Yardım

Başlatan fuat16, 18 Ocak 2015, 22:47:53

fuat16

Diğer sorunlarıma bir çok yardımlarınız oldu teşekkürler buradan da.

Dostlar şuan ki aşamamız

pine girilen kodun görevi pine 1 volt ve üzeri enerji geldiğinde istediğimiz kapıyı açtırmamız buna bir yardım.

Hattuşa

Alıntı yapılan: fuat16 - 18 Ocak 2015, 22:47:53
Diğer sorunlarıma bir çok yardımlarınız oldu teşekkürler buradan da.

Dostlar şuan ki aşamamız

pine girilen kodun görevi pine 1 volt ve üzeri enerji geldiğinde istediğimiz kapıyı açtırmamız buna bir yardım.
Slm arkadasim sordugun soru cok ustu kapali geldi bana, ama benim anladigim su islemcine biryerlerden 0-5v arasi bir degerde degisken bir voltaj geliyor ve sen bu degisken voltajina gore baska bir pin ile baska islemler yapmak istiyorsun. Cevap olarak gelen voltaji islemcinin ADC girisine baglayip okudugum degere gore istedigim islemi yaptirabilirim.cevabin evet ise sen isisde once semani bir olustur ona gore bizde yardimci olalim, zira ben bu gece kahve icmedigim icin senin hangi islemci kullanabilecegin nasil bir kaynaktan bilgi geliyor gibi bilinmezlerin falina bakamadim. Kusurumuza bakma

onurinci

sana bu kadar yardım, azıcıkta senin katkın olsun diye Pic'in GND ve VCC bacaklarını vermedim araştırarak sonuca ulaşırsın,Led'in olduğu yere bir npn transistör koyup röle çekme kurallarına göre dizayn edersin,NOT 12F675'in 8 ile 1 numarasına en yakın bir şekilde 100 NF kapasite bağlamayı unutma.

fuat16

onurinci açıkladığın konuyu gayet iyi bir şekilde biliyorum sen sorun etme.

Isısde çizili değil devremiz herşey deney kartında var ozaman en yakın zamanda ısıs de çizip yardımlarınızı beklerim.

Burak

Bahsettiğin devre için PIC ile uğraşmaya gerek yok , karşılaştırıcı özellikte bir işlemsel yükselteç aracılığı ile istediğin şeyi tasarlamanı öneririrm , Ama illa bir mikroişlemci olucak diyosan , bu durumda iki adet seçeneğin var ;

1. Komparatör (Karşılaştırıcı)
2. ADC

arabirimlerini bir araştır . Bu arada arkadaşlarım haklı , lütfen sorularınızı belirtirken kullanmayı planladığınız işlemciyi , mümkünse bir devre şemasını paylaşmanız sonuca ulaşmanızı ve yardımcı olmak isteyenlerede kolaylık sağlayacaktır .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

fuat16

Burak sağolasın aga karşılıksız yardım ettiğin için. Bazıları karşılıklı yardım ediyor sitede böyleleri türemiş.

Burak

Rica ederim lakin , böyle ithamlarda bulunmayalım ne olursa olsun . Burada hepimiz Erdal hocamızın kurduğu büyük bir ailenin bireyleriyiz . Elimizden geldiğince , birbirimize yardımcı olmaya çalıştıkça birlikte daha başarılı noktalara ulaşacağız .

Bahsettiğin tasarımla ilgili çok fazla örnek olduğu için bir paylaşımda bulunmadım , Google'a Voltage , Comparator , Circuit ve Opamp kelimelerini yazdığında birçok devre çıkıyor . Analog elektronik bilginiz ne seviyededir bilmiyorum ama çok fazla birşey bilmeyi gerektirmiyorda zaten yapmak istediğiniz şey .

Linki bir inceleyin bence .

http://www.circuitstoday.com/voltage-comparator

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω