PIC ile 220V AC Gerilimi Ölçmek

Başlatan ibocakir06, 30 Ocak 2015, 10:55:12

ibocakir06

Arkadaşlar mehaba,

220v şehir şebekesini pic ile ölçmem gerekiyor fakat bir sorunum var. Ucuz olsun ve yer kaplamasın diye trafo kullanmak istemiyorum. Gerilimi dirençlerle bölmek istiyorum fakat anlamadığım bir nokta var. Gerilim bölücü devresinde şehir şebekesinin nötr hattı ile picin GND'lerini kısa devre etmem gerekiyor. Bu durum da oldukça tehlikeli.

Yani benim nötr ile picin GND uçlarını izole etmem gerekiyor. 1:1 oranında trafolar var sanırım ama kolay bulunur bir şey değil. Opto ile veya bir şekilde benim güvenli ve ucuz bir şekilde AC voltaj okumam gerekiyor.

Ne önerirsiniz ?

ete

Pic beslemesini nasıl elde etmeyi düşünüyorsun önce sen onu açıkla .
Gerisini sonra düşünelim. Pic e 5v tu nereden ve nasıl sağlayacaksın?
Ete

ibocakir06

Hocam pici de aynı 220'yle beslemeyi düşünüyorum.

Yani elimizde iki kablo var: Bir faz bir nötr.

Bu faz ve nötr'ü trafoya gireceğim 9V RMS'e düşüreceğim.Doğrultacağım. 5V'a regüle edeceğim. Bu şekilde pici besleyeceğim.

Ardından aynı 220yi gerilim bölücüyle düşürüp(trafosuz) isole ederek picin analog pinine girmek istiyorum. Bu sayade Şehir şebekesinin RMS değerini okuyacağım. Ardından araya ACS712 takıp akım okuyacağım. ACS712 HallEffect olduğundan izole edilmiş zaten akım konusunda sıkıntım yok. Ardından gerilim-akım arasındaki faz farkını hesaplayıp güç çarpanını bulmak istiyorum.

Yapmak istediklerim bu şekilde.

Mucit23

Trafo kullanırsan zaten şehir şebekesinden yalıtmış oluyorsun devreni. Eğer devreni yine şebekeden besleyeceksen en mantıklı yöntem yine trafo kullanmaktır diye düşünüyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ibocakir06

Hocam pici beslerken zaten trafoyla izole ediyorum. Benim istediğim okuma yaparken trafo kullanmadan izole edebilmek.

İlyas KAYA

Ben anolog olarak değilde lojik olarak okumak için 220voltu diyot ile PIC beslemesinin GND sine bağladım.
Herhangi bir sıkıntı çıkmıyor. Sadece elinizi dokunmayın yeterli.

Aşağıda şuan çalışan sistemimin bir parçası mevcud.
Analog olarak da büyük ihtimal okuma yapabilirsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ibocakir06

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 30 Ocak 2015, 14:33:11
Ben anolog olarak değilde lojik olarak okumak için 220voltu diyot ile PIC beslemesinin GND sine bağladım.

Bu diyot schematikteki D6 diyotu mudur?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: ibocakir06 - 30 Ocak 2015, 14:39:34
Bu diyot schematikteki D6 diyotu mudur?

Evet D6 diyot 'u.
Ben normalde motor uçlarını okuyorum ama sonuçta 220v geliyor.

Bu devreyi antipanik sistemi için tasarlamıştım. Motorlara roleler üzerinden 220v besleme sağlanıyor.
PIC ise motorun hangi yönde çalıştığını veya çalışıp çalışmadığını okuyor.

Dirençlerden bir tanesini 10K birtanesini 4K7 yapmışım ama yanlış hatırlamıyorsam ikisi de 4K7 olacak. denemesini yaparsın çok sorun teşkil etmez.

Zenersiz 220voltta 5volt okuman lazım. Zener ise 5voltu geçmemesi içindir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

gogoce

peki rms hesabını nasıl yapıcaksınız ?
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

~ENES~

gogoce hocam... kendim kullandığım bir mantığı önereyim problemsiz çalışıyor

şehir şebekesini köprü ile doğrultup + ucuna seri 560k  1w direnç koy .. sonra direncin ucundan - uca paralel yük direnci 10k at yine bu dirence paralel 100mf/25v at çıkışı adcye gir ... okuduğun adcyi 220 volta oranlayarak sabit çarpan belirleyip program içerisinde voltaja dönüştürebilirsin kullandığım bir sistem gayet sağlıklı... bende adc712 aldım onunla uğraşıyorum siz çözdüyseniz akım okuma olayını açıklama şansızın olurmu ?

Enes
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

gogoce

Alıntı yapılan: enes1153 - 30 Ocak 2015, 20:17:13
gogoce hocam... kendim kullandığım bir mantığı önereyim problemsiz çalışıyor

şehir şebekesini köprü ile doğrultup + ucuna seri 560k  1w direnç koy .. sonra direncin ucundan - uca paralel yük direnci 10k at yine bu dirence paralel 100mf/25v at çıkışı adcye gir ... okuduğun adcyi 220 volta oranlayarak sabit çarpan belirleyip program içerisinde voltaja dönüştürebilirsin kullandığım bir sistem gayet sağlıklı... bende adc712 aldım onunla uğraşıyorum siz çözdüyseniz akım okuma olayını açıklama şansızın olurmu ?

Enes

Merhaba
Ben 220 yi doğrultup 4k7 ve diğer direnci tam hatırlamıyorum gerilim bölücü yaptım . bu gerilimi 22k çok turlu pot ile ayarlayıp 10uF 25v kondansatör ile pice uyguladım . Multimetremin azizliğine uğrayarak yaptığım ölçümler hatalı oldu . Şimdi Fluke 114 True RMS ile testlerime devam ediyorum . Tam olarak RMS hesaplamasını öğrenip uygulamam gerekiyor
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ibocakir06

PIC'e giren voltajın 50 ya da 100uS'de bir örnek alıp maksimum değerini bulduğunuzda voltajın RMS değerini bulmuş oluyoruz.

Burak

RMS dediğimiz şey anlık olarak aldığınız her bir ölçümün karesinin toplamlarının ölçüm sayısına bölümünün kareköküdür .. İşte bu noktada 16 bitlik işlem kapasitemizin değerini 10 bitlik ölçümlerle yaptığımız zaman kat be kat aşmamız ve hatta bir ölçüm sonucuyla dahi aşabileceğimiz gerçeğini ortaya çıkarıyor ... Ama avantajımız şudur ki , tam sinüsoidal bir ifade için bir formülasyon avantajımız mevcut .. Ölçüm yaptığımız dalganın gerçek sinüse çok yakın olması bize formülasyon olarak maksimum tepe değerinin kök 2 değerine bölünmesi ile de sonuca direkt ulaşma ve tüm bu toplam , karekök , kare alma gibi dertlerden kurtarıyor ... Ölçeceğimiz dalga bu senaryoda saf bir sinüs zaten (yada neredeyse %99'luk tam saf bir sinüs ) Bu durumda ölçüm sıklığını artırmak bize daha iyi bir true rms değeri verecek ... PIC'lerin adc çevrimlerinin 25us ve civarlarında olduğunu biliyoruz . Bu yüzden maksimum hassasiyet için daha hızlı çevrim süresine / yüksek çevrim frekansına sahip entegreleri araştırmanızı öneririm ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cevat

Selam
Benim yaptım bir elektrik sayacı var.Sayaçtan baska 0-600A akım olçüyor ve gösteriyo artı güç faktörü ölçüyor artı her fazın gerılimini gösteriyo. 3 faz sisteminde arti 3 tarifesi var.Projeden bir parça paylaşıyom buraya.İsinize yararsa daha fazla bilgi vere bilirim.