12 V u nasıl 7.4 volta düşürebilirim

Başlatan Mymale26, 14 Mart 2015, 23:06:25

Mymale26

hocam iyi günler ufak bi sorunum var 12 voltu 7.4 volta dusurmem lazım naısl yapabilirim ?

kudretuzuner

Merhaba,
Çekeceğiniz akım nedir?0,5-1 amper arası linkteki devreyi kullanabilirsiniz.Kolay gelsin.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/texasinstruments/lm317.pdf

Mymale26

ete

Çekilen akım 1 A altında ise Lm2575 ayarlı , akım 3 A altında ise Lm2576 ayarlı kullan.
Ete

Mymale26

ete hocam iyi günler size bir sorum olucak hocam uzaktan kumandalı step motor yapıyorum hocam proje odevımız bot yapıcaz benim aklımdaki soru : motoru uln2003 entegresi ile sürüyorum motorum 12 v fakat normal adaptörle calıstırdıgımda sorun yoktu profosyonel güç kaynagı ile denedim galiba amperi fazla geldi uln2003 entegrem yandı...uln2003 entegresi 0.5 a kadar dayanıyo galiba o zaman bnm botta kullanacagım güç kaynagı 12 v 7A o zaman entegrem gene yanıcak bu amperi nasıl düşürebilirim hocam bnm bildigim motora fazla yük gelmedigi sürece  fazla amper cekmez diye biliyodum amper yüzünden yandıysa nasıl cözerim hocam bu konuyu ???

Mymale26

hocam bide düşürücü için tavsiye ettiginiz entegre yi proteusda deneme sansım varmı bulamadım ama orda bi simile edemiyoz mu ?

ete

Sana lazım olan şey akım sınırlaması. Ama nasıl bir öneride bulunacağımı bilemiyorum. Akım sınırlaması en basitinden bir direnç ile yapılır.
R=(Vbesleme-Vforward)/Içekilecekakım
V beslemen= 12
V forward ise Motor sargılarına verdiğin voltaj olmalı Onuda 10 kabul et
Içekilecek = 0,4 diyelim
R=2/0,4=5 Ohm sen 4R7 direnç bağla.
W=IxV den 0,4*2=0,8 watt direnç gücü olarak bulunur.
Bu durumda sen en az 1 watt olmak kaydı ile ULN çıkışlarına seri 4R7 direnç bağlarsan sorunu bir nebze aşarsın gibime geliyor.

Ete

Mymale26

anladım hocam bi hesaplama yapıp deniyim inş hallolur...

nurim

Alıntı yapılan: Mymale26 - 16 Mart 2015, 17:44:07
ete hocam iyi günler size bir sorum olucak hocam uzaktan kumandalı step motor yapıyorum hocam proje odevımız bot yapıcaz benim aklımdaki soru : motoru uln2003 entegresi ile sürüyorum motorum 12 v fakat normal adaptörle calıstırdıgımda sorun yoktu profosyonel güç kaynagı ile denedim galiba amperi fazla geldi uln2003 entegrem yandı...uln2003 entegresi 0.5 a kadar dayanıyo galiba o zaman bnm botta kullanacagım güç kaynagı 12 v 7A o zaman entegrem gene yanıcak bu amperi nasıl düşürebilirim hocam bnm bildigim motora fazla yük gelmedigi sürece  fazla amper cekmez diye biliyodum amper yüzünden yandıysa nasıl cözerim hocam bu konuyu ???
-"motoru uln2003 entegresi ile sürüyorum motorum 12 v fakat normal adaptörle calıstırdıgımda sorun yoktu"
-"profosyonel güç kaynagı ile denedim galiba amperi fazla geldi uln2003 entegrem yandı..."

Bu iki ifade arasında bir çelişki yok mu?
İki adaptör var 1-Normal adaptör 2- Profesyonel adaptör...(Bu tanımlarda görecelidir ama neyse..)
Normal adaptörde sorun yok; yani voltu amperi tamam. Ama profesyonel adaptör bağlayınca "fazla amper" nedeniyle ULN2003 yanıyor. Olur mu?
Bir motor bağlandığı güç kaynağı ne tür adaptör olursa olsun, ihtiyacı kadar akım çeker.
Akım için bilinen bir örnek vereyim...50w gücündeki bir far ampulünü 45amp.akü kullanan bir otoda sorunsuz kullanıp, 90amp.akü kullanan bir araca bağladığımızda sorun yaşıyor muyuz? Elbette hayır.
Her şey doğruysa, normal yada profesyonel adaptör fark etmez. ULN2003 yanmaz.
ULN2003 nasıl yana? Devre ULN2003 ün dayanabileceği akımdan fazla akım çekiyorsa bu akımı da profesyonel adaptör veriyorsa; ULN2003 yanar, ama bu durumda da normal adaptörle sorunsuz çalışması (Yeterli akım olmadan)  söz konusu olamaz.
Kolay Gelsin
nurim

Mymale26

Bende sizin gibi düşünüyordum hocam öyle biliyordum entegrem yanınca acaba bu sebeten yanmış olabilirmi dedim yazınız beni aydınlattı sagolun...benim botta kullanacagım güc kaynagım 12v 7 A hocam motorum 1 A ama yük uygulamadım daha uln ile denedigim için düşük 9 v 500 mA ile calıştırdım telefon şarj aleti ile motrlarım 1 ve 1.5 A ve motorların gücü 0.5/cm nM tork gücünde ve entegrem yük olunca dayanmicak hocam yüksek ihtimalle önereceginiz step motor entegresi varmı hocam L298 denedim fakat kullanamadım belkide beceremedim motorlarım unipolar 6 bacak entegre önerirmisiniz

nurim

Alıntı yapılan: Mymale26 - 17 Mart 2015, 01:27:53
Bende sizin gibi düşünüyordum hocam öyle biliyordum entegrem yanınca acaba bu sebeten yanmış olabilirmi dedim yazınız beni aydınlattı sagolun...benim botta kullanacagım güc kaynagım 12v 7 A hocam motorum 1 A ama yük uygulamadım daha uln ile denedigim için düşük 9 v 500 mA ile calıştırdım telefon şarj aleti ile motrlarım 1 ve 1.5 A ve motorların gücü 0.5/cm nM tork gücünde ve entegrem yük olunca dayanmicak hocam yüksek ihtimalle önereceginiz step motor entegresi varmı hocam L298 denedim fakat kullanamadım belkide beceremedim motorlarım unipolar 6 bacak entegre önerirmisiniz

Step motorlar için değişik entegreler var, ancak bulunur mu bilmiyorum. O nedenle elemanları bulunabilen bu devreyi öneririm. Değişik güçler içinde kullanılabilir.
Kolay Gelsin
nurim

Mymale26

Hocam teşekkürler ben daha basit entegreyle sürmeyi düşünüyodum öneriniz biraz karışık ama önerinizi denicem hocam tekrar sagolun geliştirmeye çalışıyoruz kendimizi sayenizde ete hocam ve sizin gibi hocalarımız sagolsun....

nurim

Bir şema daha veriyorum. Öncekine benzer bu şemada da hız ve yön ayarı mevcuttur. 4013 ün sürdüğü transistörler, çekilecek güce göre seçilebilir. (1A, 2A...). (Aynı şekilde mosfet transistörler kullanılabilir.) 555 hızı ayarlanabilen pals kaynağı olarak kullanılmıştır. Yapılabilecek en kolay bir devrelerden biridir.
Isıs devresini de ekliyorum.
Kolay Gelsin
nurim

Mymale26

burctankal

Bilgisizliğimi mazur görürseniz birşey sormak istiyorum. 12 Voltu 7.4 volta düşürürken neden basit bir gerilim bölücü kullanmıyoruz.