40 mhz osilatör kullanımı

Başlatan ~ENES~, 14 Şubat 2015, 16:39:20

~ENES~

Arkaadaşlar piclere 40 mhz osilatör nasıl kullanılr bildiğim kadarı ile kristal ile  olmuyor bu pll osilatör gerekiyor peki nedir bu pll osilatör ve piclerde nasıl kullanılabilir harici bir osilatör mü yapmak gerekiyor .. pic basıcde 18f8722 kullanmayı düşünüyorum bir proje için gerek hafızası gerek donanımsal özellikleri babında mükemmel bir işlemci ve aynı zamanda max 40 mhz destekliyor projenin içersinde hem displayler taranacak hem usart kesmesi olacak 3 tane rb0 kesmesi olacak tmr0 ve tmr1 kesmeleri olacak ve bunun gibi birçok özellik mevcut bana göre en mantıklısı yüksek hızda çalışması gerek diye düşünüyorum bu picin ... peki 40 mhzde veya daha yüksek frekanslarda bu işlemciler nasıl kullanırım ?

ENES
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

BİDİL

Sigorta ayarlarında Pll scale x 4 olarak ayarlar ve pic'e 10 Mhz Osc takarsan 40 Mhz osc olur.

Mucit23

Neden 18F8722? Çok sayıda giriş çıkışmı lazım? Eğer öyleyse Pic18F8722 yerine Pic18F87K22 kullan. K serisi MCU'lar yeni nesil işlemcilerdir. Hem fiyatları daha ucuz hemde 64MHZ de çalışabilmektedir.

Eğerki 40Pin yetiyorsa 18F46K22 Kullan. Bu işlemcide 64Mhz de çalışabiliyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

~ENES~

Giriş cikis çok evet onu geçtik bizim basic K serisini desteklemiyo bildiğim kadarki ile yani mcs de yok 18f87k22.. Ccs c kullanmayi düşündüm basic kadar hakim değilim o yüzden basicde programlanan lazim

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Basic K serisini destekliyor. Versiyon 2.60 olmalı ve A-B-C yamalarıda kurulumuş olmalıdır.
Ete

~ENES~

Hocam bunu öğrendiğim çok iyi oldu çünkü iki pic arasında yaklasik 15 lira fark var da anlamadigim genelde bahsetmişsiniz bu ABCD yamalarindan bunlar nedir nerden bulur nasil kurariz hocam ?

ete

Ekdeki dosya içinde verilen linke bakın.
A ve C verilmiş ama B si yok. Nedenini bilemiyorum. Muhtemelen C olanı B yide ihtiva ediyordur.
Burada bir konuya dikkatinizi çekmek isterim.
Şayet INC dosyalarında tadilat yaptınız ise yamalar çalışmayacaktır. Bu durumda derleyiciyi kaldırın ve yeniden kurun.
Sonra yamaları tatbik edin ve gerekirse sonradan INC dosyalarını yeniden düzenleyin.

Ete

~ENES~

hocam eklentileri indirdim exe olarak iniyor kurduktan sonra mcs yi silip yeniden mi yüklemeliyim ayrıca pbp klasorundeki değişiklikleri  değiştirip mi yeniden yükleyeyim mcs yi orayı anlamadım ?

ete

Yamalar exe dosyası şeklinde zaten. Çalıştır şayet sorunsuzca yamayı yapıyorsa diğerinide çalıştır. Önce A sonra C yi yapman gerek. İkiside sorunsuz çalışıyor ise başka bir şey yapman gerekmiyor.
İnc dosyalarında sorun var diyor ise pbp yu uninstall yapıp yeniden yükle ve sonra yamaları çalıştır.
Ete

~ENES~

Hocam sorunum şöyle .. A ve C yi indirip kurdum ama mcs de değişiklik olmadi yani 18f87k22 yi göstermedi mcs .. Silip tekrar yukledim mcsyi yine ayni gozukmuyo işlemci .. Anlam veremedim bu duruma ..

ete

Bende anlamadım. Zira aynı şeyleri yaptım ama bende gözüküyor.

Ete