorlar . WDT gibi bir özellik aslında hayat kurtarıcı olabiliyor ama pilli verici uygulamalarında pek kullanmaya elverişli bir özellik değil . 

Ω Gens Una Sumus Ω

veli dayı

Arkadaşlar elinize emeğinize sağlık çok değerli bilgiler bunlar.Burak bey sizin devreyi uygulamak daha kısa sürdüğünden hemen denedim canavar gibi çalışıyor.çok teşekkür ederim herkese
:D

Burak

Alıntı yapılan: veli dayı - 11 Ocak 2015, 22:07:10
Arkadaşlar elinize emeğinize sağlık çok değerli bilgiler bunlar.Burak bey sizin devreyi uygulamak daha kısa sürdüğünden hemen denedim canavar gibi çalışıyor.çok teşekkür ederim herkese
:D

Rica ederim , isinize yaradiysa ne mutlu .. :)
Ω Gens Una Sumus Ω