SHT11 in mesafesini nasıl yükseltebiliriz ?

Başlatan ormeva, 12 Mart 2015, 22:34:18

ormeva

Selam arkadaşlar SHT11 ile yapmış olduğum bir devrede 2 metreden fazla kablo kullanınca (cat6) sensoru görmüyor, bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bu arada SHT11in  SCK ve GROUND arasına 10k, DATA ve VDD ile DATA arasına 10k direnç koydum, PİC den DATA ya pullup direnci olarakda 10K kullandım hatta SCK bile aynı işlemi yapdım ama 2 metreyı gecemedim :)

~ENES~

Sclk hattini koaksiyel kablo ile denedinmi ?
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ormeva

cat5 ile 20 metreden sorunsuz çalıştıranlar olmuş :) ne hikmetse aynısını denedim hatta daha kaliteli kablo kullandım, ama koaksiyel kablo ile denemedim..

~ENES~

Ozaman sorun beslemedeki dalgalanmadan veya voltaj düşüklüğünden kaynaklanıyor ... Kablo ucunda gerilimi olc bakalim 5 volt cikis varmi
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ormeva

Denedim kardeşim beslemeyi 3 farklı adaptörden denedim laboratuvar tipi güc kaynağınla bile denedim 20 metreyi geçkin kablonun ucunda 5 volt tam olarak çıkıyor, osiloskop ile yarin kontrol ederim parazit yada dalgalanma varsa çıkar ortaya, bakalım inşallah bir çözüm bulunur :)

Evren Kılıç

ormeva

Yüksek hızlı Si-gate CMOS aslında mantıklı ama SCK dışarda bırakılmış, sensorun olduğu yerde kullanmak gerekiyor sanırım..

Maxim

bu gibi durumlarda pull-up direnc degeri düşürülüyor diye aklımda kalmış

ete

Evet mesafe uzadıkça pullup direnç değeri düşürülüyor.
Ete

Hattuşa

ete hocam;
sht11 i böylesi uzak mesafelerde kullanımda sht11 ile birlikte 12f675 gibi küçük işlemcilerle okuyup data olarak diğer işlemciye bilgi yollasak aynı sorunları yaşarmıyız? yoksa gereksiz işlemcimi kullanmış oluruz.

ete

sensör ile işlemci arası 3-5 m den uzun ise elbette en akıllıca işlem sensör yanına bir işlemci koyup sıcaklığı orada okumak ve RS485 üzerinden diğer işlemciye yollamak olurdu. Bu şekilde iki işlemci arasındaki mesafe 1200 m. bile olabilir
Ete

ormeva

Selam Arkadaşlar 96 metre CAT6 kablo ile denenmiştir sorunsuz ve doğru değerlerde çalışmaktadır.İşlemci tarafında DATA pininde ve SCK pininde 10K pullup direnci kullandım, sensor tarafıda çizdiğim şekildeki gibidir.

Not: Elimde sadece 96 metre CAT6 kablo kaldığı için metrajı bu şekilde soyledim :))