18F4550 - 3310 GLCD - PROTON IDE

Başlatan Muradım, 28 Ocak 2015, 14:52:17

gergy

Estağfurullah, yardımımız olduysa ne mutlu.

Donanım konusunda bağlantılarınız doğru ve parçalar sağlam ise programda kontrast ayarını yapan şu kısmı şöyle değiştirip derleyin;

LCD_AC: etiketindeki

LCDDATA= $b0 yerine LCDDATA= $C2 yazın ve derleyin, bu kontast değerini değiştirir.

est32

merhaba, iş yoğunluğundan birazcık sıyrılıp nihayet foruma girebildim ama ben gelene kadar sorun çözülmüş bile.
Gerçi önce de girseydim 18f serisi ile hiç uğraşmadığımdan sigorta ayarları konusunda faydam olmayacaktı.
Donanım konusuna gelince, bu ekranlar biraz narindir en basit şeyden etkilenip reset atabiliyor(fotoğraf makinasının flaşının patlamasından bile).
en güzeli 16f628 ile basit bir yazı yazmayı denemek. böylece ekranın sağlamlığı kontrol edilmiş olur.

Muradım

Küçük kardeşim telefon parça toptancısı. Elimde sıfır, sadece bu projede denenmiş 3 tane 3310 ekran var. Bir türlü görüntü alamadım. 3310 a bağladığım pinleri ledlere bağlayıp yönetebiliyorum. Ama görüntüyü bir türlü lcd den alamadım. Sebebi hakkında bir fikriniz varmı. Ekte devreme ait fotoğraf var.

est32

merhaba.
her şeyden önce ekran pinlerinin hiçbirisine 5 volt gelmemeli.
daha önce benim yapmış olduğum 3310 devresini board uzerinde kurup 3 volt pil ile calistirip ekranlarin saglam oldugundan emin olun. Daha sonra 18f pic ile neden calismadigini ogrenmeye calisin. Yani karsinizdaki sorunu kucuk parcalara bölerek çözmeye çalışın. Bu yöntem benim icin hayat kurtarici. Yoksa kullanilan her malzeme birer potansiyel şüpheli.
Ayrica 3310 ekranların2 tipi var birisi sizin kullandiginiz tip. Digeri de lcdye yapisik film uzerine lehim yapilabileni.
Daha saglikli olmasi için filmli olani kullanin. Yoksa bu tipler cok hassas dokununca oradaki lehim yaptiginiz konnektör kıpırdayıp sorun çıkarıyor.
Ayrica havyayi da cok uzun titmayin, hizli lehim yapin ekran pinlerine silikon yapmayın.

Muradım

Tavsiyeniz üzerine tamamen sıfır elemanlar kullanılarak yeni bir devre oluşturdum. Sonuç başarısız.
1 - Devrem üzerinde Program (pin1) ve Reset (pin37) bacakları pull up durumunda. Bu durumda "MCLRE = On" olmalı zannımca
2 - Harici 20 mhz lik osilatör Kullanıyorum. Forumlarda bahsedilen pll olayını kavrayamadığımdan bunun için bir yorum yapamıycam
3 - Symbol RST=PORTD.3      ' RES           
     'Symbol SCE=PORTD.4      ' SCE   '2. Seferde Diğer bir örnek aldığım Şemadan esinlenerek şaseye bağladım.
     Symbol D_C=PORTD.5      ' D_C   
     Symbol DTA=PORTD.6      ' SDIN       
     Symbol CLK=PORTD.7      ' SCLK acaba bunları kafamıza göre her pin'e bağlayamıyormuyuz.

Kafama takılan bir bunlar kaldı. Ekteki dosyada tam projem var. ISIS projesinde MCLRE pini bağlı olmadığından hex dosyası tekrar derlenmesi lazım.
Bir şeye çok uğraşılıp sonunda bir başarı elde edilirse artık kafanıza kazınır. Benim için bu devrenin durumu bu. Bir başarı eksik :)
Yardımlarınızı bekliyorum. Ne olur tecrübelerinizi benimle paylaşın.

gergy

Gördüklerimi belirteyim;

USB kullanacaksanız, 20 Mhz kristal ile PLL dahi kullansanız Xtal=48 yapılmalı

20 Mhz için örnek konfigürasyon ayarı;
PLLDIV = 5 ; 5'e böl (20 Mhz kristal için)
CPUDIV = OSC1_PLL2 ; [OSC1/OSC2 Src: /1][96 MHz PLL Src: /2]
USBDIV = 2 ; USB saat kaynak frekansı 2'e bölünmüş 96 MHz PLL'den geliyor
FOSC = HSPLL_HS ; HS osilatör, PLL aktifleştirilmiş, HS USB tarafından kullanılıyor

MCLRE config ayarında "on" yapıldığı için devre üzerinde bağlantısının olması gerekirdi ya da mclre "off" yapılmalı.

LCD bağlantısı için başka port ve pinler kullanılabilir ancak hangisi kullanılacak ise o pinler tanımlanmalıdır, ayrıca başka donanımsal özellikler kullanılacaksa (seri haberlerşme, ccp vb.) portlar ve pinlerin seçiminde buna dikkat edilmelidir.

Muradım

3 yada 4 tane LCD'yi bozmuşum. Pic ile LCD arsındaki her pine 1k lık direnç attım. Yeni taktığım LCD sağlıklı şekilde çalışıyor. Herşey için çok teşekkür ederim. Projem ile ilgili yazmaya devam edeceğim. Saygılarımla.

gergy

Gözünüz aydın ;) gelişmelerden haberdar edersiniz.