çıldırıcam biri yardım etsin :(

Başlatan gunduzalp26, 14 Şubat 2015, 19:20:16

gunduzalp26

arkadaşlar sıkıntının aslında çok kolay oldugunu dusunuyorum ama ccs c ye yenı basladıgım ıcın altından kalkamadım. çizgi izleyen bir robot yapıorum program hazır. robot eger yoldan cıkraasa yanı b ve d portlarının hepsi lojk 0 olursa frenleme yapması gerekıyor. b ve d portları lojık 0 oldugunda yanı hıcbır sensor cızgı uzerınde degılse fren yap ! komutunu nasıl verebılırım lutfen bırı yardım etsın

baranekrem9

vallahi hiç denemedim ama portların giriş olduğunu varsayarsak şöyle bir kodu derledim

void main()
{
   set_tris_b(0xFF);
   set_tris_d(0xFF);

int8 portB;
   int8 portD;

while(TRUE)
   {
     if((portB == 0x00) || (portD == 0x00))
     {
         //bir işlem yap
     }
   }
}
[code]

gunduzalp26

abi büyük ihtimalle benim programımda sıkıntı var. motorlar dönmüyo. isiste bakıyorum sürekli fren yaptırıyo pic. ben dosyaları rar a koyup koysam bi bakabilir misin.

gunduzalp26

abi isis dosylarıda dahıl hepsını rar olarak yukledım bı bak gözünü seveyım cıldırıcam valla  >:(

baranekrem9

şimdi koda bakıyorumda böylesini ilk defam gördüm bir kere en ölümcül hata çoğu kod mai dışında ikinci gözüme çarpan trisleri farklı yerlerde sürekli değiştirmissin düzenlemeya çalışacağım atarım birazdan

gunduzalp26

abi yeni başladım oldugu kadar işte :) çalışması bile mucize diyodum ordan burdan okuyarak yazdım ben o programı :) çok saol :)

baranekrem9

valla kodu toparladım biraz ama sen gene bayağı uğraşacaksın ne yapacağını anlamadım.Devreni de biraz düzelttim krstale sağ tıklayıp 20 yaptım 20 mhz kristal olacaka yani işlemciye sağ tıklayıpda aynı mhz girki proteusda düzgün calıssın

birde butonları düzgün bağla o butonlara pull-up yada pull-down yap ihtiyacına göre
http://s3.dosya.tc/server31/NAgskG/MotorKontrol.rar.html

gunduzalp26

abi ben sana olayı şöyle anlatayım. en üstteki butonları sensör niyetine koydum. butona basınca 5v pic e gidiyor pic te data sinyaline göre pwm lere şekil veriyor.

benim katılacagım robot yarısmasında çok sayıda köprü var robot köpruye tırmanınca buyuk bı hızla aşşagıya ınıyor. köprüden inincede sola dogru 2 defa sağa dogru 1 defa 90 derecelik dönüş var. robot köprüden büyük bir hızla inince o 90 derecelik donuste yola hakim olamıyor ve tabi ki yoldan çıkıyor. bende enazından robot yoldan cıkınca tum sensorler sıyah cızgı uzerınde olacagından tum pınler lojık 0 oldugunda fren yap komutunu pic  e aktaramıyordu. uğraşlarından ötürü çok teşekkür ederim. hıcbır buton basılı olmadıgı halde yanı sensorler sıyah cızgıdeyken MOTORLAR HALA TAM GAZ DÖNÜYOR ! :((((((  :-\ :-\ :-\

baranekrem9

Motor ve pwm ile fazla uğraşmadım ama sen pladır küldür girmişsin bu işe yapacak bir şey yok internetten araştır öğren hemen bir kaç örnek yap lendi projene adapte et.Yoksa böyle hiç bir şey yapamassın kimsede yapıp sana bir şey göndermez.O yüzden kolları sıva :) çıldırmayada gerek yok uğraş yaparsın :)

gunduzalp26

zaten başkasının yapptıgı senın ıstedıgın gıbı olamaz hıcbır zaman led falan yaktım ılk baslarda ccs c dıye bı programlama kıtabı var onu alıcam ve herşeye en başttan başlıycam  :) teşekkür ederim herşey için :)

baranekrem9

heh o kitabı al hatta "serdar çiçek, ccs c " çok faydalı bir tanede temel C kitabı al, az bişide ingilizce olsa okuduğunu anlayacak kadar yer bitirirsin :)