L

gündüz farı yaparken karşılaştığım sorun lütfen ilgilenin

Başlatan leylen, 04 Ocak 2012, 19:22:41

leylen

gündüz farı yapmaya çalışıyorum.
önce kısaca çalışmasını aktarayım:
6 adet powerledim ve 6 adet smd sarı renk mantar ledim var.
1. durum: gündüz powerledler max çalışacak
2. durum: gece farı açılınca powerledler %10 çalışacak.
3. durum gece yada gündüz farketmez sarı ledler (sinyal oluyor) yanıp sönerken powerledler yine %10 ile çalışacak.

1. ve 2. durumu gerçekleştirdim ancak 3. durumu gerçekleştirirken simülasyonda 1 sn aralıklarla powerledler %100 ve %10 olarak sürekli değişiyor.  ekte programı ve isis devresini ekledim yardımcı olursanız sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.

ete

Öncelikle belirteyim çok fazla karışık mantık var bu programda.
Bazı şeylerin otomatik olması gerekmezmi? Örneğin gece yada gündüz olmasını far anahtarı belirlesin yada bir fotosel belirlesin buna bağlı olarak da Power ledlerin durumu ayarlansın.
Sarı ledlerde (sinyal ledleri ) anahtar açıldığında program artık o anahtarın kapandığını beklemek zorunda olmalı.
Yada sinyal açılınca bir işaret (BIT) değişkeni set edilip kapatılınca o değişken sıfırlanmalıdır.
Böylece ilk satırdaki yada son satırdaki komutlar sinyal açık değişkeni set edilmiş ise işleme alınmamalıdır.

Kısa yoldan çözüm için;

IF SARI_PWM=0  then
        goSUB PWM_SARI
        WHILE PWM_SARI=0:WEND
        ENDIF
satırları kullanabilirsin.

Sistemde frekansın artırılması (ledlerin yalnızca belirli frekans aralığında doğru ve kırpışmadan çalışması mümkündür ve senin frekansla oynaman gerekmez. İdeal frekans 250-500 Hz arasıdır.  Parlaklık yalnızca frekansın Duty değeri ile değişir ve onuda parlak için %99 sönük için %10 yaparsın olur biter. Onlarlada oynaman gerekmiyor aslında.
Ama amacın farklı olabilir tabiiki.

Ete

leylen

çok teşekkür ederim ete hocam denedim simülasyonda çalıştı devreyi kurupta deniycem. sizin notlarınızdan çalışarak picbasic öğrenmeye ve öğrencilerime  öğretmeye çalışıyorum.iyiki sizin gibi insanlar var . frekansı değiştirmiyorum başka programın kalıntılarıydı çok sağolun.