ı phone şarj edebilir miyim ?

Başlatan bahdiyarusta, 10 Mart 2015, 13:34:18

bahdiyarusta

merhaba,

5v/5amper lik bir adaptör çıkışına ı phone şarj ucunu taksam telefonu sıkıntısız şarj edebilir miyim,
adaptörüm 5 amper olmasının bir zararı var mıdır?
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

MC_Skywalker

direkt bağladığıızda şarj etmez. D+ ve D- uçlarının direnç ile pullup/pulldown edilmesi gerekiyor.  Drenç değerlerini google amcadan bulabilirsiniz.

ete

pil 5A akımın hepsine asılır bence. Bu ise pili anında bozar. Akım sınırlamak lazım ama çıkış 5V oluncada sınırlamak zor.
Bencu bu aleti şarj için kullanmayın.

Ete

bahdiyarusta

hmm. anladım i phone şarj ı biraz sıkıntılı neyse bakalım başka bir yöntem bulacaz artık teşekkur ederım...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

MC_Skywalker

yazmayı unutmuşum

gibi bi mesaj almanızda kaçınılmaz. Apple akseuar kontrolü yapıyor.  iphone 3 için 9v pil kullanarak  yaptığım yedekleme 4s te bu mesaj n nedeniyle kullanılmaz olmuştu.

aoe

Alıntı yapılan: ete - 10 Mart 2015, 16:03:40
pil 5A akımın hepsine asılır bence. Bu ise pili anında bozar. Akım sınırlamak lazım ama çıkış 5V oluncada sınırlamak zor.
Bencu bu aleti şarj için kullanmayın.

Ete
ustadım adamlar maxim'in akıllı şarj entegreleri gibi yeni nesil entegreler kullanıyor bu entegreler pili otomatik şarj edip pil durumunu ve şarj bilgisini direkt olarak herhangi bi veri protokolü ile bize iletiyor. atıyorum pil 3.7 volt a çıkana kadar 500 ma ile sınırlıyor sonra 1 amperle sınırlıyor şarj dolduğunda enerji vermeyi kesiyor vsvsvs...

ete

Apple firması daima kendi ürettiği şarj cihazlarının kullanılmasını sağlamak amacı ile ürettiği aletlerde bazı akıllı teknikler kullanmaktadır. Her ne kullanırsa kullansın sonunda birileri ters mühendislik yolu ile ne yapıldığını keşfedip onlarda üretim yapmaktadırlar.

Iphone da kullanılan taktik USB portunda yer alan D+ ve D- pinlerine gerilim bölücü ile birer hassas voltaj uygulanmasıdır. Bu amaçla standart olamayn bazı dirençler kullanarak bunu şarj aleti üzerinde uygulamakta ve şarja taktığınız alet de bu gerilimler yok ise aletin desteklenmediği ekrana bilgi olarak verilmektedir.
Genelde D+ pininde 2,75-2,9V aralığında bir voltaj istenmektedir.
D- pininde ise 2.0 V aranmaktadır.
Bu konuda açtığım bazı şarj aletlerinde 75K ile 51K lık dirençlerle gerilim bölündüğünü gördüm.
İnternette ararsanız bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ete

bilsisco

~ENES~

Dostum mesajları okumadan cevap vermek için cevap vermeyelim lütfen !
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

bilsisco

7805 en çok 1.5 A akım verebildiği için ete hocamın dediği smps nin 4-5 amper akım verebilmesini sınırlayıcı olarak düşündüm