batarya veya pil ile besleme

Başlatan insect-yol, 21 Şubat 2015, 12:08:24

insect-yol

Arkadaşlar pille çalışan bir projem var ancak pic ler cok güç tüketiyor 7805 ise 7 v dan düşük gerilimlerde cıkış vermiyor pil ile pic'i direkte besleyemiyorum batarya ömrünü nasıl uzatabilir bu konuda yazılımsal donanımsal önerisi fikri veya bilgisi olan ve yardımcı olabilecek varmı

BİDİL

Projen hakkında detay verirsen belki yardımcı olacak arkadaşlar olur. Mesela devren ne kadar akım çekiyor, ne kadar süre çalıştıracaksın, hangi pic'i kullnıyorsun ve kaç volt ile çalıştırıyorsun... gibi.

POWER

evet detay lazım.role filan çalışmayacaksa sadece pic'in beslemesi için lion pil kullanılabilir.bir çok pic'in düşük voltajda çalışabilme özelliği var. Misal 12f625 2v kadar çalışabiliyor.

insect-yol

Bu soruyu genel maksatlı sordum pic'lerle uğraşıpda zaman zaman da olsa pil veya batarya ile calışmayan kimse yoktur ama nette bu maksatla kullanılabilecek pek bir şey yok veya ben bulamadım ve konuyu açtım eğer birşeyler cikarsa herkez faydalanır diye düşünüyorum örneğin bir alarm sistemi veya uzaktan kumanda gibi uygulamalarda

BİDİL

Amaç enerji tasarruflu bir tasarım ise bütün komponentlerin bu amaca uygun olması gerek.Örneğin besleme katında enerji kaybına neden olacak malzemeler kullanılmamalı.Sistemi 12 volt ile besleyip pic'i 5 volt ile çalıştırmak yerine 3 voltluk bir besleme ile çalıştırmak hem yer hemde enerji tasarrufu sağlayacaktır. En önemli faktör ihtiyaç duyulan akımı minimumda tutmak. Microişlemci üzerinden konuşursak 16f628a Standby da 100nA(2v) akım çeker, çalışırken 1mhz-2v da 120 uA akım çeker. Tabii bu yanlızca microişlemciyi çalıştıracak olan enerji, hiç bir pinden giriş çıkış almadık, röle açmadık vs.

Bildiğim kadarı ile yazılımsal olarak yapılabilecek tek şey işlemciyi sleep modunda tutup ihtiyaç olduğunda bu moddan çıkarmak olacaktır.Sleep modu ile alakalı ETE hocanın bir yazısı şu şekilde;

"Sleep moduna girmenin 2 yolu var. İki yol olmasının sebebi bu moddan çıkışla alakalı. Dolayısıyla önce çıkış sistemini izah etmekte fayda var.
Şayet Sleep modundan belirli bis süre geçtikten sonra çıkılması isteniyor ise komut basit

SLEEP SURE  (saniye cinsinden)

örneğin Sleep 180   diye bir komut verirseniz, Pic 180 Sn. müddetle sleep moduna geçer ve bu süre sonunda uyanarak moddan çıkar ve program kaldığı yerden devam eder.

İkinci metodda Sleep komutunun Assembly yolu ile verilmesidir. Bu metodda, Pic'in uyandırılması için PortB pinlerinde bir değişiklik yapılarak bir interrupt oluşturulması gerekir. Buda RB0 'da oluşan interrupt veya RB1-RB7 pinlerinde oluşan değişikliğe bağlı interrupt şeklinde iki şekilde yapılabilir. Bunun için ilgili interrupt flaglarını açılarak program içinde;

@ sleep

demeniz yeterli oluyor. Bu komuta sıra gelince pic uyku moduna girer ve ayarladığınız interrupta görede uykudan çıkar.

Kolay Gelsin

ETE"

insect-yol

BİDİL verdiğin bilgiler için çok teşekkürler bildiğim kadarıyla sleep komutu esnasında pic hiç bir işlem yapılamıyor peki biz sistemin sürekli aktif olmasını istiyorsak 3vveya 9v luk bir pili en verimli nasıl kullanılır ve ömrünü uzatırız

BİDİL

Senaryo olmadığı için her hangi bir fikir veremicem. Önce senaryo oluşturman lazım, oyuncuları belirlemen lazım. Sonra ihtiyac duyulacak malzemeler ile bu malzemerin ihtiyacı olan enerji nedir o tespit edilecek ardından daha ne kadar verimli olur onu tartışırız.

ete

Sleep modunda hiç bir şey yapılmıyor demek yanlış olur. Çok şey yapılabiliyor.  Bunların başında girişlerin kontrolü yapılıp kesme oluşturulabiliyor. Sanada bu lazım zaten. Bütün girişlerini PortB.0 ve PORTb.4-7 arasına verirsen bu girişlerden herhangi birisi işlemciyi sleep modundan uyandırabilir. Böylece düşük akım modunda (nano amper) işlemci çalışarak senin sensörlerini kontrol eder ve herhangi bir sinyal geldiğinde otomatikman normal çalışma moduna geçerek alarm görevini yerine getirir.
Yapman gereken şey , sleep modunu incelemek, kaç tane girişin var onları belirleyip PortB ye bağlamak. Hepsi bu.
Tabiiki devrende bulunan diğer elemanların (sensör sürücüleri , LCD ve benzeri diğer elemanların) da en düşük akımı çekecek şekle getirilmeleri şarttır. AKsi halde yalnızca pici düşük akımda çalıştırmak sana yetmeyecektir.

Ete

insect-yol

Anladım hocam sadece benim projeme bağlı kalmaksızın özetle bir sistemde enerji tasarrufu edilmek isteniyorsa bunun için en baştan devre en verimli elemanlar kullanılarak tasarlanmalı gerek duyuluyor ve sorun teşkil etmiyor ise sleep komutu kullanılmalı'mıdır yani

ete

Sleep sadece işlemcinin enerjisini sınırlar. Devrede analog elemanlarda var ise ya voltajlarını kesmek yada onlarıda boşta akım çekmeyecek yada en az akım çekecek şekilde tasarlamak gerekir.
Sadece pic'i uyutmak yeterli olmayabilir. Herşey devrene yada şemana bağlı demek istiyorum.

Ete

Burak

Alıntı yapılan: ete - 21 Şubat 2015, 16:50:38
Sleep sadece işlemcinin enerjisini sınırlar. Devrede analog elemanlarda var ise ya voltajlarını kesmek yada onlarıda boşta akım çekmeyecek yada en az akım çekecek şekilde tasarlamak gerekir.
Sadece pic'i uyutmak yeterli olmayabilir. Herşey devrene yada şemana bağlı demek istiyorum.

Ete

Hocam özelden bir email adresinizi gönderir misiniz ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

insect-yol

Hocam bu konuda bir örnek proje yapalım ve bunun üzerinden devam edelim daha faydalı olmazmı hem bir senaryomuz ve üzerinde konuşabilecek mazeme ve şema olur imkanı ve fırsatı olan arkadaşlar isterler ise uygulayıp uygulama notlarında bizlerle paylaşır