Arkadaslar cok.acil yardiminiza ihtiyacim var

Başlatan onur0012, 16 Ocak 2015, 21:36:18

onur0012

Arkadaslar merhaba ben yeni uyenizim bebim bi sorunum var elimde Toshiba a300 laptop var laptopun sarj cihazini takinca yada takmadan hic bir sekilde acilmiyor ve hic bir isik yanmiyor ve tetikleme yapmiyor servise verdim power tusu degismeli dedi ve makina kisa devreye dusmus dedi ve baska bise demedi birazda tersledi benimde zoruma gitti kafaya koydum bu makinayi yaksamda ben yapicam bu anakarti ins sizde bi yol yorda gosterirsiniz laptopu fise takiyorum konrtol kalemi ile bakiyorum cihazin heryerinde plastiginde bile elektrik var sizce bu nasil hal olur cok rica ediyorumbi yardim edin bana

burctankal

Servis cevabı vermiş zaten. Tam olarak öğrenmek istediğin nedir ki.

rambili

Şarj cihazın elektrik kaçırıyor olabilir. Şarj cihazının çıkışı 19V olmalı bir kontrol et.
Zaman su gibidir.
Bazen deli bir ırmak, bazende durgun akar.

onur0012

Sarj cihazi normal calisyor hem baktim hem baktrdim kardes bulamadim alti i ustune getirdim bu ankart deli etti beni

rambili

buttonun çalışıyor mu? kontrol etme gerekli. Eğer ana karın hiç açılmıyorsa donanımsal olarak level 0 yu geçemiyordur. İşlemci ram anakart vb problemi olabilir.
Zaman su gibidir.

onur0012

Butondada bi sikinti yok kardes bilgisayarin hic bi lambasi yanmiyor anakarta elektrik geliyor ama lambalari yanmayip tetiklemede yapmiyor

rambili

level0 testini geçemiyor.

1. Bios arızalı olabilir.
2. İşlemci arızalı olabilir.
3. Bios üzerinde yanık veya deforme olmuş bir şey var mı kontrol et.

yada en iyisi kurcalamadan teknik servise gönder. Yoksa ürün hurdaya cıkar. parçalarını satarsın.

Zaman su gibidir.

ete

Benzer arızaya sahip bir laptop'umu tamir etmiştim. Sorun besleme katındaki kondansatörlerden birisinin kısa devre olması idi. Bu arıza Laptoplarda sıklıkla görülen bir arızadır.
Ana kartı söküp ortaya çıkartacaksın ve besleme tarafını bulacaksın. Adaptör jakının girdiği taraf. Önce alete voltaj vereceksin. Yalnız bir ayarlı güç kaynağı gerekiyor. 15-18V aralığında 500 ma gibi bir voltajı girişe vereceksin. Kendi adaptörünü kullanma kısa devre olunca çıkışı otomatik keser ve sende bir şey bulamazsın. Çıkışı kesmeyen bir güç kaynağı lazım. Bu voltajı verdiğin zaman ısınan bir kondansatör bulman gerekiyor. Hepsine elinle dokunup sıcaklıklarını kontrol et. Kılıf büyümesin diye bir sürü 5 yada 10mF kondansatörü sıra vardiya oraya paralel olarak bağlamışlardır. Bunlardan birisi muhtemelen kısa devre olmuştur.
Isınan parçayı bulunca yerinden sökersen aletin çalışacaktır. Onun yerine bir başka kondansatör bağlamanda yarar var.

Ete

onur0012

Ilginiz icin cok tesekkur ederim kardesim dedigini deniyecem anakarti ortaya çıkardım sarj giris yerinin anakrta baglandigi yerde kondansator yok toplam karti ustunde 6 tane kondansator var hepsi 25 volt ama senin dedigini deneyip geri donus yapicam ins dedigin gibi bi ariza olur cunku servisde dedi bana cok kolay bi ariza bu kisa devreye dusmus dedi ins dedigin gibi olur ekimdeki adaptorler hep.7.5 v ve 12 v dedigin sekilde bi adaptor bulup deneyip donecem sana cok tesekkurler

ete

Bir kondansatör arızası varmı diye en azından kondansatörlerin iki ucunu bir ohmmetre ile kontrol et bakalım aralarındaki direnç çokmu küçük yoksa yüksekmi. Yüksek ise kondansatör arızası yok demektir. Ortalama direnç 100 ohm-1K aralığında olmalıdır.

Ete