garip bir soru

Başlatan hasanb, 30 Aralık 2011, 22:15:09

hasanb

Abiler kardeşler size bir soru sormak durumunda kaldım.Benim bir devrem var ve bunda 78L05 kullandım. 78L05 in giriş bacağına 9v gnd bacağına 9v un - sini bağladım. Çıkışa birşey bağlamadım.sorum burada 78L05 in çıkış bacağına hiç bir şey bağlamasak pili yer mi yoksa çıkış yok diye 78L05 pilin voltajını yemez mi.
Aşşağıda görüldüğü gibi resimide ekledim.garip bir soru ama merak :D

meyer

Bana göre,anahtar açık iken 78L05 küçükte olsa bir akım çeker..Anahtarı 78L05'in 1 nolu pinine koyarsak eğer anahtar açık iken akım çekmesini önleyebiliriz...

hasanb

O anahtar sadece göstermek amaçlı 78L05 den sonra farklı devreler var ama şimdi ben devreye bağlamadan önce 78L05 in voltaj çekip çekmediğini öğrenmek istedim.Çok önemli bir şey değil ama genel kültür olsun diye merak ettim acaba pil bitiriyor mu diye

meyer

Dediğim gibi çok küçük bir akım çekiyor..Resimden de görüldüğü gibi anahtar açık iken 78l05 4.25mA çekiyor..Buda pili kolay kolay bitirmez bana göre...

F®T

25 Derecede 5mA gibi bir akım çekiyor.pdf sinde incelersen yazıyor.bence uzun çalışması gereken cihazlarda önemli olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

est32

daha önce denedim boşta bile birkaç mA harcıyor.
Hem 7805 ile 78L05 bile fark ediyor,7805 daha fazla akım çekiyo. Eğer pilli uygulama yapacaksan uygun değil,butona basılınca devreye enerji veren bir tasarım yapmak gerek.

ete

Voltaj regülasyonu mutlaka peşine bağladığın entegreye akım harcattırır.Bu ise pilin kısa sürede bitmesine sebep olur.
Tabiiki kısa süre tanımı kişiden kişiye değişiyor. Bana göre bir pilli alet en azında 3-4 ay çalışmalıdır. 10 gün çalışacak bir alet benim için iyi bir alet değildir. O halde tedbir almaktan başka çaren yok.
Düşün bir defa 4ma lik bir akım regülatörde harcanıyorsa diğer devre elemenaları ile birlikte bu 15-20 ma'e kadar çıkabilir demektir. 1000/20 =50 saat demek olur. Özel pil değil ise 1000 ma alman gerekiyor akımı. 50 saat ise neredeyse 3 güne tekabül ediyor ne kadar az değilmi? Hadi akımı 10 ma'e düşürdün diyelim buda 6 gün edecektir. Yine çok az bir süre.
Değişik hesaplar yapılabilir. 2 pil kullanırsan akım 2000 ma olacaktır. 10ma tüketim ile bu 200 saat edecek bu ise 8 gün demek olacaktır. Ne yapsan süreler az gelir sana. Devreninboşta iken ua seviyelerinde akım çekmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle işlemcilerde sleep modu geliştirilmiştir. İşlemci bu moda girince neredeyse hiç akım çekmez.
İŞlemciyi sleep modundan herhangi bir kesme oluşturarak çıkartabilirsin. Yada süreye bağlı sleep komutu uygulayarak örneğin 5 sn uykuda kalır 1sn etrafı kolaçan eder. Böyle bile epeyce bir akım tasarrufu sağlayabilirsin. Tabiiki programın sana müsaade ediyorsa bunları yapmana.

Ete

mustafa48

Hocam şu sleep işini nasıl yapıyorsunuz. Yani 5 sn uyusun 1 sn etrafı kolaçan etsin.
Bunun mantığı nasıldır proramın neresinde kullanılır. Kesme kullanılması durumunda
nasıl kullanmak gerekir

ete

İki türlü sleep var. Birisi Sleep sn şeklinde basic komutudur.
Sleep 5 dediğin zaman işlemci bu komutu gördüğü yerde 5 sn müddetle uykuya girer ve tam 5 sn sonra uyanır ve programı icra etmeye kaldığı yerden devam eder. Yeniden aynı satıra gelince yeniden uykuya dalar. Yeniden uyanır ve bu bir döngü şeklinde devam eder.

Şayet işlemciyi sleep moduna sokup zamana bağlı değilde senin istediğin bir zaman uyandırayım dersen  ASM komutu olarak Sleep kullanman gerekiyor.
@ Sleep   komutuda bu işi yapıyor. Yalnız dikkat. Kesme ile uyandırma tedbiri almadan işlemciyi uykuya sokarsanız hiç bir şekilde uyanmaz ve sizde onu kitlendi kaldı sanırısınız.
Bilinen kesmelerin tamamı işlemciyi bu tür sleep modundan çıkartır. En çok kullanılanı ise bir tuşa basılması ve o tuşunda PORTB.0 kesmesine bağlanması şeklidir. Dolayısıyla tuşa basar basmaz pic uykudan uyanır ve kesme etiketine gider orada ne yapacaksa yapıp kesmeden çıkar ve yeniden @sleep komutunu görünceye kadar çalışır durur.
Artık ne zaman @sleep komutunu kullanacağınıza ne zaman onu sleep den çıkartacağınıza kendiniz karar vermeniz gerekiyor.

Ete